Резултати од барањето

 1. K

  Голем соларен минимум (Еди минимум, мини ледено доба).

  Еве го ЕДИ МИНИМУМ стапи на сила :aplauz::pos:
 2. K

  Голем соларен минимум (Еди минимум, мини ледено доба).

  Следнава недела демек се предвидуваат температури коишто нема да го надминат 28 степен преку ден, освен во југоисточниот регион. Изгледа ќе имаме соларен минимум следнава недела....:pos:
 3. K

  Голем соларен минимум (Еди минимум, мини ледено доба).

  Значи ги следам временскиве услови 4 години по ред Незнам како е во другите делови од државава, еве во Велес од година во година се помалце дождливи денови, се повеке сушни денови. Во 2015 од 365 дена имаше само околу 75 денови со врнежи од дожд, во 2016 малце повеќе околу 90 дена, во 2017...
 4. K

  Летно или Зимско сметање на времето по укинување на сезонската промена во 2021 ?

  Сликата е фотографирана денеска, 20 минути пред да изгрее сонцето т.е во 5:30 и истата е употребена за да се види кога ќе се разденува и стемнува во зимската сезона НОЕМВРИ-МАРТ без да се користи зимското сметање на времето доколку се укине сезонската промена на времето во 2021. Временскава...
 5. K

  Изгоре Нотр Дам во Париз

  Shto tolku si go tupite mozokot za Geyrancija, sega da gi prashash ke neznaat MK da ja najdat na kartata:zloo:
 6. K

  Бегство од Македонија

  3 Работи што ги има во МК , а ги нема во северозападна Европа. 1.Голем број на сончеви денови 2. Долго, сушно и жешко лето. 3. Вкусот на храната
 7. K

  Ајде да изброиме до 100 000 :)

  тешко дека ке стасаме до 100 000
 8. K

  Летно или Зимско сметање на времето по укинување на сезонската промена во 2021 ?

  Од 2021 година во ЕУ се укинува поместувањето на стрелките на часовникот Европскиот парламент гласаше дека од 2021 година ќе се укине поместувањето на часовникот кое со децении се практикуваше во март и во октомври. Последната промена на времето требаше да биде на 31 март 2019 година. Но...
 9. K

  Летно сметање на времето (Daylight Saving)

  Голем број на луѓе работат 06:00 до 14:00 , па тие луѓе најголем дел од годината одат во темница . Мислам дека нема врска разденувањето со работното време, пример Скандинавија во зимо денот е 6-7 часа, сакале нејкеле мора во темница да одат . Во 2021 ако се укине промената , веќе тоа зимо ќе се...
 10. K

  Летно сметање на времето (Daylight Saving)

  Како само во Македонија важат географскиве правила но не и за Западно Европскиве земји ? Штутгарт 6:04 20:44 Амстердам 6:12 21:10 Париз 6:31 21:11 Марсеј 6:22 20:41 Барселона 6:47...
 11. K

  Летно сметање на времето (Daylight Saving)

  Во денешно време не постои географско правило. Ако Пладнето во ГМТ +1 е од 11:15-11:45 во НАЈИСТОЧНАТА ТОЧКА ОД ЗОНАТА до 12:15-12:45 во НАЈЗАПАДНАТА ТОЧКА ОД ЗОНАТА И да се користи ГМТ+1 преку цела година (КАКО ВО МИНАТОТО) , дури и во најзападните точки на државата во ЈУНИ сонце ќе изгрева...
 12. K

  Летно сметање на времето (Daylight Saving)

  Во Македонија, пак, како што информираат од Владата ќе се прифати оној начин на сметање на времето кој ќе биде прифатен во поголем дел од европските земји. "" За нас е многу важно и како држава и како бизнис заедница е важно да бидеме усогласени со централното европско време (GMT +1). Франција...
 13. K

  Летно сметање на времето (Daylight Saving)

  Вчерашното гласање во Комитетот за транспорт и туризам ги потврдува содржините во компромисниот предлог и претставува уште еден формален чекор кон ЕУ за трајно укинување на ДСТ, со рок до 2021 година. Секоја земја-членка тогаш ќе мора до април 2020 година да одлучи дали да остане на "летно...
 14. K

  Летно сметање на времето (Daylight Saving)

  Значи ако одиме по тоа географско правило , онда во МК ке било како во минатото и ќе се стемнувало пред 20:00 летно време т.е 19:30. Сето тоа во ред ако работното време почнувало од 5:30 па да траело до 13:30 да речеме. Али настрана работно време, сите знаеме дека попладневните часови многу...
 15. K

  Летно сметање на времето (Daylight Saving)

  Пред 2 недели Мароко го укина зимното сметање и се префрли на ГМТ +1 и сега сме иста зона со нив. Во Veles денеска сонцето изгреа во 6:13 , a ќе зајде во 16:19 , a во Agadir ќе изгрее во 7:58 и ќе зајде во 18:45 ? Има некоја логика ова ?
 16. K

  Летно сметање на времето (Daylight Saving)

  д-р Ивица Милевски ""Согласно укинувањето на промена на времето, ако како целогодишно го прифатиме зимското или нормално средноевропско време, во летните месеци сонцето над Македонија ќе изгрева околу 5.00-5.30 часот наутро, а ќе заоѓа најдоцна до 19.00-19.30 часот. Во зимскиот период, пак...
 17. K

  Македонија во иста временска зона со Грција и со Бугарија?

  Porto,Portugal 22 Dec 7:56-17:09 22 Mar 6:34-18:48 22 Jun 6:02-21:10 Santa Cruz de Tenerife 22 Dec 7:53-18:13 22 Mar 7:06-19:17 22 Jun 7:08-21:05 Ponta Delgada 22 Dec 7:54-17:27 22 Mar 6:43-18:56 22 Jun 6:21-21:07 Sofia,Bulgaria 22 Dec 7:54-16:56 22 Mar 6:26-18:41 22 Jun 5:48-21:08...
 18. K

  Летно сметање на времето (Daylight Saving)

  Porto,Portugal 22 Dec 7:56-17:09 22 Mar 6:34-18:48 22 Jun 6:02-21:10 Santa Cruz de Tenerife 22 Dec 7:53-18:13 22 Mar 7:06-19:17 22 Jun 7:08-21:05 Ponta Delgada 22 Dec 7:54-17:27 22 Mar 6:43-18:56 22 Jun 6:21-21:07 Sofia,Bulgaria 22 Dec 7:54-16:56 22 Mar 6:26-18:41 22 Jun 5:48-21:08...
 19. K

  Македонија во иста временска зона со Грција и со Бугарија?

  За оние што мислат дека вистинската временска зона во Mакедонија е CET/UTC/GMT +1 Со CEST/UTC/GMT +2Заклучок: Со ГМТ+1, во Македонија ќе има прерано разденување и недоволно сончева светлина во попладневните часови во текот на целата година. Краен заклучо: Идната година ако се одлучи да се...
 20. K

  Летно сметање на времето (Daylight Saving)

  Една мала шега со временските зони во Европа. :pos: За оние што мислат дека вистинската временска зона во Mакедонија е CET/UTC/GMT +1 Со CEST/UTC/GMT +2 Заклучок: Со ГМТ+1, во Македонија ќе има прерано разденување и недоволно сончева светлина во попладневните часови во текот на целата година...
На врв Bottom