Резултати од барањето

 1. Итар Пејо

  Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

  Дај ми мене 1000-ка за да не те кажам:vozbud:
 2. Итар Пејо

  Албанија - место за одмор

  Вчера бев таму плажата е супер само што многу се нац'цкани лежалките блиску. И многу македонски се збори наоколу, ја освоивме албанија готово Ова за хотел нимфа 1598731730 Орикум е село малку подалеку од самиот брег, има менувачница бензинска продавници и понекое дуќанче за шетање нема ништо...
 3. Итар Пејо

  Албанија - место за одмор

  И да ме прашаш ако...ама прочитај прво а ако ти е тешко еве ќе ти кажам на 15 км од валона сум и да водата е чиста освен кога има големи бранови па тогаш е заматена близу брегот. И да ако сакам да најдам маани ќе најдам и не само јас сите тоа можеме нели. Едноставно е, кому му одговара добро за...
 4. Итар Пејо

  Албанија - место за одмор

  Ќе се вратиш жив и здрав не се секирај а и за догодина ќе се помислиш дали грција дали албанија пак:)
 5. Итар Пејо

  Албанија - место за одмор

  Пица 500-600 леки капричиоза; риба ципура од 700 леки порција; лаврак 800; Салати од 300 леки мешана па нагоре; лигњи 700; морско мешано 800... Нема некоја голема разлика во цени барем во овие покрај море што се ресторани. Во продавниците е друга приказна особено во колонијали каде што нема фискална
 6. Итар Пејо

  Албанија - место за одмор

  Јас сум моментално во Тирана ресорт во Радиме, после Валона 15 км. Го најдов на букинг. Апартманов е чист простран уреден со сите неопходни работи.Во склоп на ресортот има и базен што се доплаќа. Цените се прифатливи по плажи и ресторани. Еврото го менуваат 122-122.5 до 123 по менувачници а го...
 7. Итар Пејо

  Сообраќајна (не)култура

  Се додека егоизмот и простотијата преовладуваат над секој ашов што ќе седне зад волан над колективната свест за заедничко добро ќе биде така како што е. А како ми се чини уште долго време ќе биде така. Затоа што први ашови се самите тие што ја водат државава (во ендек) + тие нивните шоферишта...
 8. Итар Пејо

  Чудни македонски зборови

  Ѓугум= ѓум Учини-нешто како направи, среди, Мијачки зборови
 9. Итар Пејо

  Триглицериди

  Не нешто посебно, намалив внес на хидрати друго се нормално јадев.
 10. Итар Пејо

  Триглицериди

  Често пати имам качени триглицериди и пробав еден народен лек резултатот е повеќе од изненадувачки од 4.07 на 1.69 Па кој сака нека проба.
 11. Итар Пејо

  Инвестициски БУМ во Македонија

  Абе од инвестиции и вработувања глава не може да кренеме, а тек опинците кога ќе ги облече што ќе биде да знаете, има да трчаат од Германија овде да работат:facepalm:
 12. Итар Пејо

  Ресен и ресенското јаболче

  Ме интересира дали некој има некакви податоци за коњско, дали сеуште има жители, патот од стење до таму каков е... слики нешто ако има да сподели?
 13. Итар Пејо

  Чудни македонски зборови

  Каленик, каленица=чинија долнорекански говор исто што и пајнца по југозападен а мислам и дека во битолско исто викаат. Вагани=садови, заеднички збор за кујнски Тутуркапица е ова е некаква кованица што значи нешто како гз преку глава по скопски жаргон. Дедо ми ми кажуваше кога го нападнала бесна...
 14. Итар Пејо

  Чудни македонски зборови

  Харман-кардон озвучување хаха Во југозападниот дел се користи едно зборче "чуму" нешто како зошто. Чуму ти е ова? Чуму ти се тие? Не знам дали и на друго место го употребуваат. Исто така еден глагол "Учини" нешто како направи. Ај учиниго го овеа или теа. Ај направи го ова или тоа. Второто е...
 15. Итар Пејо

  Албанија - место за одмор

  Хаха серава:pos: Сакам да одам септември и јас со две деца мали. Дали е добро за деца, каде се сместувате, колку плаќате,од каде одите...
 16. Итар Пејо

  Албанија - место за одмор

  Дали бил некој сега брзо во Голем? Секое искуство е добредојдено☺
 17. Итар Пејо

  Работа во Германија

  Внимавај на посредници многу. Немој однапред пари нешто да дадеш зошто најголем број се мафтаџии. Ако имаш квалификација барана секако е полесно ако не барај некој што работи таму занает нешто па така.
 18. Итар Пејо

  Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

  Хаха Извини на заебанција ама така ми дојде☺ Дхл?
 19. Итар Пејо

  Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

  Би дошле барем пола да можат:D
 20. Итар Пејо

  Барате некој закон?

  Повеќе прашања имам :) 1. Дали после 6 месеци поминати во редовен работен однос ме следува к-15 од фирмата во која што сум работел ако дадам отказ? 2. Дали е некако утврдено со закон право на неплатен одмор, т.е. дали работодавецот е должен да ми даде ако барам или по нивни избор е тоа? 3. Дали...
На врв Bottom