Резултати од барањето

 1. tomcedoo

  Планинарење

  Ако за некој одговара Hiking за друг не одговара. Најубаво, обично Hiking па и H20 имаат јавни евенти, отиди неколку пати без зачленување, ке видиш дали ти одговараат или не. Според мене далеку подобро е мали групи, 2-3 коли максиум.
 2. tomcedoo

  Ножеви

  Pogolem del nozevite tuka se dzverski. Nekogas moze nekoj takov za se ke zemam ali do togas Ovie moite se 0. Ali vrsat rabota za toa sto se nameneti. Sitnici okolu kampuvanje, drvca cepenje... na planinarenje sekogas stoi zakacen na ranec... samo toj "damascus" ne go koristam, ne drzi mnogu...
 3. tomcedoo

  Sekta vo Kumanovo?

  на филмови, документарци,... америчка пропаганда, амери најдобри свугде ширив мир, сви останати лоши. да може малко неугодно ке е, али ми не ни дочекамо одма отидемо и им фрљамо јајца по врата. мизерија од народ смо.
 4. tomcedoo

  Sekta vo Kumanovo?

  не ништо, посебно не во куманово оти само што дошле, неколку дена. али како и стандард медиуми напумпаат вест, народ да се исплаши без причина. и во куманово и во македонија има еден куп "секти". што не се гаѓаат со јајца сите,... гад народ сме, а нешто различно одма да се сече, се додека дете...
 5. tomcedoo

  Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

  @SunnyGirl ако ти е за патување, препорачувам mirrorless, заради тежина. не би сакала да носиш FullFrame od ~1kg+ објектив. Canon имаат доста солидни во тој ценовен ранг canon m50 II, m200. помини до pix+, реално за 500-600E ке се земе солиден, останато сочувај да видиш каков објектив ке ти...
 6. tomcedoo

  Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

  имаш адаптери, за овие мислам дека имаш без стакло и со стакло, разлика е infinity фокусирање, и имај во предвид со стакло дека ке е намален квалитетот, се зависи колку квалитетен адаптер имаш тој апарат навој му е FD, а на поновите EF...
 7. tomcedoo

  Продавам, купувам, менувам...

  @Boom tv cena za diskot ?
 8. tomcedoo

  Планинарење

  неиживеани идиоти кои не би ги нарекол планинари. (со погорниот потег покажуваат дека не се планинари) Ете и на кулата на титов врв што и направија, огромен графит до вратата, и на столбот до кулата.
 9. tomcedoo

  Заработка на интернет (официјална тема)

  posle @Macedon1um dojdi i kaj mene, ke ti davam 20$ dnevno za dvor cistenje,
 10. tomcedoo

  Планинарење

  Колку што знам. Домот федерација го давала под концесија. Али бистра не го одржувала и се отворило тендер за нов концрсионер. Во кој х2о дале најдобра понуда екс макпетрол друштво. Али бистра не сакала да го отстапи и се тоа оти што домот т.е. бистра зима мрсниии пари од антените. Околу...
 11. tomcedoo

  Планинарење

  викендов имаат i love hiking организација за титов, организирај се со нив наубаво ти е. али како и погоре што ти пишаа не е лесна(психички и физички) за да одиш самоорганизација. Ние бевме прв викенд оваа година(03.01). имаше ненормално јак ветер/суволедица посебно пред/на бакардан спуштање од...
 12. tomcedoo

  Планинарење

  јас сум купил такви чизми. прва чизма ми е планика (како што спомна членов погоре одлична чизма само некако зависно терен не легаше добро на нога). втора е karrimor rock... (од sportdirect.uk), предобра 3 сезонска чизма. la sportiva Како зимска Ии начекав на фејсбук, човек од хрватска(мислам...
 13. tomcedoo

  Планинарење

  Taka si e. Nekade ima pat. Nekade nema. Olimp so konji nosat. Na alpi so mini zicari i helihopter. Epa ke platis 6evra za krigla pivo i evtino e. Samo kaj nas se ocekuva za se gaga.
 14. tomcedoo

  Планинарење

  h20 ex Макпетрол. Лично го знај Јоцо и он и клубот доста направиле за унапредување на планинарењето. организирање на тури со мали дечиња во природа. ако некој може да го подигне нивото и ке се залага верувам дека би биле тие. Бистра ако сакале да настават со стопанисување можеле да се пријават...
 15. tomcedoo

  Каде може да најдам? (Општи прашања)

  дечки кај има вакви бутан боци кај нас да се продаваат
 16. tomcedoo

  Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

  ^ за што ке го користиш, и колку сакаш длабоко да навлезеш во тој "спорт". Зависи дали е попаметно некој prosumer/bridge или DSLR/mirrorless, оти нема поента да даваш пари за DSLR ако го користиш на Auto мод, и само .jpg вадиш
 17. tomcedoo

  Ножеви

  Каде кај нас може да се купи микарта/G10 или некој такво материјал за изработка на рачки
 18. tomcedoo

  Зонско-револтирани граѓани (ваши искуства со Зонското паркирање)

  Прашање, во скопје пајак има ли право да ти ја земе, ако ти е паркирана на обележено паркинг место, или само "казна да се плати", Барем знам дека пајак обично ги зимаат оние возила кои се непрописно паркирани(тротоар, улица,...)
 19. tomcedoo

  Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

  е идиотче. canon4000D+kit, ако е за рекреативно му е доволен кит објектив, за понатаму 40мм f2.8 panckake, е каде каде понапредно и поквалитетна слика од RX100. плус ке се научи фотографски да зумира со нозете, а не 100X зум и сл
 20. tomcedoo

  Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

  GG-BG Споредуваш DSLR со "идиотче". п.с. има видео али Full HD, нема 4K. иначе апаратчето за тие пари е супер
На врв Bottom