Резултати од барањето

 1. Бавареец

  Исчезнати лица (Случај: Вања Ѓорчевска)

  Па нели избегал кон Туркије, од кај сега Хрватска
 2. Бавареец

  Оглас за вработување во МВР

  Каде се вршат лекарските прегледи? Во поликлиника на МВР кај пролет од Веро надолу (ул. Славко Јаневски)?
 3. Бавареец

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Имам едно прашање во врска со мал сервис. Лани Јануар сменив масло и филтри, е сега со колава и тоа масло немам направено ни 2000км од тогаш а уште 2 месеци ќе направи година кога го сменав. Дали да го менувам сега во Јануар иако немам ни 2000км извозено, се на се околу 1500км или пак да не го...
 4. Бавареец

  Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

  Утре планирам да уплатам и почнам со теретана, до сега немам одено и тренирано, утре прв пат највероватно. За почеток колку време е доволно да се тренира во денот 2 часа или помалце и колку пати во неделата додека влезам во колосек? И дали има инструктори што би ме насочиле за правилно користење...
 5. Бавареец

  Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

  За една ипол година симнав 38 кила со калориски дефицит и кето ама не екстремен. Килажава ја одржував до пред еден месец, и сега сум океј и бми и се мие во нормала, ама поправен сум едно 5-6 кила од јадење глупости и калориски суфицит а и зараза од смоки. Ми се отвори апетит некако, почнав да...
 6. Бавареец

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Земав едни патосници гумени со рамна површина од долу и сега в кола нон стоп се изместуваат, како да ги фиксирам а да не се изместуваат, ѓабе стојат пак ѓубре ми се прај. Или да ги фрлам други да земам
 7. Бавареец

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Препорака за 10w40 и 5w40 масло за атмосферски бензинци за Мазда? Моментално ми се на Репсол и Тотал. Сега сакам да одам на Енеос, Лукоил, Манол, Елф, Валволине. Претходно користев Манол 10w40 супер си беше итоа од буре источено
 8. Бавареец

  Калории, метаболизам, хранливи материи

  Кравјо бело сирење најчесто "Бела" од Кам, масло не ставам или некогаш 1-2 лажици ладно цедено маслиново, порција 100-200гр
 9. Бавареец

  Калории, метаболизам, хранливи материи

  Колку калории има шопска салата? Не можам да најдам конкретно, некаде пишува 249, негде 169, негде 109
 10. Бавареец

  Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

  Кои житарици се најдобри за намалување и одржување на тежина со оглед дека житаркиве се јаглехидратни? Овесот, овесниве снегулки, мусли дебелеле, корнфлексот има и додаден шеќер. Диетата повеќе мие без голем внес на јаглехидрати и од житарки не знам што да конзумирам бидејќи се полни со јгх.
 11. Бавареец

  Дежурна Ординација! #2

  Ако има некој општ доктор или докторка или нутриционист да ми пише приватна порака имам нешто да прашам.
 12. Бавареец

  Смоки од Витаминка

  Според вас кои се понештетни? Соко Штарк Смоки во состав имаат палмина маст плус траги од глутен, додека нашиве Стоби Флипс се правени со сончогледово масло и без глутен. А во нутритивна вредност Стоби имаат повеќе калории од Штарк и повеќе масти.
 13. Бавареец

  Сакам да зготвам: ... помош!

  Некоја идеја за додаток во гриз? На диета сум и ми треба идеја со што можам да го јадам пченичниот и пченкарниот гриз освен со путер од кикиритки, овошје, итн. И дали да биде со млеко или вода?
 14. Бавареец

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  За сега неам во план да менувам особено оваа година, пошто пред 4 месеци ја земав другава Мазда. Голф 7 е скап, со наши услови тешко, и Голф 6 е скап ама ај ќе искомбинираш некако. Иначе Хјундаи порано имаа така послаб лим т.е нее слаб тој туку така изгледа шуплив ама е многу поарен тој оти е...
 15. Бавареец

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Факт е дека азијските производители се поквалитетни и не само во автоиндустрија туку и општо во секој сегмент особено електроника. Јапонија и Кореја веќе имаат изградено имиџ во автоиндустријата а наскоро и Кинезиве кога ќе почнат со електрични возила, тоа ќе биде прилив како со телефониве, и...
 16. Бавареец

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Ете тоа е главната причина. Браво. Значи сепак има разлика. Ама па чудно е тоа што еве Турциве се слични во менталитет ко нас и во се, ама па Тојота има фабрика таму и пак најквалитетно возило е, како им успева? Тоа ме чуди. Сигурно балканец/турчин споредено со јапонец/германец немаат иста...
 17. Бавареец

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Знам хаха, ама баш тоа е и поентата. И автобусиве, МАН, Неоплан сите ги преместија во Турција и од таму идат а врват милиони километри. Еве Тојота Корола седан и CH-R исто од Турција и пак е најквалитетно возило. Ама на делојте им пишува пример Денсо Јапан. А Порше, еве каблите во Германија ама...
 18. Бавареец

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Богами во право си, глобализмот си го прај своето. За сега возам две Мазди, една постара една понова, двете произведени во Јапонија ама под директива на Ford :cautious: Оти тие беа заедно, отвараш моторчето, Мазда мотор ама лиено во ливниците на Форд и си пишува FoMoCo, исто и кочници, држач на...
 19. Бавареец

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Па и со нив е иста работа, глобализам. Mercedes CLA ти иди од Маџарска со Рено мотор. Тие Mercedes SUV и БМВ сето од Америка. Во Костал Охрид се произведувале делови за Мерцедес. Во Кромберг Битола/Скопје инсталации, во Прилеп Гентерм вентилатори, волани, итоа за БМВ 7 серија :eek: Комплет...
 20. Бавареец

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Глобализмот си го направи своето. Според вас, битно лие домашното производство, има ли разлика во квалитетот? Пример, купуваш Тојота - колата е произведена во Турција, Англија, Франција, Чешка и моторите и хибридите во Полска. Компоненти и делови стигаат најчесто од домашните добавувачи од Азија...
На врв Bottom