Резултати од барањето

 1. Вокерка

  Книги кои би ги препорачале

  „Захариј и други раскази“ - Михаил Ренџов „Фрески и гротески“ - Венко Андоновски „Пасквелија“ - Живко Чинго
 2. Вокерка

  Избришана од евиденција на невработени во агенцијата за враборување

  А демек нема примери што одат секој месец и работат на црно? 90% се такви. Знам оти пред некоја година нѐ викаа на некакви обуки (научи како да пишуваш CV и други дебилаштини) и од 100 луѓе поканети, 10 дојдоа оти другите биле на работа, непријавени. И по трет пат ќе кажам апликацијата да...
 3. Вокерка

  Избришана од евиденција на невработени во агенцијата за враборување

  Знам што е финтата, може да се среди со локација да се прави онлајн. Не го прават оти ќе треба да ги избркаат административците од работа што не прават ништо друго таму. Не може да те пријави ако си казнет.
 4. Вокерка

  Избришана од евиденција на невработени во агенцијата за враборување

  Ова со одењето во АВРМ секој месец ми е огромна фрустрација. За еден факинг потпис од неспособни што не знаат да ги најдат буквите на тастатура. Се создава огромна гужва и нервоза оти они кулираат цел ден. Ко да не може да се направи некаква апликација со локатор онлајн да се пријавуваме. Ама...
 5. Вокерка

  Dark (Netflix)

  Не ми се репризираше 1 сезона, ама кога пуштив втора се изгубив скроз во хаосот од ликови. И фино си отворив word да ги запишам, еве ги овде, се надевам на некој ќе му биде од корист „каталогов“. Уникатна серија во секој поглед, религија, филозофија, концепт за времето што ве изместува од ум...
 6. Вокерка

  Тука коментираме книги

  Не сум импресионирана. Познавајќи ѝ ја поезијата, ова некако ме разочара. Рамна нарација без возбудувања, префокусирана на просторот и неговото влијание врз ликот, ми фалеше мотивација, бранувања. Знам дека обидот е да се „наслика“ таа темна нота по загуба на дете ама ко што си напишал баш...
 7. Вокерка

  Black Mirror

  Крајот ми се допадна мене, само ми пречеше одолговлечувањето и еднодимензионалноста. Реално, не ти е креаторот на социјална мрежа виновен што не можеш да ја контролираш зависноста. Башка, ликот беше свесен дека сѐ е така намерно искреирано - да не можеш да ги тргнеш очите од екран. Многу...
 8. Вокерка

  Black Mirror

  Striking Vipers - првата епизода имаше најмногу Black Mirror vibe, односно најмногу се чувстуваше карактеристичниот печат на серијата. Но, покрај прашањата што ги постави VR технологијата ги начнува и чувствителните категории на полот, сексуалноста и искуството. Мене ми се допадна најмногу од...
 9. Вокерка

  Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

  The Body by Stephen King. Роман е. И мене ми беше изненадувачка актерската игра, ретко се гледа таков талент од деца-актери во современи филмови. Еве ги. Голема штета, Ривер имал огромен потенцијал. :(
 10. Вокерка

  Последен гледан филм со кратка рецензија

  Досадно неделно попладне и буричкам во watchlist на imdb, таму некои негледани класици на Полански, Куросава, браќата Коен и едно залутано филмче што не памтам ни кој ни кога ми го препорачал. И ме фати неспремна. Stand By Me (1986) Гледам дека трае саат и дваесет минути онака, филмче некое со...
 11. Вокерка

  The Big Bang Theory

  Со стил финишираа, алал вера за емоциите. Инаку не прочитав нигде, дали и од Young Sheldon беше последната епизода или ќе продолжат со нови ? Edit: Најдов, продолжена била со уште 2 сезони.
 12. Вокерка

  Game of Thrones

  Ги немам прочитано GoT книгите. :nesumjas: А темава стана токсична и престанав да ја читам.
 13. Вокерка

  Тука коментираме книги

  Мислењата од Саем на книгата поврзани со емисијата на ТВ24 се преместени во оваа тема.
 14. Вокерка

  Тука коментираме книги

  Водителот ни на саем бил, ни на Фросина книгата ѝ ја прочитал (дури и името ѝ го утна), ни врска има од тоа кога и како е застапена книжевноста во формалното образование. Но, сето ова на страна, врвот беше кога сериозно постави прашање - Како се станува светски познат писател? Дури на моменти...
 15. Вокерка

  Тука коментираме книги

  Го има на YouTube или негде online ова?
 16. Вокерка

  Game of Thrones

 17. Вокерка

  Улична библиотека - можно ли е?

  Оваа идеја беше реализирана во Струмица. Младински совет постави мини библиотеки на повеќе локации во градот. Концептот беше да оставиш прочитана книга и да земеш друга што некој друг ја оставил. Тогаш оставив неколку мои книги и успеав да ја земам „Крајцерова соната“ од Толстој. Изгледаа...
 18. Вокерка

  Game of Thrones

 19. Вокерка

  Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

  Ова е веројатно првпат да не се согласиме за филм. :) Само што го догледав и ми треба време да го процесирам, но сепак впечатокот е ко филмот со тешки маки да се бори да излезе на крај со сопствената комплексност. Ги сакам шпанските трилери, но ова има моменти кои забегуваат од една во друга...
 20. Вокерка

  100 македонски романи кои мора да ги прочиташ во животот

  Злате, медал треба да добиеш за ова што го правиш на форумот. Секоја чест. :cuc: Темата е поставена како важна. 42/100 инаку. Има уште доста за живеење. :)

HTML

HTML

На врв