Резултати од барањето

 1. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Здраво дали некој знае кога ќе најдиш документ од бугарската архива за колку време се издава?
 2. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Здраво Бибо сакам да те прашам за дечко ми лани му побараја дополнителни документи и му достави крштеница и венчаница од прадедо извадени од Македонија кој е роден 1886 и плус други документи од другата страна тој прадедо е роден 1903 дали има некоја надеж за да го пуштат рокот за да ги достави...
 3. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Здраво :) Дали некој има некаква инфомација колку време се чека одкако ке те стават на дополнителна? Дечко ми имаше рок до 15 декември 2021 за да достави некој дополнителен документ.Еве веќе 2 месеци нема никаков одговор...
 4. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Со линија на предок на прадедо.Сега барат дополнителни документи ама незнам за што мислат.Дали да барам крштеница, венчаница или воена книшка од прадедо ми? Или да пуштам нови други документи од другиот прадедо на мајка ми?
 5. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, С'вет'т по гражданството е в'зложил доп'лнителна проверка на представеното удостоверение за б'лгарски произход от ДАБЧ. В тази вр'зка, ако разполагате с други документи, с които да удостоверите б'лгарскија си...
 6. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Знаете ли некој што е работата чекам за финален преглед а уште не е мрднато од ноември 2020 на сите статуси се менуваат месеците само овај не веќе 2-3 месеци стои истото...
 7. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Знае ли некој што е работата за финална фаза веќе 3 месеци од декември наваму пиши дека се стигнати со прегледани документи до август 2020
 8. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Здраво.Бев на интервју 13 мај 2019 и сеуште ми се нема сменато статусот од задолжителна во финална.Дали некој знае има некаква информација до кој месец се стигнати со прегледувањето на документи?
 9. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Здраво дали некој знае за новиот закон што е да се вади бугарски пасош со предци од 1900 до 1918 год за кого важи ова? За новите апликанти или? Јас прв пат ги дадов документите во 2018 а лани мај бев на интервју.
 10. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Здраво дали некој знае за новиот закон што е да се вади бугарски пасош со прадедо од 1900 до 1918 год за кого важи ова? За новите апликанти или? Јас прв пат ги дадов документите во 2018 а лани мај бев на интервју.
 11. R

  Најекономично греење (затоплување)

  Климата е нова пред 3 дена ја наместивме и е се чисто плус то првиот ден беше пуштена на 30 степени така ни рече сервисерот а инаку никој не пуши дома затоа незнајме што може да е проблемот
 12. R

  Најекономично греење (затоплување)

  јас уште пред да ја купиме климава читав многу коментари од луѓе што имат клима gree и се презадоволни...ќе одиме и во продавницата од кај што ја купивме да му кажиме за ова па ако треба нека пуштат некој да ја проверат да не не е нешто во ред
 13. R

  Најекономично греење (затоплување)

  Здраво имам едно прашање дали некој од вас има клима GREE односно GREE AMBER и дали сте задоволни? Ние ја купивме пред 3 дена 5ка gree amber ама имаме еден проблем кога дува климата има лоша миризба исто како што викаме кога ке влезиме во кинеска продавница...
 14. R

  Работа во Германија

  Здраво јас и дечко ми ќе работиме во Mc donalds и одиме прв пат па сакам да знам колку нето плата се зема и дали платата зависи од тоа колку слободни денови имаш? И дали ја плаќаат ноќната смена повеќе?
 15. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Фала ти :) A се што те прашаја беше од овие прашања што ги учеше?
 16. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Здраво има ли некој што бил оваа година на интервју и од што учеше? Вистина ли е дека сега прашуваат многу повеќе работи а не само официјални празници?
 17. R

  Работа во Германија

  Здраво ова година прв пат ќе одам Германија за работа па сакам да прашам дали некој знае колку е платата за собарка во хотел и дали јадење ти даваат од хотелот?
 18. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Voena kniska i svedetelstvo nemam samo umrenici od pradedo i dedo toa mi e edinstvena nadez deka ovaj pat ke bidi vo red a inace i jas znam za taa informacija deka za 6 meseci ke se dobiva pasos ama neznam dali e sigurno nisto ne e potvrdeno
 19. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Edinstvena sansa mi e pak nanovo da pustam dokumenti od pradedo kako dokaz bidejki brat mi na toj nacin dobi pasos
 20. R

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Jas pustiv dokumentite preku mojot brat koj vejke ima bugarski pasos kako dokaz gi pustiv noemvri 2016 god i na 18.02 2017 bev da gi dostavam neli se ceka nekolku okolu 10 meseci za bugarskiot proishod no sega mi dadoja otkaz i ne go dobiv bugarskiot proishod za ponatamu navodno ne bil dovolen...
На врв Bottom