Резултати од барањето

 1. Io Sono Interista

  Револуција на True Crime жанрот

  Благодарение на Нетфликс, во последниве две години се случува револуција на True Crime жанрот. За прв пат овие документарци станаа мејнстрим и се повеќе и повеќе луѓе се качуваат на вагонот. Нетфликс ги понуди документарците на милионска публика и почна со продуцирање свои филмови. Некои од нив...
 2. Io Sono Interista

  Comedians in cars getting coffee

  Comedians in cars getting coffee Зошто нема тема за серијава? Кој е одговорен овде да се јави одма! Ова е неприфатливо! Инаку во серијата не се работи за ништо. Џери ги собира луѓето од по дома во кола, си прават што-правиш-добар-ли-си муабети, пијат по едно кафе и за дваесетина минути се е...
 3. Io Sono Interista

  The Making Of

  Не се сеќавам дали имавме ваква тема, ако има едниот модератор (тој што не е заглавен во снегот) нека спои. Значи тема за видеа „Од Снимањето На...“. По едно видео во пост би ве замолил. Дискусија пожелна. Да почнеме со Кој бил повикан за аудиција, како во Парамаунт не ги сакале Ал Пачино и...
 4. Io Sono Interista

  Талибанците убија преку 100 деца во Пакистан

  Талибанците убија преку 100 деца во напад на училиште во Пакистан. Можете да следите на Твитер на #PeshawarAttack. Многу потресно. Намерно не ја отворам темава со повеќе текст и слики.
 5. Io Sono Interista

  Ебола во Македонија?

  Ако добро забележав не е отворена тема за случајов. Почина британски турист во Скопје со симптоми на Ебола. Хотелот во кој престојувал е под карантин. 48 часа неизвесност - пристигна ли eбола и во Македонија? Откако здравствените власти во Македонија објавија смртен случај на пациент со...
 6. Io Sono Interista

  Фергусон, немири, здраво!

  Гледам дека никој не отвора тема па ај: Значи позната приказна, америчка полиција убива млад деликвент припадник на црната раса. Протести, тенкови, шок бомби, медиуми и целата таа фрка. Мислења?
 7. Io Sono Interista

  Среќен роденден Малколм ван ден Шабанаџовиќ!

  Среќен роденден @Malcolm van den Сабаховић , голем да растиш, од жени да не куртулиш!
 8. Io Sono Interista

  The Untold History of the United States - Oliver Stone

  За почеток само најава на овој серијал кој има 10 епизоди а во кој Оливер Стоун (а кој друг?) се навраќа на историските настани од WWII до денес, но притоа спротиставувајќи се на „официјалната вистина“ онаму каде што смета дека не е коректна и не ја отсликува реалноста. „Наполеон еднаш...
 9. Io Sono Interista

  Најтажната смрт во филм (Тема за плачковци. Спојлери насекаде)

  Еве и една тема за емотивци како мене и Никола Којо. Значи, темата е за сцени во кои некој лик умира а вие сте пуштиле официјално солза или две, а неофицијално сте потрошиле три пакетчиња палома или пешкирот жива вода. Значи филмски сцени кои онака ве раздрмале емотивно како папагалот да ви...
 10. Io Sono Interista

  Топ 5 епизоди од серии (no sitcoms)

  Мислам дека нема ваква тема за најдобри или омилени епизоди од серии па решив да отворам една во која секој може да направи листа од 5 епизоди кои му оставиле силен впечаток и (би) ги гледал одново и одново. Би ве замолил: - без ситкоми (ќе дојде баграта од Friends ќе ја наполнат темава со...
 11. Io Sono Interista

  Into the Universe with Stephen Hawking

  Еден од моите омилени Sci-fi документарци е Into the Universe with Stephen Hawking. Му доаѓа како водич низ универзумот во главата на Стивен Хокинг. Имам изгледано други но после Cosmos на Карл Саган, овој мини серијал од три епизоди ми е омилен. На пример, мислам дека е подобар од Through the...
 12. Io Sono Interista

  Неко меЏу нама није наш

  ЦИА: Тито не бил Југословен Претседателот на поранешната Југославија, Јосип Броз Тито, немал југословенско потекло, пишува во документот за фонетската анализа на неговиот говор, што неодамна беше објавен од ЦИА. Во документот од кој неодамна беше симната ознаката за доверливост, се...
 13. Io Sono Interista

  Radio, someone still loves you

  Темава ја отворам за да размениме препораки за добро Интернет радио, и секако ако во моментот некоја радио станица пушта нешто добро да препорачаме. Јас кога сум во работна атмосфера сакам да слушам радио затоа што ми доаѓаат нови и рандом работи, за разлика од она што го чувам во компјутер...
 14. Io Sono Interista

  Дебати

  Кратко и јасно: тема за видеа од јавни дебати на било какви теми. Јас ќе започнам со Hitchens Vs. Blair и Hitchens Vs. Hitchens. И двете на иста тема.
 15. Io Sono Interista

  Дали на грабежите во Македонски Пошти им дојде крајот?

  Она што и врапчињата го знаеја, дека грабежите во Македонски пошти се организирани од внатре, излегува на виделина: ЕКСКЛУЗИВНО: Сопруга на екс министер меѓу осомничените од Македонска пошта Според информациите на Канал 5 меѓу осуммината осомничени од Македонска пошта две се жени. Едната е...
 16. Io Sono Interista

  Mystery / Crime

  Одиме малку жанровски. Mystery / Crime се однесува на документарци за криминал кој не е разрешен, барем не целосно. Убиства, сериски убиства, атентати, грабежи... Да не должам многу, ќе копирам една рецензија за еден од овие документарци наместо вовед:
 17. Io Sono Interista

  Второпостирачите

  Се мислев да приложам соодветни цитати од скорешни теми за подобро да ја доловам суштината на темата и карактерот на ликовите кои во немање подобра идеја ги нареков „Второпостирачите“, но се плашам дека ако ги цитирам истовремено ќе ги повикам да ја однесат и оваа тема „у тиквите“. Имено, се...
 18. Io Sono Interista

  Cosmos (Carl Sagan) & Cosmos: Space and Time Odyssey (Neil deGrasse Tyson)

  Cosmos (1980) Планирам да отворам и посебна тема за Science документарци (ако некој не ја отвори пред мене) но во секој случај оваа документарна серија заслужува тема. И не само тоа, оваа серија е мајка на стотици документарци од овој тип кои следуваа. Серијата е лектира, нешто што мора да...
 19. Io Sono Interista

  Папараци - дали се тоа треба да се убие?

  Пред малку го прочитав ова и ми текна дека неколку пати планирав да отворам ваква тема. Накратко: дали сметате дека папараците имаат право да се однесуваат како што се однесуваат или таа професија треба да се забрани и по можност се тоа да се убие? Мое мислење е дека премногу им е дозволено и...
 20. Io Sono Interista

  Интер - Милан, “Дерби Дела Мадонина“ 24.02 2013

  Големото "Derby della Madonnina" не очекува во недела навечер. Интер условно ќе биде домаќин во мечот со Милан, во сезона во која аспирациите на двата клуба се трето место и пласман во Лигата на Шампионите. Ваквата ситуација не беше очекувана на почетокот на сезоната кога Интер играше во...
На врв Bottom