Резултати од барањето

 1. Е

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Гуми не се купуваат половни, особено не зимски. На гуми и масло не се штеди. Земи си четири (никако само две, тоа е идиотски и опасно) нови Sava Eskimo или Nokian. Не се многу скапи а не се лоши. Ако треба задолжи се и плаќај ги на рати но земи ги. На половни заборави. Ако пари не ти се...
 2. Е

  Dacia Duster - Најефтиниот теренец на пазарот

  Нема врска колку лета задниот дел. На пример, Смарт целиот лета ко топче, но го задржува структурниот интегритет и има 5 ѕвезди. Всушност, дури и добро е ако летa: тоа значи дека дел од кинетичката енергија се потрошила на летање наместо на повредување/убивање на патниците. Лошо е кога колата...
 3. Е

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Може ништо да не биди, но знчајно се зголемува ризикот од пукање на истиот. Се случува (многу ретко) и со нови каиши, а ако не го менуваш подолго време - си го бараш со боринче. Кога тој каиш ќе пукне, настанува непријатна ситуација пошто колата ќе застане без шанса да тргне - ќе мора да доаѓа...
 4. Е

  Автомобил од околу 5000 евра на старо

  112.000 км, од кои повеќето по автопат.
 5. Е

  Автомобил од околу 5000 евра на старо

  Сакаш Seat Cordoba SDI 2003 прв газда SK таблици во одлична состојба никогаш неударана и редовно менувано масло за 5000? Не е точи-вози-точи-вози, туку точи-вози-вози-вози-вози-вози-вози-точи.... нема да ти се верува колку малку троши. Мала заебанција: нема клима, ама има припрема за клима...
 6. Е

  Дампирање

  Дали некој знае некој мајстор во ск или мк кој се занимава со обложување на внатрешноста/вратите/гепекот/хаубата со аудио-изолиациски материјали?
 7. Е

  Sigma 50mm EX DG f1.4 "vs" Canon 50mm f1.8

  Го имав овој каноновиот фиксен 50-ка 1.8 и бев презадоволен се дур не го скршив поради невнимание. Барајќи замена, се заинтересирав за овој 1.4-ката, ама цената ми се чини преголема во одност на добивката во однос на 1.8. Значи - 1.8. Супер одлично објективче, скоро и да не го вадев од апаратот...
 8. Е

  Кое е најубавото теренско возило според вас?

  За уаз или пух искрено не знам, но лада нива и дифендер сигурно не се качуваат по таква угорница со кал, веруј. нива и чироки сум возел по козји патеки од карпа на карпа низ облаци на врв, а во дефендер ме возеле, па знам што можат, а што не можат. Ох, колку сме се потеле со колегите „тука се...
 9. Е

  Кое е најубавото теренско возило според вас?

  Сите кросовери по дифолт одат само со пренос напред, вклучително Нисанот, Фолксвагенот и Шкодата. Кај сите 4x4 се доплаќа. Иначе, на тестот заклучија дека висината (одвоеноста од тлото) е клучниот фактор од кој зависи дали некое возило некаде ќе пројде или не. Со добри m+s гуми, добро крената...
 10. Е

  Кое е најубавото теренско возило според вас?

  Гледав некој странски споредбен тест на актуелни компакт-кросоверчиња : VW Tiguan, Nissan Qashqai, Renault Koleos, Ford Kuga, Skoda Yeti и Dacia Duster. Главниот тест беше качување на стрмна угорница со длабок, растресит песок и симнување низ уште пострмна удолница со кал. Успеаа да се качат...
 11. Е

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  A oва? Не е редуктор? http://www.myfreelander.co.uk/Transmission/ird.htm Може не е ко на лада нива, ама добиваш скоро 50% редукција на вртежи кон диференцијалот и скоро 50% зголемен torque на погонските (сите) тркала. Во мојот речник тоа оди под „редуктор“.
 12. Е

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  google вика има: http://www.google.com/search?q=Land+Rover+Freelander+reduction+drive --- надополнето --- Абе ја сум тапа за барање по интернет, али гугл е цар за такви ствари. Пиши му: model godina manual pdf
 13. Е

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Англиски не врши работа? http://www.google.com/search?q=golf+IV+manual+pdf
 14. Е

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Профилот на гумата ќе мора да биде многу низок, а тоа ќе значи неудобно возење и забрзано стареење на подвозјето. Башка најверојатно ќе изгледа селски. Немој.
 15. Е

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Широчки се, ама не многу. Ѕирни ги Dunlop SP30. Во „Автокуќа“ мислам дека можеш да се исценкаш за попуст доколку земаш 4 одеднаш. Гумата е многу тивка („спие“), не се деформира, а грипот е добар и, што е уште поважно, предвидлив. Постојат гуми кои уште повеќе држат од нив, но попуштаат...
 16. Е

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  За твојата кола најдобра димензија е 185/65/R14. Какви гуми ќе земеш зависи од твојот буџет, само ќе ти дадам 2 совети: 1. не купувај половни гуми и 2. не купувај all season гуми
 17. Е

  Обама:„Ново летало до 2025, а до 2030 и луѓе во орбитата на Марс“

  Во 1969. Кина, среде „културната револуција“ објавила статија во сите весници. А Русите од „Ѕвездениот град“ официјално им честитале на своите американски колеги. Инаку, една анегдота поврзана со Баз Олдрин, вториот човек на Месечината: во некоја пригода, на некоја конференција, некој новинар...
 18. Е

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Лош ти е планот. И во лето и во зима задницата ќе ти тежнее кон пролизгување. Различни гуми напред и назад е многу опасно - предните гуми кои ти се соодветни за времето ќе ти даваат лажна слика за количеството тракција: управливост добра, нема пролизгување и така се опушташ се до првата незгодна...
 19. Е

  Гуми (пневматици)

  Зависи кои. Премиум зимски гуми, како напр. Dunlop WinterSport 3D не ја покачуваат потрошувачката. Поефтините ја качуваат потрошувачката - кога возиш има мали вибрации, а енергијата за тоа вибрирање мора да дојде од резервоарот. Но, како и да е, и најлошата зимска гума во зима е многу подобра...
 20. Е

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Мислиш напред да имаш зимски, а позади летни и обратно?
На врв Bottom