Резултати од барањето

 1. oon

  Банкарските сметки на граѓаните под лупа на УЈП

  Банкарските сметки на граѓаните под лупа на УЈП 10.08.2018 | 17:23 Економија Прочитано: 6927 Банкарските сметки на граѓаните нема повеќе да бидат банкарска тајна за Управата за јавни приходи. Владата го менува Законот за банки со што УЈП ќе добие слободен пристап до документите, трансакциите и...
 2. oon

  УЈП врши економски терор во Охрид

  УЈП во Охрид, угостителите револтирани: Наместо да ги служиме гостите, ние со инспекциите се расправаме! Деновиве републички инспекции на Управата за јавни приходи го нападнаа Охрид. Инспектори од цела Македонија ги чешлаат угостителските објекти на брегот на Охридското езеро. Нема точна...
 3. oon

  Во Струга сите македонски знамиња се тргнати!!! Поставени само албански знамиња !!!!

  Во каква држава живеам у пм да одат сите до еден.
 4. oon

  Како Американците и Британците ги наведуваа мигрантите да доаѓаат во Европа

  Како Американците и Британците ги наведуваа мигрантите да доаѓаат во Европа Рускиот научник Владимир Шалак, кој 20 години се занимава со анализа на содржина на текстови, дошол до заклучок дека движењето на мигрантите од Африка и од Блискиот Исток кон Германија не е случајно. Таму намерно се...
 5. oon

  Бугарија и забрани на Русија користење на воздушниот простор

  Бугарија и забрани на Русија користење на воздушниот простор 08 септември 2015 Бугарија го отфрли руското барање за користење на бугарскиот воздушен простор за летови со кои Русија ќе и доставува помош на Сирија, соопшти денеска бугарското Министерство за надворешни работи. Барањето е...
 6. oon

  ЕУ стравува од можен егзодус на Евреите од земјите во Унијата

  ЕУ стравува од можен егзодус на Евреите од земјите во Унијата 22 JANUARY 2015 Потпретседателот на Европската Комисија, Франс Тимерманс предупреди дека ЕУ се соочува со „голем предизвик“ во настојувањето да се уверат Евреите да не емигрираат од Европа, како последица на засилениот антисемитизам...
 7. oon

  Контра протестите како редовна појава

  Контра протестите како редовна појава 16.01.2015 | 17:23 Контра-протест на речиси секој протест или собир на граѓани, кои изразуваат револт против одредена политика, одлука или реформа на власта – феномен кој е се поприсутен во последниве неколку години. Дел од аналитичарите оценуваат дека...
 8. oon

  Ако има голема војна, Русија и Србија влегуваат во Косово

  Ако има голема војна, Русија и Србија влегуваат во Косово Недела, 07.12.2014 23:57 Свет Вооружениот конфликт меѓу Русија и НАТО е можен, дури и во блиска иднина, ако двете страни не почнат веднаш да бараат компромис. За ова во својата статија во Фајненшл Тајмс пишува професорот по меѓународни...
 9. oon

  Повици за насилство: Албанците треба да војуваат на северот,Прешевската долина и делот на Македонијa

  Повици за насилство: Албанците треба да војуваат на северот, Прешевската долина и делот на Македонија каде живеат албанци 17 ОКТОМВРИ 2014 Албанците да се подготват за војна и конечно создавање на единствена албанска држава. Ваков скандалозен отворен повик упати познатиот косовски...
 10. oon

  Hајлуксузниот хотел на Охридското езеро?

  До пред некое време целосно руинираниот хотел Изгрев во Струга деновиве го покажа својот вистински сјај. Турската компанинија Фибула го реновираше хотелот и во неговиот двор изгради голем аквапарк. За сега се реновирани речиси 30 % од двестете соби на Изгрев, а целосно очекуваат да биде готов до...
 11. oon

  ЊУЈОРК ТАЈМС: Трета светска војна е клучот за излез од економската криза?!

  СПОРЕД НЕКОИ ЕКОНОМИСТИ Со Трета светска војна до излез од економската криза!? Историчарот Јан Морис од Стенфорд неодамна ја оживеа хипотезата дека војната е значаен фактор потребен за економски раст Слабата побарувачка, се поголемата нееднаквост и оттука, исчезнувањето на средната класа...
 12. oon

  Исламска држава - појава, развој на настани, можен исход.

  Исламистите напредуваат: „Нашата цел е Багдад!“ Ирачките џихадисти се на час возење до Багдад. Ирачката армија организира фронт за одбрана на градот. Курдските милиции ја презедоа контролата врз Киркук. Турција размислува за воена акција против исламистите. Ирачката влада губи контрола над...
 13. oon

  11 најмоќни армии во светот

  11 најмоќни армии во светот 29.4.2014 Реномираниот американски вебсајт „Бизнис инсајдер“, користејќи ги бројките и статистиките добиени од порталот што обработува безбедносни теми „Глобал фајерпавер“, направи ранг-листа на 11-те најмоќни армии во светот што во моментов, земајќи предвид многу...
 14. oon

  Tетовски фраер - Прави дрифтови полицијата не може да го сопре :)

  Tетовски фраер - Прави дрифтови полицијата не може да го споре :icon_lol: :pos:
 15. oon

  Како ќе изгледа новиот најголем аеродромски терминал во светот?!

  Како ќе изгледа новиот најголем аеродромски терминал во светот?! 17.04.2014 Турција постојано е дел од листите на Топ 10 најпосетувани туристички дестинации во светот, а сигурно е и дека оваа земја ќе остане на првите позиции, ако се има во предвид дека наскоро во Истанбул ќе биде изграден и...
 16. oon

  Грција ќе го признае Косово

  ГРЦИЈА Сите земји од ЕУ треба да го признаат Косово четврток, 20 март 2014 Шефот на Канцеларијата за врска на Грција во Косово, Димитрис Москопулос, во интервју за приштинскиот весник "Коха диторе" изјави дека Грција ќе го признае Косово не затоа што го смета за регуларна држава, туку во...
 17. oon

  Донесен е законот за Државни службеници = "аирлија казнување и бркање од работа"

  Донесени дополнувњата на законите за вработените во јавниот сектор и за административните службеници Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 84-та седница вечерва ги донесе дополнетите предлози на Законот за вработените во јавниот сектор и на Законот за административни...
 18. oon

  Анкета: САД се најголемата закана за мирот во светот

  Анкета: САД се најголемата закана за мирот во светот САД во изминатата година претставувале најголема закана за светскиот мир, покажуваат резултатите од испитуавње на јавно мислење во 68 држави во светот. САД е на врвот на листата бидејќи 24 отсто луѓе веруваат дека САД се опасност за...
 19. oon

  Ја бомбардиравме Србија со осиромашен ураниум - од рак ќе умрат уште 10,000 луѓе

  Ете што добија и србите и албанците од НАТО http://republika.mk/?p=172353
 20. oon

  За патријархот Вартоломеј МПЦ е парацрква

  За патријархот Вартоломеј МПЦ е парацрква Тешки и навредливи квалификации од вселенскиот патријарх Вартоломеј за Македонската православна црква – Охридска архиепископија. За него МПЦ е нехристијанска и парацрковна организација. Тоа патријархот Вартоломеј го кажа на вчерашното одбележување...
На врв Bottom