Резултати од барањето

 1. N

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Od 6 meseci do edna godina se ceka proishodot
 2. N

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Nema za sto, so srekja neka e I sekoe dobro , da se nadevame na pozitiven ishod
 3. N

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Da, online na mail ,imas na net veb strana od Voeniot Arhiv pisuva e uslugi. Tamu se pkalja online taksa od 10 leva. Moja bliska rodnina taka izvadi potvrda deka dedo I bil bugarski vojnik vrz taa osnova so dobi grazdanstvo :)
 4. N

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Dedi mi e roden 1921 god.Vo periodot od 1942 do 1943 god. bil bugarski vojnik, no ne znam vo koja oblast.Dali se dovolni ovie informacii za da mi izdadat potvrda od voeniot arhiv vo Veliko Trnovo?
 5. N

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Edniot pradedo e roden 1879 god vo selo so 100% bugarsko naselenie a drugiot 1900 isto vo takvo selo...e sega se dvoumam za kogo da baram potvrda. Nemam dopolnitelni dokumenti samo izvodi so koi ja dokazuvam povrzanosta so niv
 6. N

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Zdravo, sakam da prasam dali postoi nacin da se dojde do originalen dokument od nekoj arhiv ili bugarska egzarhija za predok roden (1900 god) i vencan(1920 god) i da se pobara originalen dokument od toa vreme napisano na bugarski jazik ili toa e nevozmozno?
 7. N

  Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

  Многу ти благодарам lion888 за одговорот :)
 8. N

  Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

  Дали некој од запознат како оди процедурата за во Тасманија, знам дека е држава во склоп на Австралија. Но прашањето е дали полесно се добива resident за во Тасманија отколку на пример за во Викторија или места коишто се понаселени за разлика од Тасманија ?
 9. N

  Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

  AHPRA I ANMAC (Австралиски институции за верификација на медицински дипломи ), признаваат само IELTS...или OET тест само за медицинари нешто слично на IELTS. За Македонски дипломи бараат academic поради задолжителната дообука на тамошен универзитет. Мое размислување... и да треба general, so...
 10. N

  Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

  Јас полагав IELTS пред неколку месеци и со моето можам слободно да кажам солидно познавање на Англискиот јазик добив оцени 6 , 6 , 7, 6 , за academic IELTS.Сега се спремам за повторно полагање и многу е важно да се напомене дека не бараат overall band score 7, туку во сите 4 компоненти да имате...
 11. N

  Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

  Za vo Avstralija potrebno e najmalku 3 godini rabotno iskustvo vo strukata i sekako IELTS academic so 7 vo site cetiri komponenti poednicno za medicinari.
 12. N

  Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

  Zdravo lion :) bi sakala da prasam dali znaes do kade e nostrifikacijata na diplomata na tvojata poznanicka od medicinski fakultet, i dali voopsto se "prepoznavaat" tamu nasite diplomi. I i jas ke ja isprakam mojata za sestra so visoko obrazovanie pa da znam sto me ceka ponatamu... Zdravo lion...
 13. N

  Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

  Diplomite za Arhitekti od Makedonija se VO CELOST priznati vo Avstralija... imam bliska rodnina kojasto poveke gonini raboti kako Arhitekt vo Avstralija i e dosta uspesna tamu..mnogu mnogu uspesna :)
 14. N

  Медицински сестри од Македонија како до работа во Австралија?

  Доколку успеам да дибијам виза ќе живеам за почеток кај роднини, поточно тие ќе ми бидат гаранција (family sponsor), секако и сопругот ќе работи таму, нормално. Имаме пријател Маедонец со свој рестрант што ќе го вработи веднаш... Да не одолговлекувам се е тоа ок, но единствено што ме загрижува е...
 15. N

  Медицински сестри од Македонија како до работа во Австралија?

  Доколку е така ок е, јас си мислев дека воопшто не може да се отиде таму со македонска диплома за медицинска сестра,но 10 % да ми признаат од дипломата доволно ми е, колку е потребно таму ќе се дошколувам, а во меѓувреме би работела било што во АУ. Секако ќе биде тешко на почетокот, но со тек на...
 16. N

  Медицински сестри од Македонија како до работа во Австралија?

  Значи, прашањето беше : КАКО МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ ОД МАКЕДОНИЈА МОЖАТ ДА РАБОТАТ ВО АВСТРАЛИЈА, а не дали нашето јавно здравство е ок или не ... Доколку може некој да ми одговори на прашањето поврзано со темата му благодарам, многу настрана отидовме од темава :confused:
 17. N

  Медицински сестри од Македонија како до работа во Австралија?

  За жал, нашето јавно здравство е во тотален хаос ! Не можам да поднесам лекувања од типот "пушти го преку ред, роднина ми е, дрн дрн дрннн. Се што можам ќе направам само да си фатам магла од оваа наша државичка. Не сум од тој тип клати врата - зимај плата, а очигледно кај нас само таквите...
 18. N

  Медицински сестри од Македонија како до работа во Австралија?

  Веќе подолго време разгледувам опција за иселување во Австралија и моментално таму се барани медицински сестри како една од професиите на SOL листата. Значи зборувам за медицински сестри со високо образование ( 3 годишна висока школа ). Меѓутоа бараат IELDS положен тест со 7 academic, 5 годишно...
 19. N

  Како до трајна емиграција во Австралија?

  Благодарам, 9500 е IELDS ќе полагам во октомври, се надевам на добри резултати па ќе видиме кој ќе биде исходот... Се надевам дека се ќе биде ОК (y)lion888 би сакала да се консултирам нешто со тебе, гледам дека си доста упатен во процесот за емиграција во Австралија. :) Значи вака, јас сум дипл...
На врв Bottom