Резултати од барањето

 1. M

  (Правни аспекти на) анти-реклама

  Не сум правник, ниту работам маркетинг. Така да, уште од старт, нека биде занемарено моето незнаење околу таквите поими. Ако темата е во ред, мислам дека може да оди пошироко. Настрана од основните претпоставки дека и “лошата реклама е добра реклама“. Мене лично ме интересира, дали општеството...
 2. M

  Украдени пари од трансакциска...

  Значи луѓе, чујте и почујте... На сметка забележав дека ми фалат МНОГУ ПАРИ. I repeat - МНОГУ ПАРИ. Отидов до Шпаркасе, да видам што е работава - ми велат, си направил трансакција. Се разбира дека тоа не сум го сторил. На изводот, пишува дека сум резервирал билети и што ли уште не на неколку...
 3. M

  Рандом поглед на рандом дел од светот на рандом кајганџија

  It's quite simple, мислам. Поставуваме одредена работа (ситуација, предмет, момент, сцена, вазна, кутија цигари, било што...) и пробуваме таа ситуација (или што quratz и да е) да ја опишеме од аспект на одреден друг форумџија. Како некој друг гледа на таа работа. Пример... се шири вест дека за...
 4. M

  Barclays Premier League - Season 2015/2016

  „Еве мина долго лето Срце болува По твојот лик...“ Такви се стиховите на хард-рок бенд од Тетово. Се надевам дека мислат на Премиер лигата. Но, за жал, или за среќа, ќе видиме набрзо, овогодинешното издание на Англиската Премиер лига го отвораат екипите на Manchester U и Tottenham, во 13:45...
 5. M

  Среќен роденден the_kop

  Пошо е пофенси, шик, кул и slicno да честиташ на социјалниве мрежи. Пошо ако во живо честиташ, не се цени, такво време дојде Донке. Затоа оваа прилика преточена во неколку килобајти ја користам за да му го честитам роденденот на мојот омилен стружанец, @the_kop . Епа, побратиме, нека ти биде...
 6. M

  Алтернативна кајгана историја ( не ја пишуваат победниците, туку “влијателните“)

  Прво, да расчистиме со насловот. Не се работи за историја на кајгана (форумов, или оброкот од јајца кој го добил името по форумов), туку за алтернативна историја, каде што форум ликови ќе бидат главни про и антагонисти во историските случувања, кои всушност, ја прават алтернативната скица. get...
 7. M

  Симпозиуми, конгреси, трибини и слично

  Бидејќи е во тренд да бидеш во тренд со вакви настани, а понекогаш е многу тешко да стигнеш до информација за нивно случување, си реков, ај да направам едно темуле на најмасовниот форум во државава. Постојат повеќе аспекти зошто е добро да се пратат овие работи. Од една страна, секогаш има...
 8. M

  Општествени референци во музиката, ваму и таму, некогаш и сега...

  Музиката, покрај се' што е, од највисок одраз на уметноста, па се до можен бекграунд на секојдневието (нели, Запа?), претставува и обележје на секоја помината ера, етапа, секунда (ко во моментов кај мене што врти WASP, па го одбележа моето загубено време). Со тоа, дава, а и прима одредени...
 9. M

  Домашно школување

  Домашно школување, или ко што го нарекуваат западњациве homeschooling е интересна работа. Веројатно. Оти, освен на филмови (ain't it like in the movies at all), не сум сретнал такво нешто на Балканијадава. Not yet... Е сега, пред да почнам да ги поставувам темелите на темава, да напоменам дека...
 10. M

  Научно предавање & трибина (дебата) - 30.10.2012, 12:00 ч. ПМФ - Скопје

  Темата на предавањето е „Република Македонија низ геополитичките лавиринти на балканизацијата и европеизацијата“. На така поставената и предадена тема, се очекува да се создаде атмосфера за дискусија и конструктивна дебата меѓу учесниците. Предавањето и дебатирањето е закажано за вторник, 30...
На врв Bottom