Резултати од барањето

 1. КиреМали 1911

  Хуманитарен маратон „Трчаме кон целта!“ на 10 Април 2010

  На 10-ти април 2010, со почеток во 11:00 часот, спроти ТЦ „Бисер“, НВО „Интегритет АО“ ќе ја организира петта јубилејна полумаратонска трка „ Трчаме кон целта“, под мотото „ Сиромаштија НЕ“. Оваа јубилејна трка ќе ја означи симболичната борба против сиромаштијата во соработка со НВО „Сумнал“ од...
 2. КиреМали 1911

  Невина..дали?

  Она првоно ме потсети на еден виц: „Тато, јас сум малку трудна...“ :) Јас после сето ова сфатив дека ти не треба да поистоветуваш скината со скапана. Ако си брцнала едно прсте зошо ти се заарнило, живеј со тоа - или шо не си мислела претходно. Башка, ти кажав погоре, како да го излажеш дечко ти...
 3. КиреМали 1911

  Родосквернавење... и спас на жртвите од истото.

  Темава ја отворам поттикнат од денешните вести, на кои повторно еден од ударните наслови во најавата беше родосквернавење и насилен инцест помеѓу 37 годишниот татко и 16 годишната ќерка. Случај, досега последен од низата слични кои во последно време ни ги „декорираат“ информативните програми...
 4. КиреМали 1911

  Доколку би биле инспектор за архитектонска естетика...

  Ја ветив темата неколку пати. И во темата за Спомен Домот на Мајка Тереза, и во темата за Црква за плоштад Македонија. Ја отворам, бидејќи гледам дека многу од вас би сакале да рушат. Индивидуално, објекти кои му сметаат на некого и едноставно не сака да постојат како материјализирани на...
 5. КиреМали 1911

  Среќна Стара Нова Година - Василица!

  Среќна Стара Нова Година, овој оксиморонскиов празник :) да ми сте живи и здрави сите кајганџии, и да ви е успешна годинава нова (по стариов календар)... Воедно честито име на сите Васковци и Васки, и честита слава на св. Василиј. Утре играјте покер, така било по адетите...Бог ви дал здравје...
 6. КиреМали 1911

  Катни гаражи низ Скопје (и цела Македонија)

  Во Скопје, почнува да се развива еден градежен тренд, кој во поразвиените држави веќе е имплементиран елемент во програмските содржини на секој град - градење на катни гаражи. Според мене, еден од најпозитивните градежни трендови во поскоро време - ако во истиот назив може да ги сместиме и...
 7. КиреМали 1911

  Соларна енергија - активна и пасивна примена во архитектурата

  Целта поради која ја отварам темава е укажување на поволностите на сончевата енергија и нејзино искористување, со цел за поздрав начин на живеење, како и поголемо искористување на енергијата и заштеда. Во темава ќе се обидам (се надевам со ваша помош, приклучување и прашања) да ја презентирам...
 8. КиреМали 1911

  Циклус: Архитекти на Модерната и современи архитекти

  Во оваа тема, ќе се претставуваат сите великани на архитектурата од почетокот на стилот на Модерната, па до денес, со краток опис за самиот архитект, и прикажување на неговите најпознати дела. Се надевам дека темата ќе привлече внимание и заинтересираност. Сепак, се работи за чиста уметност...
 9. КиреМали 1911

  Сантијаго Калатрава - помеѓу реалноста и фантазијата

  Сантијаго Калатрава (1951 - ) - шпански постмодерен архитект, уметник, дизајнер, урбанист. Поим за врвни архитектонски достигнувања. Роден е во Валенсија, каде студира уметност, а потоа дипломира на Архитектонскиот Факултет и почнува со студирање на урбанизам. Како постдипломец, во Цирих се...
 10. КиреМали 1911

  Андреа Дамјанов - првата македонска архитектонска авантгарда

  Андреа Дамјанов (1813-1878) Семејството на Рензовски-Дамјанови-Зографски (потеклото на Андреа Дамјанов): Семејство кое дало најголем број на познати мајстори и зографи своевремено. По своето потекло, семејството е родум од с. Тресонче, а во Велес се населуваат во втората половина на XVIII...
 11. КиреМали 1911

  Столови - фотографии и кратки рецензии

  Темава ја отворам надвор од темата „Фотографии од вашиот дом - Ентериери“, бидејќи столот како ентериерен елемент претставува еден од главните поенти на внатрешната архитектура, како во домашна атмосфера, така и во јавни простори (од кафулиња и локали, до канцеларии и сл.). Столот како елемент...
 12. КиреМали 1911

  Естетиката на кубусот

  Најчистата форма, најмирниот облик на архитектурата...Најприфатливиот агол за човекот, означен како таков уште од времето на Стариот Век, каде на архитектонските објекти се гледало како на олицетворение на нешто свето. Потполно прифатлива форма од страна на природата, дадена како неопходен...
 13. КиреМали 1911

  Данската кралска библиотека, Копенхаген

  Кралската библиотека доминира помеѓу архитектонските икони на кејот на Копенхаген. Доградбата на библиотеката претставува имагинативно разбирлив монолит од седум спрата – скулптурирана кутија преоблечена во сјаен црн гранит. Класичниот кубус е анимиран со помош на извонредното спојување на...
 14. КиреМали 1911

  Концертната сала на Walt Disney во Лос Анџелес

  -dizajn na Frank O. Gehry i partneri “Prefineta, oblagorodena zgrada koja na lugeto od ovoj grad na privatni prostori, ke im dade novo cuvstvo za zadovolstvata od javniot proctor” Paul Goldberger Pocnuvajki od celicnite krivini na sokantniot eksterier do najsofisticiranite...
 15. КиреМали 1911

  Архитектура и секс

  Студија на Jackie Craven, колумнист специјализиран за архитектура, домашен дизајн и музика: “Замислете зграда дизајнирана за секс. Дали би наликувала на т.н. "храмови од месо" Во античките римски бањи? Дали би наликувала на ефтин бордел од времето на златната треска? Или на задното седиште...
 16. КиреМали 1911

  Објектот пред ГТЦ

  Inovativno resenie, sovremena arhitektura, proektirano od vrvni domasni arhitekti. Ama lokacijata...
На врв Bottom