Резултати од барањето

 1. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Од 365 дена, 300 се на точак :) Од техникалиите, предниот голем запчаник им е 52/53 па и 54 на спринтерите, додека тркалцата на задниот менувач не вршат никаква улога во брзината - толкави се за ланецот да прави поголем круг (помалку да се „прекршува“) и со тоа да му се зголеми ефикасноста. Тоа...
 2. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Најчесто веб страници, Али Експрес, и половни делови од групите на фејсбук. Последно време нови делови купувам и од DELOVI ZA VELOSIPED страницата на фејсбук, сосема океј цени има. Нарачувам од интернет не зошто е поскапо во продавница, туку зошто (најчесто) го нема тоа што го барам.
 3. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Се гради pumptrack кај Олимписки базен! https://inovativnost.mk/2019/06/26/%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%bd%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%b5-%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b8-pumtrack-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%b8%d0%b3%d0%be%d0%bd-%d0%ba%d0%b0%d1%98-%d0%be%d0%bb%d0%b8/
 4. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Би сакал некако да можев да ги филтрирам шпараџииве (како овој над мене), ама не бива. Multi-tool вреди да се поседува, ме спасиле алатките во многу, многу наврати. Но, поентата не е само да се има колку да се рече „имам multitool“, туку и да ти користи кога навеќе ќе ти треба. Затоа, доста...
 5. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Имаш доста океј попусти (30-50%) во Номад во моментов, со Групер купон (кој во реалност не треба, таму ти средуваат). Држат претежно Northwave од облека и обувки, кои се доста солидни. Gaerne има во Outdoor, не знам какви се али ги носат доста луѓе. Sidi има кај Томас ама ич не можам продавници...
 6. Martinmkd

  Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

  Внимавај да има TUV одобрение или некој друг странски сертификат за „легалност“. Би рекол боље е да се монтира на рам ама ако ептен нема, веројатно ќе врши работа и таков што се монтира на багажник (под услов багажникот да е цврст).
 7. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Нема, ефикасноста е иста кај сите ланци. Има со различни тежини ама ако возиш обичен алуминиумски MTB, ништо не ти менува 100 грама полесен ланец.
 8. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  https://nomadmobility.mk/product/chain-z-51/ Веројатно има и на други места.
 9. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Има custom офсет да си бираш, или ти нудат предодредени? Зависи за што ќе го користиш точакот понатаму, ако ти е стриктно за офроуд и повеќе уживаш во спустови, оди на поголем, ќе се продолжи меѓуоскиното растојание за малку повеќе стабилност. Ако ти е за качување повеќе, помал офсет за да не се...
 10. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Резервни делови има, ги сервисираат тие двајца и Номад, плус еден дечко што работи/работеше во Номад, го бива и си ја знае работата. Од пазење, притисок да пазиш, да пазиш да не ја переш со перач под притисок, и да ги чуваш прашинарите што почисти. Не штети и ако им прснеш малку силиконски...
 11. Martinmkd

  Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

  Нема синџир што не може да се обие, ама има синџир што е потешко да се обие. Kryptonite Evolution Series 4 е од прилика она што е доволно да ги откачи упорните крадци зошто има алки дебели по 1 цм што не се кинат со клешти, а во државава нема крадци што се бават со крадење точаци и знаат да...
 12. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Наспроти некои членови тука што чуваат змии во џебовите за да не посегнуваат по пари, јас користам наменско масло за подмачкување ланци за велосипеди. Користев „суво“ од Joe's, го потрошив и го препорачувам како побуџет варијанта. Ми траеше 2 години (чистам и подмачкувам ланец секоја втора...
 13. Martinmkd

  Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

  Еве ти мое мислење од пред неколку дена: Уште стојам зад кажаното.
 14. Martinmkd

  Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

  Ако купиш Макс за 8200 покрај толку увезени градски велосипеди од премиум брендови со висока класа делови... Свака част.
 15. Martinmkd

  Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

  Нема да пробувам да ти објаснувам зошто половен точак за тие пари е подобар од нов, бидејќи сам си објасни мање више. :) Само ќе кажам дека половен градски велосипед за 5500 денари понуди: Nexus 7spd задна главина Shimano Nexus предна динамо главина Shimano STX кочници и пренос Mavic обрачи...
 16. Martinmkd

  Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

  Половен градски за исти пари ќе те истрае (грубо) 17 пати подолго, и ќе вози околу 24 пати подобро од овој.
 17. Martinmkd

  Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

  Замена за Spark-от или сакаше нешто со поголем travel?
 18. Martinmkd

  Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

  Со оглед на тоа што пазарот ни е презаситен од точаци од оваа класа (кој би рекол дека Македонија е сиромашна држава), и непопуларната големина S, моја субјективна проценка е максимум 50% од цената пишана на линкот, но во евра. :)
 19. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Сигурно си открил, ама да, доволни се. :)
 20. Martinmkd

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Најмалку штетен начин на чистење касета е со слаб млаз жешка вода и детергент за садови. Од очигледни причини тоа не е и најпрактично. Јас користам одмрснувач и четка за заби, и мијам со слаб млаз од ладна вода. Слабиот млаз е многу битен за да не ја пробие заштитата на лагерите - зошто ако ја...
На врв Bottom