Резултати од барањето

 1. onak

  Даваш стан, добиваш пензија

  неможам да го ископирам текстот, затоа и линкот го постирав... но накратко: Нова методологија на банкте. ти даваат некоја сума на пари, на месечно ниво, (веројатно висината зависи од вредноста на имотот), за возврат потпишуваш документ со кој после твојата смрт, банката е единствен наследник...
 2. onak

  Куќен совет, заедница на станари, правила и закони

  нема веќе сушење гаки и прслуци преку тераса прозор или гелендер... читајте на линков... +бонус некои закони според кои ке има глоба за зградата и станарите... http://mtc.gov.mk/new_site/images/storija_doc/2696/PRAVILNIK_ZA_NORMITE_I_STANDARDITE_ZA_DOMUVAWE_VO_STANBENITE_ZGRADI.pdf п.с. се га...
 3. onak

  Volvo возила, искуства, мислење и вкусови

  Volvo, латински збор за "Јас се тркалам", е роден на 14 април 1927 година, кога првиот автомобил "Jakob" ја напушти фабриката во Гетеборг, Шведска. Основана од страна на Assar Gabrielsson и Gustaf Larsson , компанијата беше формирана врз нај битната идеја, а тоа е идеја за два сегменти т.е...
 4. onak

  Алтернативни горива за загревање

  по барање и желба на неколку членови еве ја темата... следуваат неколку квотирани постови од претходната тема... --- надополнето: 9 јануари 2012 во 10:21 --- --- надополнето: 9 јануари 2012 во 10:22 ---
 5. onak

  Безвоздушни гуми

  веке некое време по нет го следам напредокот на овој тип на гуми за автомобили, автобуси, камиони па дури и градежни машини ERW -energy return weel (тркало што ја враќа енергијата) ... всушност се работи за израчуната спрега на отпор и тежина на возилото во однос на земјината тежа. пресметаната...
 6. onak

  Лошо искусво со DV Lottery for green card USA

  сигурен сум дека ке се појават такви како мене и ке кажат некое искуство за ова прашање. јас конкретно имам неколу пати аплицирано на лотаријата за зелена карта зо уса. и се беше ок (ако не се рачуна дека не сум извлечен ниеднаш до сега) се до оваа година кога буквално ми го спамираа телефонот...
 7. onak

  Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Мит - Во СФРЈ се живееше поубаво! авторот заборавил да потенцира дека оваа статистика се однесува само на ФИНАНСИСКИ аспект. Привилегиите како безвизен режим, право на миграција и сл воопшто не се спомнати.) Се обидовме, колку што е тоа можно, да направиме споредба меѓу 1980 и 2010...
 8. onak

  поместување по оска на планетата

  денс начув малку по ова прашање и продискутиравме со лугето за последиците. наводно пред неколку месеци имало поместување на земјината топка за околу 2 степени осовински (замислената оска на ротација нели) значи како би му дошло се навалила малку повеке и токму поради тоа, следователни се овие...
 9. onak

  Интересни софтверчиња за секој ден

  не видов ваква тема или слична тема. линкови и ли софтвери кои се употребуваат за секој дневни ситници кои сепак се практични... еве еден... http://www.dirpy.com/ Она што до сега беше малку комплицирано, сервисов сега го направи идиотски лесно. Пребарајте која сакате песна од Јутјуб...
 10. onak

  НОВО!!! Peugeot B1K

  :jaj::jaj::jaj::tapp::tapp::tapp::vozbud::vozbud::vozbud: Дизајнерскиот тим на Пежо објави фотографии од нивниот нов концептуален тркачки велосипед со минималистички дизајн.
 11. onak

  Смешни видеа

  ne vidov vakva tema do sega... smeshni video klipovi, ama stvarno smeshni... eve edno klipce so vesh mashina i shto ke se desi ako ubacish CIGLA VO NEJZE dodeka centirifugira... BPBOT E BO 55 sec.
 12. onak

  Google Chrome-табови т.е. букмаркови

  видов во ЧПП дека има појаснување за зачувување при форматирање на табовите т.е. букмарците ама за мозила... лаптопов ми е спремен за форматирање и ке го носам кај братов да го форматира... нормално немам време да му кажуваш мто и како туку објаснете ми вие како да си ги снимам сите букмарци и...
 13. onak

  Каков мотор посакувате

  ми даде идеја членот што во темата кај што треба да се пишува каков мотор возите он си отиде офф топик и си напиша што сака... како и да е, овде закачете крилја на мозокот, употребете ја фантазијата и постирајте слики од моторите ака машиништата за мажиштата што би ги возеле или грмеле по...
 14. onak

  Што мотор возите?

  ако ја има веќе постоечкава тема, слободно бришете.. јас не најдов ваква... значи, слики и коментарчиња за тоа што мотор имате и возите... однапред ќе бидам благодарен на оние што немаат мотор да се воздржат од постови со текст: “немам мотор“ или “не возам мотор“ инаку, јас од пред...
 15. onak

  трка со трицикли од red bull

  На 10.07.2010,во 12 часот во Битола на ТУМБЕ КАФЕ,ќе се одржи трка со трицикли.8-те најдобри патуваат на финалната трка која ќе се одржи во Септември во Белград.Сите заинтересирани можат да се информираат за сите детали на следниов линк...
 16. onak

  Совети за ПОЧЕТНИЦИ на мотори

  Мали совети за почетниците! 1. Ноќните бубачки имаат најубав вкус! 2. Во бисаги неможеш да ставиш све што сакаш,но можеш да ставиш све што ти треба! 3. Ќе поминеш подолг пат,ако научиш да држиш повеќе од два прста на предна кочница! 4. Рутинско одржување,никогаш не треба да биде...
На врв Bottom