Резултати од барањето

 1. F

  Македонски серии

  „Зоки Поки“ продолжува да ја освојува Скандинавија. По Шведска, доаѓа и најавата за емитување во Норвешка, на Норвешката национална телевизија „НРК“. Најгледаната телевизија во Норвешка. Од медиумот велат дека речиси секој жител на Норвешка користи барем еден од нивните сервиси во текот на...
 2. F

  Македонски филмови

  Врба на Манчевски не влезе во потесниот круг за номинација за Оскар :/ Од поблискиот регион во скратената листа влезе “Quo Vadis, Aida?” од БиХ, од Балканот уште Романија е на списокот
 3. F

  Македонски серии

  Серијата Зоки Поки ќе се емитува на детскиот канал на националната ТВ на Шведска :oeoeoe:
 4. F

  Македонски филмови

  Сомнителен кастинг :cautious: од 10 главни улоги 6 анонимни албански актери, 1 гркинка, 2 македонски театарски глумци и само Катерина Коцевска како поискусна. Слаѓана Вујошевиќ има потенцијал ама ќе видиме. Дамјан Цветановски (син на покојниот режисер и професор Владо Цветановски) сум го гледал...
 5. F

  Македонски филмови

  Врба на Манчевски во американски поход ќе игра во кината низ САД во дистрибуција на „Кино Лорбер“, еден од најреномираните дистрибутери на уметнички филмови во САД, низ САД ќе се прикажува од 2021 до 2023 ќе има и специјални проекции во угледни предоскаровски настани во Њујорк, и Лос Анџелес...
 6. F

  Македонски филмови

  „Хомо“ на Игор Иванов-Изи во официјалната програма на фестивалот во Гоа Убаво да почне 2021. Македонски филм со интернационална премиера на фестивал од А категорија (y)
 7. F

  Македонски филмови

  Последниот долгометражен игран филм на Митко Панов - Сведок со online премиера на Cinesquare за 62ден
 8. F

  Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

  САРА КЛИМОСКА ИГРА ВО АВСТРАЛИСКИ ХОРОР ЧИЕ ДЕЈСТВО Е СМЕСТЕНО ВО МАКЕДОНИЈА ВО 19. ВЕК Режисер и сценарист на „You Won’t Be Alone“ е австралиско-македонскиот филмаџија Горан Столевски, за кого ова е прв долгометражен игран филм. Тој пред две години освои награда за најдобар меѓународен краток...
 9. F

  Македонски филмови

  Ревија на филмови на Митко Панов во Кинотека Покрај другите на 10.12 во 18 часот ќе се прикаже и последниот филм - Сведок
 10. F

  Македонски филмови

  Врба на Милчо Манчевски е македонски кандидат за Оскар Реално најдобар избор од кандидатите. Колку и да ми се допаѓа филмот, не очекувам номинација
 11. F

  Македонски филмови

  Врба и Манчевски не влегоа во потесниот круг за European Film Awards :cenzura: Номинациите беа објавени денес. Незнам зошто ДФРМ доцни со македонскиот кандидат за Оскар. Многу веројатно би бил Врба.
 12. F

  Македонски филмови

  Милчо Манчевски со награда за најдобар режисер на Рејнденс Жирито предводено од оскаровецот Џереми Ајронс ги додели наградите во 8 категории, а „Врба“ имаше номинации за најдобар филм и за најдобар режисер. Да се множат наградите. Чекаме Европски оскар за Врба и да се надеваме на номинација за...
 13. F

  Македонски филмови

  "Сребрена палма" за Врба на Манчевски од Валенсија.
 14. F

  Македонски филмови

  Ново ДВД со пет македонски дигитално реставрирани филмови Интересно би било да се купат сите овие ДВДа до сега издадени за домашна колекција :tvg: но би требало да има онлајн продавница за да бидат повеќе достапни низ државава и за странство.
 15. F

  Македонски филмови

  - „Врба“ ja освои наградата Најдобар филм на фестивалот во Синеквест, Калифорнија. -Неделава „Врба“ ќе ја има и шпанската премиера во конкуренцијата за награди на фестивалот во Валенсија. -„Данскиот филмски институт го поддржа ‘Кајмак’, а дански продуцент на филмот е славната Мета Луис Фолдагер...
 16. F

  Македонски филмови

  Го гледав Стела. Во право е дека Петар Маниќ има многу малку реплики ама дефинитивно е талентиран. Сите очекуваат дека Стела е главен лик како филмот со Бетовен но овде е повеќе во втор план. Но генерално е солидно деби. Ова е повеќе комерцијален филм одколку уметнички. Вакви филмови има многу...
 17. F

  Македонски филмови

  Налепница на Георги Унковски со дупла шанса за номинација за Оскар за краток филм.
 18. F

  Македонски филмови

  Почна снимањето на филмот Денот на жената. Релативно анонимна екипа. Доминантно финансиран од Северна Македонија а повеќето актери странци...
 19. F

  Македонски филмови

  КРАТКИОТ ФИЛМ „НАЛЕПНИЦА“ НА ЃОРЃИ УНКОВСКИ ВЛЕЗЕ ВО ТРКАТА ЗА НОМИНАЦИЈА ЗА ОСКАР :oeoeoe:Само добри вести за македонската кинематографија месецов. 2 премиери (Стела и Хомо), номинација на Врба за Европските оскари а сега уште еден краток филм е во трка за номинација за Оскар. Не верувам дека...
 20. F

  Македонски филмови

  За жал Теона беше единствена режисерка која редовно снима долгометражни. Сега имаат деби Дума, Котевска, Венинова... Така да според бројот на филмови, награди и фестивали најуспешна е Теона. Се надевам посебно на голем успех на Котевска. И дај боже Сестра и Преекспонирано да се подобри од Хомо...
На врв Bottom