Резултати од барањето

 1. A

  Природата на свеста како засебен феномен или епифеномен на мозокот

  Човековото тело функционира под контрола на мозокот. Тоа сите го знаеме.Постои нешто од луѓето наречено свест на кое се препишуваат сите заслуги од функциите кои мозокот ги врши. Свеста е способноста на човекот да ја восприема и процесира стварноста што го окружува. Е сега, како сето тоа...
 2. A

  The Velvet Underground

  The Velvet Underground се бенд, име на кое кога ќе ти текне и на пример сакаш да постираш нешто нивно, автоматски на ум ти иде дека за нив сигурно има тема на форумов. И ја бараш. Логично е да има, заслужено е да има, а до сеа немало. Епа.. Добро познатиот Lou Reed како главен создавач на...
 3. A

  Kajgana Song Contest #29

  Тема: Трип-Хоп Рок за пријавување: Четврток, 23:59 Ајде дечки, мазно.
 4. A

  The Mayan Factor

  The Mayan Factor се прогресив рок бенд од САД создаден во градот Балтимор, Мериленд. Овие момци во музиката внесуваат интересни етно ефекти со перкусии и експериметирање на комбинации со акустични и електрични гитари, сентисајзери и добиваат мелодичен и интензивен звук. Освен прогресивци...
 5. A

  Песната над мојата

  Дечки концептот е следниов. Постирате по една песна во еден пост, а за песната која членот ја постирал едно мислење над вас давате коментар и стручно мислење за истата. Ок, не мора стручно. Темата не ја ставам во играчница со надеж дека ќе коментирате со повеќе од два ипол збора. Ае...
 6. A

  Brian Crain

  Роден во Холивуд, Калифорнија, Брајан компонирал музика од времето коа мајка му го носела на училиште. Истата таа мајка има тврдено за неговите најпрви композиции во вид на свиркање низ кучи. Брајан си свиркал без престан и секогаш некоја нова мелодија која умешно ја повторувал. Кога го прашале...
 7. A

  На денешен ден Forrest Gump прв пат заплаkал

  Затоа шо Агда е банирана, неговата половина без брада, ја мрсно сакам да му посакам да почне на диета оти кај и да е лето иде. На плажата колку и да собираш мео, па ќе те гледат напреко. Знам у кафана одеш заради салатата и ќебапите, џабе се фолираш дека си по пиењето. Гравитациска точка си на...
 8. A

  Vic Chesnutt

  James Victor "Vic" Chesnutt, музичар, изведувач, текстописец, инспирација. Вик, роден на 12ти ноември 64', уште како дете имал претензии да стане одличен музичар. Бил посвоено дете во еден дом во Zebulon, Georgia, ЈуЕсЕј. Пишувал текстови од најрана возраст, на 13 години самиот се декларирал...
 9. A

  И ти си песна!

  Кога слушате некоја песна, ви текнува ли на некој кајганџија? Има ли песни кои ве потсетуваат на кајганџии? Со која песна би опишале некој кајганџија? Темава мислам дека ме разбравте каква треба да биде. Постирате песна и го пишувате, по желба тагирате, членот на кој му ја посветувате или...
 10. A

  Kajgana Song Contest (KSC) #3

  Kajgana Song Contest (KSC) #3 Тема:Classic Rock Пријавување до:6ти април (недела) 23:59 Новите учесници правилата може да ги прочитаат тука.
 11. A

  Portishead

  Случајно или не, масонски план или не, на нашиов форум немало тема за Portishead. Има ли некој што после слушање на барем една нивна трака не му се допаднале? Има? Е сега ќе нема. Portishead се бенд создадени во Бристол, ЈуКеј, 1991та година добивајќи го името од мало градче во нивна...
 12. A

  Morphine

  Mорфинот претставува опоен аналгетик, кој силно делува на централниот нервен систем, предизвикувајќи еуфорија, поспаност, го ублажува стравот кај пациентот. Оу јеа. Ваков ефект има и бендов, најдобрата џез-блуз-рок фузија според мене, бенд за век и векови. Morphine е создаден од Mark Sandman...
 13. A

  Среќен роденден Anne.

  Нема да чекам. Нема да каснам. Една од омилените форумски фаци, слави роденден денес. Ја би да ти посакам цел живот да ти биде како денес, сите да се фини спрема тебе, да бидеш среќна, радосна, мудра, убава, црвенокоса! <3 [/SPOILER] [/SPOILER] Среќен роденден! :love:
 14. A

  Soundgarden

  На форумов тема за Audioslave, нема за оригиналите, Soundgarden. Срамота. Soundgarden се гранџери од Сиетл кои помогнаа да се оформи и дефинира гранџот како жанр на музика. Почетните нивни години свирејќи под влијание на предходните легендарни бендови како Black Sabbath и Led Zeppelin им го...
 15. A

  Riverside

  Бидејќи пролетта се наѕира уште вака рано у февруари и оти деновиве константно ме тепаат прогресивни правци, ќе претставам дечки кои верувам заслужуваат тема на овај форум. Риверсајд, на нашки кажано, прогресив-рок бенд од Полска создаден 2001ва година од страна на нивниот водечки вокал и...
 16. A

  Sigur Rós

  Sigur Rós се пост-рок бенд од Исланд. Од таа прекрасна земја каде што границата меѓу музиката и магијата е неиздефинирана. Името им потекнува од помалата сестричка на главниот вокал Jónsi. Овој бенд музиката ја прави толку креативно што најпрвин е тешка за слушање, длабоко во себе криејќи...
 17. A

  Музичко име на тапет : Coldplay

  Слична на темата во подфорумот за Филм и ТВ, по консултација со еден од модераторите за музика, решив да отворам тема за дускутирање за некој музичар, бенд, оркестар и секој поврзан со музиката. Секое музичко име ќе се менува неделно доколку има достојна дискусија на темава. Коментирајте што...
 18. A

  Editors

  Editors се британски рок/алтернатив рок/пост панк бенд, а ги спомнуваат и како инди рок. Во Бирмингем, Англија, бендот бил основан од Thom Smith воедно и главниот вокал на бендот, покрај тоа и гитарист. Russel Leetch на бас гитара и Chris Urbanowicz на гитара беа останатите членови на бендот кои...
 19. A

  Mad Dogs

  „Бесни кучиња“ е типична британска црна комедија и психолошки трилер е една од најдобрите телевизиски серии како креација на Крис Кол. Серијата ги следи приказните на четворицата долгогодишни пријатели кои одат да го прослават заминувањњето во пензија на нивниот петти другар Алво. Кога ќе...
 20. A

  Imagine Dragons

  Imagine Dragons, се рок/инди рок(некој вид на алтернативен рок) бенд, создаваат музика која е предобра и спремен сум да се расправам за нив цела ноќ. Потекнуваат од Las Vegas, Nevada. Релативно нов бенд формиран во 2008, така да немаат многу историја во нивното постоење. Веќе се прославија по...
На врв Bottom