Резултати од барањето

 1. mutivoda

  Политиките на Бугарија кон Македонија

  Од мемоарите на Иван Хаџи Николов, еден од основачите на ВМРО: Имав околу 10 години, кога за првпат почнав да учам бугарска историја од учебникот на Д.В. Манчов. При учењето од таа историја си велев: „Значи ние сме си имале царство, ама ни го зеле Турците“. Од истава историја дознав дека...
 2. mutivoda

  Пресвртница за Украина

  Во цела Македонија дали има и 10,000 души што имаат некакво познавање и интерес за пратење гео-политика, така да пиши пропало, превише сме мал и вукојебински пазар за нешто такво.
 3. mutivoda

  Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

  Овој ми остава дојам дека ќе гура филм каде што ќе проба да го копира Вучиќ во јавните настапи,изјави,пристап,имиџ а веројатно и политики https://kanal5.com.mk/mickoski-od-vashington-slednite-denovi-kje-bideme-del-od-odbelezhuvanjeto-na-75-godini-od-nato/a648521
 4. mutivoda

  Соживотот во Македонија

  И на Косово беше така па после...
 5. mutivoda

  Соживотот во Македонија

  Нашиве медиуми се ептен за жалење, една минорна информација неможат да проверат него само превземаат текстови еден од други. Еден наш медиум не ми текнува кој беше напиша дека има искочено 7,957 Бугари на пописот и сите го копираат истиот текст а всушност се 7.057 Бугари.
 6. mutivoda

  Соживотот во Македонија

  Општина Пустец Вкупно попишани - 1,843 0-14 години - 152 15-64 - 1,045 65+ - 646
 7. mutivoda

  Соживотот во Македонија

  Значи овие од западна Македонија што се албанци ти рекле абе остај ги тие зулумџиите, тоа се косовско племе?
 8. mutivoda

  Соживотот во Македонија

  Остај Мухамед, нема ова толку врска со исламот пошто имаме примери како Јањевците, хрватска заедница која потекнува од Косово и повеќето денеска се преселни и живеат во Хрватска. Денес домородните хрвати го проколнуваат Туџман што ги донел да живеат во Хрватска поради тоа што биле многу затуцани...
 9. mutivoda

  Соживотот во Македонија

  Оваа информација Африм Гаши да не ти ја даде?
 10. mutivoda

  Соживотот во Македонија

  Ќе се изненадите колкав масивен број на население македонско што живее во места како Козле,Жданец,Тафталиџе,Карпош 1234 живеат во некаква си бајка во друг универзум на тема етнички односи. Добро овие што не земале некој од Бозовце со себе да им покаже маршутата како чесиве во северна Албанија
 11. mutivoda

  Пресвртница за Украина

  Да се вратиме назад каква беше хронологијата On 11 December 2013 the Prime Minister, Mykola Azarov, said he had asked for €20 billion (US$27 billion) in loans and aid to offset the cost of the EU deal. The EU was willing to offer €610 million (US$838 million) in loans, but Russia was willing to...
 12. mutivoda

  Соживотот во Македонија

  Имаше еден заљубен пар, она албанка он македонец, името и беше од оние шошонски модернистички имиња, кратки со доза западњачизам, имаше завршено средно во Карев,девојчето скроз по се поминуваше за модерно македонско девојче.... нејзината фамилија шошонска живееше во центар на Скопје во близина...
 13. mutivoda

  Соживотот во Македонија

  Овие уствари испадна дека се романски цигани облечени ко були, за полакше да крадат.
 14. mutivoda

  Пресвртница за Украина

  Кое по ред прекршување на руските црвени линии се случува? Неможе Западот да прекрши толку колку што Русија може да извади т.н црвени линии
 15. mutivoda

  Бугарија - новата Грција

  Еден од коментарите:pos: Такви смо људи у Бугарској! На овај начин дочекујемо велике звезде като што jе Брена! Велики поздрав свим добрим људима Балкана! Мене уште не ми се верува дека потонавме толку доле што овие сега ни поставуваат некакви услови.
 16. mutivoda

  Бугарија - новата Грција

  Турската партија втора по сила Ќе го папаат татарите
 17. mutivoda

  Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

  https://libertas.mk/mickoski-na-avi-dve-novi-ministerstva/ :icon_lol:
 18. mutivoda

  Секс со мажена/оженет!

  Знаеш што викаат, дека кога маж дознае дека сопругата го изневерува, добива сила на 10 мажи и не размислува да те тепа, претепа, него да ти го заврши животот. Затоа бољи извади си ја таа сорта на страст од организам што е можно побрзо, зошто ако не овој, некој друг ќе те фати еден ден.
 19. mutivoda

  Соживотот во Македонија

  Најголемата џамија на Балканот моментално се гради во Приштина, ќе ја измести во големина онаа што скоро се изгради во Тирана. Финансиерот на овие две и на онаа во Чаир во Топанско Поле што се гради е ист - министерство за религија и главно муфтијство на Турција.
 20. mutivoda

  Пресвртница за Украина

  Одговори зашто тие луѓе на југоизапад на Украина после Мајдан толку лежерно си легнаа на брашното ако биле некаква проруска популација, ни Донбас немаше да почне со паравоени дејствија ако не беше вмешување од руска страна.
На врв Bottom