Резултати од барањето

 1. Srcee

  Битка помеѓу автори, ликови, книги. (Шерлок Холмс vs Херкул Поаро)

  Темава е замислена како дуел помеѓу автори, писатели, книги и серијали. Дуелот ќе се менува од време на време. Јас не сум модератор и веројатно нема да можам да го сменам, така да ќе побарам од некој од модераторите да ми излезе во пресрет :) Океј, неделава во дуел се Херкул Поаро на Агата...
 2. Srcee

  Тајмер кој кажува за колку време ќе ја запознаете сродната душа

  Го гледав филмов (преубаво романтично филмче btw), и основната идеја во него е следнава: имате можност да купите гаџет кој ви одбројува се до точната секунда во која ќе ја запознаете вашата вистинска љубов. Значи, на темава не се занимаваме со тривијални информации од типот што ако Петко нема...
 3. Srcee

  Серии на кои би им дале поинаков крај (спојлери)

  Во последно време актуелен е крајот на How I met your mother и незадоволството кое тој го нанесе врз гледачите. Токму тоа ме инспирира да ја отворам оваа тема. Кои серии би сакале да имаат поинаков крај, и каков би бил тој? Јас ќе се изјаснам утре :)
 4. Srcee

  Што со заштедените пари?

  Што правите со парите кои сте успеале да ги заштедите? Дали ги чувате во банка, ги чувате под перница, или ги вложувате во нешто? Дали би ризикувале со нив, на пример да отворите приватен бизнис или да тргувате на берза? Што е попаметно и побезбедно, чување или вложување? Во еден филм имаше...
 5. Srcee

  Cheers

  Една од сериите која се вбројува во сите листи на најпопуларни и најсмешни хумористични серии на сите времиња. Серија која имаше можеби уште поуспешен спин-оф - Frasier. Голем број успешни актерски имиња се вивнаа од неа. Дали сте ја гледале? Како ви се допаѓа? Која ви е поомилена - Дајен или...
 6. Srcee

  Кафе

  Какво кафе обожавате по дома да си направите? Значи не во кафиќи што нарачувате, туку ваша изработка стриктно. Јас до пред две години не правев кафе дома, само по кафиќи сум пиела пошто немало што друго да се нарача. Потоа го открив моето омилено кафе и сега пред доручек него си го правам...
 7. Srcee

  Перници

  Океј, знам дека е глупава темата. Сегашните перници за спиење не чинат веќе, па треба да се купат нови. Е сега знам дека има ефтини перници од по 300 денари, а има и баеги поскапи. Во што е разликата меѓу овие? Навистина ли поскапите нудат поубав сон и појше време тераат? Какви перници...
 8. Srcee

  Иселување во странство на постари години

  Се мислев дали да ја отворам темава во овој подфорум или во Македонска дијаспора, ама со оглед на тоа што темата Ауфвидерзен Македонијо е во Економија и бизнис, и оваа нека стои тука. Значи, темата е започнување на живот во странство на постари години (еве да речеме 40). Што мислите, може ли...
 9. Srcee

  Пренос на 2 тонска машина по земјена угорница

  Ми треба помош. Сакаме да пренесеме машина која има нешто над 2 тона (и не може да се расклопи) на растојание од 15тина метри. Патчето од 15 метри се состои од земја, а првите 3 метри се блага угорница. Натаму е рамно ама сеуште е земја (значи двор, тревник). Како може да се пренесе оваа...
 10. Srcee

  Проблем со премногу стегнат туш/чешма

  Може на темава не и е местото тука. И ќе ве молам без тролање, максимално сум изнервирана. Имаме вакво какво на сликата: И тој делот што е во црвеното кругче е екстремно тежок за подигање. 5 минути пробав да го дигнам и џабе, едино што направив е белегче на прстов. А сама сум дома и сега...
 11. Srcee

  Прашање за Стопанска Банка

  Имам едно прашање :) Имам сметка во Стопанска Банка, на која ми стига плата. Е сега, пред еден месец проверив сметка и сум имала да речеме x денари. Месецов проверив пак, и имаше минус 20 денари. Прашаето ми е кај ми отишле тие 20 денари. Дали СБ зема месечна тарифа од 20 денари? Или можеби...
 12. Srcee

  Правосмукалка

  Нашава скина конци, па ми требаат предлози за нова. Каква правосмукалка би ми препорачале? Што мислите за правосмукалките на вода?
 13. Srcee

  Дилемата на затвореникот (Split or steal)

  Денеска видов две клипчиња на интернет кои ми оставија голем впечаток. Првото е must see за сите. Значи мора да го видите, ви ветувам дека ќе останете со отворена уста, воодушевени, и минимум уште еднаш ќе го изгледате. Плус, мислам дека ќе произлезе добра дискусија. Да се појавите вие во ваква...
 14. Srcee

  Гијом Мисо

  Писател чии книги заземаат прилично голем замав кај македонската читателска публика во последно време. И морам тука да ја спомнам музиката која човекот ја спомнува во книгите, совршена е. Според книгата А потоа снимен е филм, со Еванџелин Лили (Кејт од Лост) и Џон Малкович во главните улоги...
 15. Srcee

  Сидни Шелдон

  Мајстор на трилерите. Гледам дека е прилично популарен меѓу љубителите на книги на форумов, па ајде да продискутираме за него. Која негова книга најмногу ви се допаѓа? Која најмалку? Мене ми е еден од омилените писатели, иако постојат моменти дури го читам кога се нервирам, бидејќи такви...
 16. Srcee

  Книги кои не сте успеале да ги дочитате

  Мислам дека насловот сам по себе е доволно јасен. Во последно време, мене ова ми се случи со 4 книги. Emily Giffin - Where we belong Прва нејзина книга која зедов да ја читам. Не дека книгава е нешто најлошо во свет, туку едноставно животот е премногу краток за да се читаат неинтересни...
 17. Srcee

  Chick lit

  Chick lit е литература во која најчесто главниот лик е девојка, а во книгата се опишани нејзините згоди и незгоди. Wiki вели вака: "Chick lit is genre fiction which addresses issues of modern womanhood, often humorously and lightheartedly.". Читате ли вакви книги? Јас претежно читам трилери...
 18. Srcee

  Паметен vs непаметен хумор

  Темава намерно ја ставам во подфорумот за серии. Ако некој ја премести (под претпоставка дека нема да ја избрише) не се лутам :) Епа ајде дечки, ако постои нешто околу кое се скубат коси во подфорумов, ова е тоа. Што е тоа паметен хумор? Примери некои? Дали е тоа хумор за кој треба...
 19. Srcee

  Кисела вода наместо обична

  Обожавам кисела вода, ја пијам појше него ли обичната. Ме занима, какви последици врз здравјето би можела да имам ако ја консумирам во големи количини (наместо обична)?
 20. Srcee

  Прашање во врска со банките

  Доколку некоја има пари во банка, орочени или неорочени, во било која банка, и тој некој го менува презимето, а сметките се нормално на старото презиме, што треба тој некој да превземе?
На врв Bottom