Резултати од барањето

 1. Another Random Dude

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  Барај банка што дозволува девизни трансакции и девизни приливи онлајн. Да не мора да идеш до експозитура. Пример НЛБ го дозволува тоа, а Шпаркасе не. П.С. бегај од Шпаркасе подалеку.
 2. Another Random Dude

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  Околу 0.85% провизија во НЛБ за 8200 евра. Секој свифт е 300 денари, другото е провизија од банката и евентуално провизија и од странската банка. Плус педериве во НЛБ мислам дека намерно имаат поскапено правење дознаки до странство преку нлбклик отколку директно во банка, барем така изгледа...
 3. Another Random Dude

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  Не сум префрлал долари на eur сметка, не сум сигурен, почекај некој друг ако пробал да пише. Иначе не се плаќа во денари, директно во евра си префрлаш. (долари во твојов случај) IBAN Само CHASDEFX, тие три XXX на крај се опционални и означуваат дека станува збор за main branch (central...
 4. Another Random Dude

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  Цепај си по планот, нема да добиеш некое корисно инфо на темава, повеќето тука се "active" inverstors (читај коцкари), али затоа го имаш цел интернет за повеќе инфо за passive investing/etfs.
 5. Another Random Dude

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  Во долари ке префрлаш? ACH се користи во US/Canada, веројатно ти е во долари акаунто? Ако ти е намерно во долари ок, ама ако планираш евра да праќаш смени си го во евра.
 6. Another Random Dude

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  За НЛБ збориш така? Налогот што го спомнуваш е уствари Wire Notification pdf што си го генерираш во ИБКР така? Не би требало да има проблем ако е тоа. Јасно се гледа таму и swift и iban. Пушти баш да видиме. Иначе не би требало ни да одиш до експозитура, преку нлб клик се завршува работа.
 7. Another Random Dude

  PayPal (официјална тема)

  Ke ti izvadi po kurs za okolu 2 denari pomal od sredniot... Plus $3.15 za sekoe vadenje.
 8. Another Random Dude

  SEO за почетници

  "Нич" или евентуално "ниш", се друго звучи смешно.
 9. Another Random Dude

  SEO за почетници

  Не. Гугл не плаќа за тоа.
 10. Another Random Dude

  SEO за почетници

  Целата поента е како да ги убедиш другите (релевантни, слични, поврзани со тоа што го праиш) страни да линкаат до тебе. Дали ќе напраиш нешто вредно, па ќе успееш да го маркетираш пред соодветна публика, па да добиеш природни линкови, или ќе идеш по луѓе и ќе им плакаш за линкови, или ќе молиш...
 11. Another Random Dude

  PayPal (официјална тема)

  Со Пајонир може да се примаат пари од eвропски фирми со EU Payment Service.
 12. Another Random Dude

  SEO за почетници

  Џабе парите, боље на некој шо проси дај му ги. Индексирањето не е проблем. Линковите т.е. страните од каде што доаѓаат линковите немаат никаква вредност.
 13. Another Random Dude

  WordPress

  Ја би ти препорачал да го оставиш дримвивер на страна и да си земеш нормален едитор од типот на Sublime Text, Brackets, Atom, Webstorm, и сл... Види на гугл за други едитори и кој е најдобар за почетници. Ја го користам Brackets. Нема баш логика да почнуваш со c/c++ само за да добиеш основи во...
 14. Another Random Dude

  WordPress

  На почеток не ти треба php и mysql, можеш директно со вордпрес. Само многу полесно ќе ти биде ако имаш познавање од најпрости основи на било кој програмски јазик. Променливи, if, else, for, switch, функции и слично... Ама на почеток може да поминеш и без тоа. Додека не стигнеш до правење custom...
 15. Another Random Dude

  WordPress

  Нормално дека не вреди, се што ти треба имаш на интернет. Буквално. Се. А ако не знаеш англиски, тогаш имаш поголем проблем од учењето вордпрес.
 16. Another Random Dude

  Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

  Let's dig deeper... Поважно е кои технологии вештини (технологии ми звучи премногу упростено, секоја технологија се учи со време, побитни се вештините - hard and soft skills) ќе ги научиш и знаеш докажеш дека ги знаеш, со проекти, односно со портфолио, отколку каков назив ќе имаш на дипломата...
 17. Another Random Dude

  WordPress

  Зашто би сакал да го направиш тоа? Добар responsive дизајн е супериорен во секој поглед споредено со посебни сајтови за мобајл и десктоп. Иначе, ако веќе мораш, ти треба subdomain или subfolder во кој ке стои мобилната верзија од страната и јаваскрипт за детектирање на device за да префрла на...
 18. Another Random Dude

  WordPress

  Да, треба да имаш фајл archive.php во темата. а) Ако не планираш да правиш апдејт на темава, можеш директно од archive.php да го избришеш кодот што не ти треба. Ако не знаеш точно, постирај го цел код од archive.php тука. б) Ако нејкеш да се замараш со едитирање темплејти, или темата си има...
 19. Another Random Dude

  WordPress

  Категорија ли е ова? Отвори го archive.php и ако не можеш да се снајдеш, стај го кодот од archive.php тука.
На врв Bottom