Резултати од барањето

 1. Б

  Економска мистерија !

  Мора да се земи предвид дека доларот спрема еврото(денарот) беше мошне послаб во 2008-ма година отколку сега. Тоа ја намалува мистеријата за пола. Сепак, тоа не е доволно и за да се реши мистеријата. Останува фактот дека или методологијата за пресметка на малопродажната цена на горивата во...
 2. Б

  Министерот Димовски се сретна со тутунарите, остануваат најавите за протести.

  Не е така. Над 90% од тутунарите не се појавија на ниеден протест. А и да било така, тоа не е изговор што сега на откупните пунктови се откупува многу малку тутун, далеку под капацитетот.
 3. Б

  Министерот Димовски се сретна со тутунарите, остануваат најавите за протести.

  За жал со најновиот тек на настаните, оваа сезона веќе може да се стави во најлошите досега. Никогаш вака не се случило да има олкав застој на откупот. Имало ниски цени ужас, ама откупот течел. А сега многу лошо. Еве февруари ќе помине, се нема ни пола тутун уште откупено, од сите страни само...
 4. Б

  Хуманост на дело: Кајганџии даруваат крв! [12.02.2011 - С.Д Стив Наумов - Скопје]

  Супер, идам секако, веќе си пишав на to-do листа :)
 5. Б

  Државата скинува социјална помош - уште колку време остана до банкрот?

  За смеење, за плачење, еден голем запрепастувачки факт е дека тие луѓе кои собираат пластика се далеку покорисни од Министерството за животна средина со сите свои разграноци на цела територија заедно со сите крадливи невладини организации преку кои се перат пари за некакви фиктивни проекти од...
 6. Б

  Хуманост на дело: Кајганџии даруваат крв! [12.02.2011 - С.Д Стив Наумов - Скопје]

  Шо убо ми се погоди баш во сабота сум во Скопје, даваат ли уште чоколадца на крводарителот? :D Немам крв давано 9 години (само еднаш сум дал), а на доктор и на лабараторија немам одитено 10 години. Се надевам дека прават подетални проверки дали е во ред крвта на дарителот, бидејќи јас не можам...
 7. Б

  Спас за Македонија

  Изгледа си во право. Нема толку силен лек за вакво лудило. Уште помалку некаква сериозна, разумна критика може да помогне :)
 8. Б

  САД ќе осуди 13 годишно момче на доживотен затвор

  Не мора да значи дека на 25 ќе биди полош. Брливо дете на 11 години, може да стане мирно и примерно момче на 25. Но јас не велам ова дете 25 години да дочека на слобода. Јас велам накај 40 да го пуштат, доколку се покаже како добар затвореник. Не им се нервите исти на сите. Некој ќе попушти и...
 9. Б

  САД ќе осуди 13 годишно момче на доживотен затвор

  Е добро де. И детето го провоцирале секој ден па не убило никој. Се до тој ден. Откај знаеш дека ти нема да убиеш некој еден ден?
 10. Б

  САД ќе осуди 13 годишно момче на доживотен затвор

  Не станува збор за тоа дали да ги осудат или не туку колкава да биде нивната казна.
 11. Б

  САД ќе осуди 13 годишно момче на доживотен затвор

  Можеби детето се кае. Можеби имало кавга со неговата маќеа. Можеби ептен го испровоцирала нешто или го малтретирала пред тоа. Можеби тоа бил афект на едно хиперсензитивно лошо воспитано дете. И одеднаш му текнало дека има пушка. Да не се лажеме. Детската психа не е иста како на возрасен човек.
 12. Б

  Спас за Македонија

  Абе нека земат нека почнат да ги градат Чебрен и Галиште и Коридорот Исток-Запад веќе еднаш бе ејјјјј!!!!!!! 5 години поминаа камен на камен не ставија економскиве експерти за ниту еден единствен проект кој би барем навестил дигање на нашата економија. 5 пати пропадна тендерот за Чебрен и...
 13. Б

  САД ќе осуди 13 годишно момче на доживотен затвор

  Јас сум против толкава казна. Нека остане во затвор до 35-40 години возраст, значи околу 25-30 годишна казна. Мислам дека не е во ред толкава казна за дете што убило. Освен ако на психолошките тестови не се покаже дека е вистински непоправлив монструм. И од тоа зависи, од тоа какви околности...
 14. Б

  Министерот Димовски се сретна со тутунарите, остануваат најавите за протести.

  Не. Сите откупуваат. Сега веќе колку што јас знам, сите. Има битолски, прилепски, кавадаречки, струмички, велешки (така ги нарекува народов), и уште некои други понезначителни откупувачи.
 15. Б

  Министерот Димовски се сретна со тутунарите, остануваат најавите за протести.

  Е па ајде со среќа, одлично поминал дедо ти! :) Абе ко шо слушам последниве денови некако заарнета е работава се подобро се цени некако просекот расти.
 16. Б

  Министерот Димовски се сретна со тутунарите, остануваат најавите за протести.

  Финансиски надоместок нема да добиеш. Немаш никаков доказ и тоа го докажа. Тоа ми беше сосем јасно од старт, како и се друго што можеш да кажеш на оваа тема и во кој манир ќе го кажуваш. Дека тутунските откупувачи не остварија загуба во минатата сезона лесно човек може да дојде до тој...
 17. Б

  Кина праќа војска во Северна Кореја!

  Значи толку од решавање на Северна Кореја.
 18. Б

  Бран поскапувања:Бензините и дизелот од ноќеска со повисоки цени, струјата и парнотo.

  Е па тој друг некој е некој кој произведува во земја каде има подобра инфраструктра или поефтини горива и суровини за производство и за овозможување ефикасна организација. Оттука неконкурентна економија и ненормално голем трговски дефицит.
 19. Б

  Министерот Димовски се сретна со тутунарите, остануваат најавите за протести.

  Не. Постојат две категории земјоделци кои можат да поднесат барање за субвенција. Едната категорија е евидентиран земјоделски производител, а другата категорија е регистриран индивидуален земјоделец. Разликата меѓу овие две категории е во тоа што вториот плаќа здравствени и пензиски придонеси, а...
 20. Б

  Бран поскапувања:Бензините и дизелот од ноќеска со повисоки цени, струјата и парнотo.

  Нема да престанат да возат коли се додека се нуди бензин а луѓето имаат коли. Но ќе возат се помалку. А домашните компании ќе имаат и послаба деловна активност и помал профит, или поголема загуба и помалку пари за инвестирање.
На врв Bottom