Резултати од барањето

 1. KyleXY

  Станови во Скопје, совети за купување.

  Пробувам да сватам дали договор за работа со странска фирма ке биде доволно за да го исполнам условот. Затоа прашав која е точната дефиниција на тој услов :D
 2. KyleXY

  Станови во Скопје, совети за купување.

  Разгледував кредити низ банкиве, на многу места видов услов: Приматели на плата преку X банка. Како се докажува ова? Агенцијата за вработување знае каде примаш плата или треба на банката да покажеш договор за работа, па они гледаат во трансакциите дали платата секој месец ти стига кај нив?
 3. KyleXY

  MOVE - OTT стриминг платформа - MTEL - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  Минимумот за 4K ти е 25 Mbps. Скоро сите провајдери кај над нудат пакети со поголема(100+) брзина.
 4. KyleXY

  ИТ фирми и пракси во Скопје

  yep, се сложуваме за ова. Еве пример како изгледа кога AI се користи од некој што незнае да куца код: https://www.reddit.com/r/SideProject/comments/1devm07/how_a_developer_i_hired_used_generated_ai_codes/?rdt=33550
 5. KyleXY

  ИТ фирми и пракси во Скопје

  Anima - https://www.animaapp.com/
 6. KyleXY

  ИТ фирми и пракси во Скопје

  AI ми куца CSS според дизајнот што го имам. Побрзо ми е да направам review & да тестирам отколку сам да го мислам. Слична приказна е со e2e тестовите и еден куп api повици. Неможам да пуштам AI да работи место мене, ама е толку добра алатка, тоа што порано сме го правеле со 2-3 луѓе, сега го...
 7. KyleXY

  Станови во Скопје, совети за купување.

  Англискиот збор за ова е house sitting. Да беше малку паметен, не само што ке седеше беспари во станот, туку и сопственикот ке ти плаќаше за тоа!
 8. KyleXY

  Ќебaпи вo Скoпје

  Мене лично, во пчела месото ми е највкусно. Пчела ftw!
 9. KyleXY

  ИТ фирми и пракси во Скопје

  Некој нов тренд е ова со купувањето на ит компании? Kin+karta, seavus, web factory, сега и itgma. Секој месец гледаме како се продала некоја нова фирма.
 10. KyleXY

  ИТ фирми и пракси во Скопје

  Дечки, треба сами да си мислите за плата, кариера и се околу тоа. Нема фирма што ке го испланира тоа наместо вас. За другото, индивидуално е. Мене ми треба поголема плата за да собирам пари за стан, коли, итн, ама имам и колеги на иста позиција што тоа им е средено па со нив побитно им е да...
 11. KyleXY

  ЈСП - случки, прашања, дискусии

  Не, 4ка поминува од таму и оди до финки. За точното време, можеш да пребараш според името на станицата на http://www.jsp.com.mk/VozenRed.aspx
 12. KyleXY

  Станови во Скопје, совети за купување.

  У право си за воа, ама живот у Скопје е подобро од живот у Делчево. Не е се така црно-бело како шо го праите.
 13. KyleXY

  Препорака за психолог

  Зоран Костов https://www.facebook.com/Zoki.Psihologot/
 14. KyleXY

  ИТ фирми и пракси во Скопје

  Linkedin(Skopje/.mk), vrabotuvanje, kariera, jobi, joberty... Од денес ке почнам по сајтовите за remote jobs + директно на сајтот на фирмите да видам да не стои по некоја отворена позиција.
 15. KyleXY

  ИТ фирми и пракси во Скопје

  Викендов шетав по сајтовиве за огласи за работа, ептен е лоша ситуацијава. Одамна не сум видел толку мал број на активни огласи :(
 16. KyleXY

  Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

  Повеќе ме влече накај бодибилдинг. Сите видеа што сум ги видел за кросфит биле еден куп брзи, експлозивни вежби со еден куп кардио. Немам јас кондиција за такво нешто.
 17. KyleXY

  Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

  Предлог за персонален тренер во Скопје? По можност некој што има свое студио, или некое место каде што ке има малку луѓе, нешто слично како МојТренер.
 18. KyleXY

  Торенти (официјална тема)

  Некој со екстра покани за тракер мк? Пробав да се регистрирам ама затворени се регистрациите.
 19. KyleXY

  Сајтови за гледање филмови со превод?

  Пробај со Balkan Green Kodi.
 20. KyleXY

  Разлики меѓу државни и приватни болници

  Нов документарец од ИРЛ за државното и приватното здравство.
На врв Bottom