Резултати од барањето

 1. Xsago

  Фан клуб: РК Пелистер

  Повеќе од доволно се 18 и за повреди и за се. Секако 12-13 играчи се користат по натпревар во просек, вака имаш уште 5-6 за ротација и за евентуални повреди. Едни ПСЖ, Барселона и сл имаат по 18-19, кај германските екипи обично младите им играат во втори тимови во втора/трета лига... Ама нас...
 2. Xsago

  Фан клуб: РК Пелистер

  Ова се 20 играчи без 3 голман а не е ни спомнат пикер за два правци што сигурно ќе донесат. Значи реално 22. Во превод тоа се најмалку 3 прекубројни играчи. 1-2 крила, еден пикер и еден од лев/среден бек. Испаѓа дека младите македонски играчи се само за пополнување бројка на домашни за...
 3. Xsago

  Фан клуб: РК Пелистер

  Мене стварно не ми е јасна стратегијата на клубот. Ај што не знаат како се развиваат играчи и се повеќ и повеќе личи дека ги упропастуваат младите, туку има ли објаснување како кога имаат 4 леви бека ви тимот, е потребен лев бек во екипата? На бековски позиции во ЛШ максимум ќе изротираат 5...
 4. Xsago

  Фан клуб: РК Пелистер

  5те што ги спомнавте се сигурни. Од друга страна, мислам дека минимални се шансите за Татран, Кадетен и Елверум. Така остануваат 2 места за 4 екипи: Пелистер, Фредериција, Бидасоа Ирун и Порто. Данска и Шпанија имаат повисок рејтинг и можно е да добијат втора екипа. Порто и мене ми личи дека...
 5. Xsago

  Фан клуб: РК Пелистер

  Апсолутна катастрофа е испаѓањето на 2ката. Не само што таа екипа е клучна за развој на идни играчи на првиот тим, туку ова неизбежно ќе има реперкусии и по финансиите за првиот тим бидејќи "ваучерот" што го носеше вториот тим сега ќе го нема. Има едно 4-5 играчи во 2ката за кои екстремно важно...
 6. Xsago

  Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

  Солидна ждрепка. За влакно не ни се падна и Италија место Холандија што ќе беше перфектен ждреб ама и вака е ок. Унгарија, Холандија и Гвинеја во група, вкрстување со Франција, Австрија и Катар. Освен Гвинеја која ќе биде аутсајдер на првенството заедно со САД и Кувајт, сите други 5 се...
 7. Xsago

  РК Алкалоид

  Не е баш омилен Кире моментално, ама каков и да е карактерно не е битно. Дека работи добра работа со Алкалоид е очигледно и веќе се гледаат првите резултати на неговата работа. Неколку играчи многу напредуваа овие 2 години, се вградува одреден поинаков побрз стил на игра во природата на сите...
 8. Xsago

  Фан клуб: РК Пелистер

  Добар трансфер им беше тој. За такви екстремно млади но сериозно талентирани деца никој нема замерка и да се странци. Дај им долг договор, може голем придонес за клубот да имаат за релативно мали пари (нив им треба можност и услови за развој, на клубот им требаат квалитетни играчи кои нема да...
 9. Xsago

  РК Алкалоид

  Нема некоја голема логика само еден куп играчи да се прекомандуваат во првиот тим, ако не си заминуваат други од него. Ако одат за да дремат на клупа, како 3та, 4та опција на некоја позиција, џабе ќе одат, поарно во вториот тим нека си седат или нека бараат други екипи каде што ќе играат...
 10. Xsago

  Македонска ракометна суперлига

  Штета за Аеродром. Ама тие добро си работат со школата, тоа и треба да им е фокусот, сениорска екипа е друга математика. Во секој случај, ова е уште еден пример зошто треба лигата да е 10-12 екипи. Ваквиот тип на проблеми секогаш настануваат кај "останатите" неколку екипи, кои реално имаат...
 11. Xsago

  Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

  Точно е дека многу подобри играат дома од во гости, ама ок настапи имаат веќе 2-3 години, одат континуирано нагоре, а со оглед на возраста на играчите тоа е и нормално. Фарски од пред повеќе години не се споредливи со оваа екипа.
 12. Xsago

  Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

  Во последните 15 години (0д 2009та наваму) имаме (победа-нерешено-пораз) 1-0-7 со Данска 1-1-4 со Норвешка 2-2-6 со Исланд 0-1-2 со Шведска Не би рекол дека скандинавците ни "лежат". Јас генерално сум на мислење дека во модерен ракомет фластер не е возможна опција, освен ако противникот...
 13. Xsago

  Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

  Така и го решија мечот. 7-6 со Хансен на центар. Претходно имаа доста проблеми со одличната одбрана на Данска. 1706378748 Доста лоша ждрепка. Ептен немаме среќа со ждрепките последните години... Фарски острови се веројатно 2риот најтежок противник што можевме да го добиеме (имаше 8 добри и 3...
 14. Xsago

  Европско првенство(мажи)-Германија 2024 [10-28 јануари]

  Мора да признаам годинава, МРТ има најдобро осмислено покривање на првенство досега. Нормално има и по некоја грешка (како звукот додека зборуваат гостите) и има уште простор за напредок, ама генерално ми се допаѓа концептот, со пополнување на дупките меѓу натпреварите со дебата, истите гости...
 15. Xsago

  Фан клуб: РК Пелистер

  Тотално непотребен трансфер. Вака личи дека се откажуваат од Кузманоски, барем во следните 6 месеци...
 16. Xsago

  Фан клуб: РК Пелистер

  Апсолутно. Џерона е одличен тренер, нека не залажува резултатот на Србија. Таква беше групата 4 екипи со релативно сличен квалитет, некој мораше да биде последен. Не им се баш ни во некоја којзнае каква форма играчите на Србија. Ама во секој случај нема што да го коментираме на тема Пелистер...
 17. Xsago

  Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

  Уште еден поглед кон статистиката на првенството по првата групна фаза: Детално по играч за Македонија Напад Реализација Одбрана Неколку работи што паѓаат во око: 1. На крај 49% од нападите ни завршуваат со гол (просек е 54%), на делба на 17то сме од 24 екипи. Притоа 47% ни била...
 18. Xsago

  Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

  Конечно! Искрено имам впечаток дека можеби ова ќе биде пресвртница во репрезентацијата. Не дека нешто преку ноќ ќе се случи, нема, ама после неколку години "лутање" конечно се чини на ова првенство почнува да се гледаат контурите на една по трајна и посериозна македонска репрезентација. И тоа е...
 19. Xsago

  Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

  Ај да видиме како ќе ни оди со Швајцарија. Не сум многу оптимист, ама сепак имаме реални шанси да се надигруваме на овој натпревар, не сме ни аутсајдери. Клучни моменти за победа: 1. Да се растури играта на Енди Шмид со пикерите. Шмид можеби е пред пензија, ама класата е вечна. Плејмејкерската...
 20. Xsago

  Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

  Само мала поправка, полошо е од што мислиш - 39 изгубени топки (21 со ФРА, 18 со ГЕР) - 33% од нападите т.е. секој трет напад губиме топка. Инаку за противниците, не мора да шпекулираме и за тоа има статистика. Против Франција и Германија офанзивниот успех на противникот (што значи нашата...
На врв Bottom