Резултати од барањето

 1. iksimkd

  Проблеми со ЕВН

  Не гледам да имаш некое конкретно прашање поставено. Како што и самиот кажа ова се "јавни тајни" кои се прават од страна на ЕВН и сите ги знаеме и сме ги почувствувале на своја кожа. Мислам дека не вреди да се оди на суд за сума од 2-3 илјади денари затоа што трчањето по судови и адвокати со...
 2. iksimkd

  Печка на пелети Vs. Инвертер клима

  Јас сум лично за пелети, а трошокот е горе-долу ист.
 3. iksimkd

  Carina za kupuvanje oprema za kopanje Bitcoin

  Наместо да копаш, попаметно е да си купиш биткоини од некој сајт за тргување со криптовалути и да си чекаш да му се качи цената па да го продадеш и да направиш брз профит. Вака со копање не е веќе исплатливо, освен ако не планираш да купиш доста опрама и да вложиш сериозни пари за да имаш профит...
 4. iksimkd

  The Walking Dead

  Откако ми се роди синчето немам веќе време за гледање толку многу серии како порано. Сега гледам еднаш или двапати во месецот по 2-3 епизоди наеднаш и брзам да изгледам се што сум пропуштил за да бидам во тек. Од 10-15 серии што ги гледав порано моментално гледам само 3. Не е лесно со жена и со...
 5. iksimkd

  The Walking Dead

  Точно е дека серијата последниве 2 сезони е бавна и во поголемиот дел неинтересна, ама има и бетер. Еве на пример лајното од серија Supernatural врти веќе 13 сезони што за мене е тотално без врска. Прекинав да ја гледам уште во 7ма сезона, и не верувам дека е нешто многу поинтересна сега.
 6. iksimkd

  Дежурна Ординација! #2

  Минаната недела на 18 февруари ја правеа операција и го извадија гнојот што се имаше насоберено. Околу 1.5 литар во двете гради. Вчера ја пуштија на домашно лекување и ќе треба секој ден да одиме на чистење на раните. Хирургот што ја правеше операција рече дека во 28 години досега нема сретнато...
 7. iksimkd

  Дежурна Ординација! #2

  По препорака на гинеколог ставаше топли облоги. Вчера кога бевме да ја гледаат на ехо радиологот и хирургот рекоа во никој случај да не става топли облоги на воспалено и инфекција. И така нема млеко поради Бромергонот што го пиеше, па рекоа дека со топли облоги само повеќе ќе се влоши...
 8. iksimkd

  Дежурна Ординација! #2

  Крвна слика направивме вчера, и доста вредности се покачени. На пример Леукоцитите и се 19.36 а нормално е до 12, седиментација на еритроцити е 64 додека нормалната вредност е до 24. Исто така има помали покачувања и на уште неколку други вредности но не се сеќавам како се викаа сите. Според...
 9. iksimkd

  Дежурна Ординација! #2

  Детето не цица веќе околу 3-4 недели. Откако и дадоа Бромергон и рекоа да престане да го дои. Молзење не помага, ниту со рака ниту со помпање, едноставно ништо не потекува освен 2-3 капки. Утре сабајле имаме закажано преглед на хирург па ќе видиме што ќе каже. Веројатноста дека ќе мора да се...
 10. iksimkd

  Дежурна Ординација! #2

  Луѓе, ве молам за помош и препорака за соодветен лекар. Мојата сопруга се породи на 27ми Декември 2017. Првите неколку дена немаше проблеми но после една недела почнаа проблеми со градите и млекото. Бевме на матичен гинеколог која и кажа дека е нормално додека не надојде добро млекото...
 11. iksimkd

  Софтвер за remote control помеѓу Windows и Mac преку WiFi?

  Работи, досега не ми правел никакви проблеми.
 12. iksimkd

  Софтвер за remote control помеѓу Windows и Mac преку WiFi?

  Ако не сакаш TeamViewer, тогаш Ammyy му е мајката. Најмалото и најдобро програмче за таа намена. Го користам секој ден на работа и никогаш не ми правел проблем. И да, бесплатно е. http://www.ammyy.com/en/
 13. iksimkd

  Македонија со најлошо здравство во цела Европа

  Во Македонија никогаш ништо нема да се среди, а не пак здравството. Искрено страв ми е кога морам детето да го носам на обична контрола а камоли за нешто посериозно. Од здрав може мртов да те извадат а да не ни знае никој како и зошто. Затоа секогаш кога имам можност преферирам да одам во...
 14. iksimkd

  Vip TV Lite (ONE BoomTV) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми

  Аха, ок фала ти. Ќе пробам само со кабел па ќе видам колку ќе биде ефикасно.
 15. iksimkd

  Vip TV Lite (ONE BoomTV) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми

  Вакво нешто би ми завршило ли работа? Гледам има доста голем радиус а и практично е може да се прикачи на прозорец или позади телевизорот за да не се гледа. Може да се приклучи и со рисивер како што гледам.
 16. iksimkd

  Vip TV Lite (ONE BoomTV) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми

  А CI картичката останува во телевизорот претпоставувам? Преку антената се фаќа сигналот од каналите, а картичката ги декодира така? Препорака за антена? Некоја од овие би завршила ли работа? Гледам има и на УСБ и разни други. ЕДИТ: Уште едно прашање, со рисивер или андроид бокс може да се...
 17. iksimkd

  Vip TV Lite (ONE BoomTV) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми

  Пред неколку дена земав Бум тв од ВИП, заедно во пакет со интернет и фиксна линија. CI картичката кога ја вметнувам во телевизорот ми покажува ( CI модул се иницијализира и после тоа CI модул е успешно инсталиран ). После ова си ги имам пак истите канали што ми ги пушта локалниот кабелски...
 18. iksimkd

  Once Upon a Time in Holywood (2019) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

  Исто, после сцената со синовите филмот ми стана безвезе и немав желба повеќе да продолжам да го гледам. Ќе му дадам уште една шанса деновиве кога ќе имам време. Исто, после сцената со синовите филмот ми стана безвезе и немав желба повеќе да продолжам да го гледам. Ќе му дадам уште една шанса...
 19. iksimkd

  Предлог за серии и кратки рецензии

  The Punisher :cuc: Каква серија боже мој. Нетфликс стварно знаат да направат нешто одлично. Сакам втора сезона уште појака од оваа.
 20. iksimkd

  Склопување компјутер

  Ако не си сериозен интел фанатик, про гејмер или content creator новите интел кофи лејк процесори се моментално премногу скапи за купување. И плочи нема ефтини така да кофи лејк барем до 2018 година ќе биде ептен скапа играчка. 7та генерација интел е сеуште одлична за било која намена, а за...
На врв Bottom