Резултати од барањето

 1. Zlatikevichius

  ТОП 100 Најдобри филмови од декадата 2010-2019 (read only)

  Драги Кајганџијки и Кајганџии, Поминавме цела една деценија заедно. Деценија која на филмски план за мене ја одбележа токму форумов. Речиси сѐ што гледавме, гледавме заедно, и затоа оваа листа е одлично заокружување на втората декада од новиот милениум, на форумов. Листава, истовремено е и...
 2. Zlatikevichius

  ТОП 100 Најдобри филмови од декадата 2010-2019 (ГЛАСАЊЕ)

  Почнуваме со гласање за да ги избереме 100-те најдобри филма во декадата 2010-2019 според Кајгана форум. 3 дена членовите на форумот во темава предложуваа филмови за кои ќе може да се гласа. Но заради тоа што имаше многу мал број предложени филмови (само 151), листата за која ќе може да се гласа...
 3. Zlatikevichius

  ТОП 100 Најдобри филмови од декадата 2010-2019 (ПРЕДЛОЗИ)

  Те ти, @Anon -че, те! Дури и малку повеќе од што ти сакаше, зашто ова нема да е тема во која само ќе си постираме кој кои филмови најмногу ги сака од декадата која измина, туку... ...ќе направиме листа, ТОП 100 најдобри филмови на декадата 2010-2019, по примерот на КАЈГАНА ТОП 250 листата. Па...
 4. Zlatikevichius

  Moviespotting 2020

  Среќна Нова 2020 година драги филмомани, филмоманки, филмаџии и филмаџики! Ви посакувам триста чудесии и на филмското платно, и надвор од него во 2020. Знам дека сечија година ќе биде како на филм, само нека биде како некоја романса, романтична комедија или авантура, а не како некои други...
 5. Zlatikevichius

  92 американски филмски награди (Оскари 2019)

  Вообичаен период од годината, истото место, осма година по ред: темата за најважната награда во светот на филмот, наградата на Американската филмска академија (во продолжение AMPAS или Академијата). Годинава нешто порано од вообичаено, оскаровската сезона започна кон крајот на октомври (годинава...
 6. Zlatikevichius

  The Crown

  The Crown е историска драмска веб тв серија за владеењето на британската кралица Елизабета II, креирана од Питер Морган, а продуцирана од Сони и Left Bank Pictures за Нетфликс. Питер Морган е режисерот на познатиот The Queen (2006), со Хелен Мирен како Елизабета, кој беше номиниран за Оскар за...
 7. Zlatikevichius

  100 македонски романи кои мора да ги прочиташ во животот

  Еве ја и темата што ја побара @Krk1 . Read only, или не, ќе оставам за тоа да одлучат модераторите на подфорумов. А што е поентата? Поттикнат од неколку слични листи кои ги направија BBC, како 100 најдобри британски романи на сите времиња, 100 книги кои мора да ги прочиташ пред да умреш и сл, а...
 8. Zlatikevichius

  Kajgana Movie Awards #4 - 2018

  За оние кои си мислат дека ентузијазмот кај филмоманите на форумов умрел, нека не тагуваат пред време, зашто макар и да е на смртна постела, јас го одржувам во живот, приклучен на апарати за вештачко дишење. Така, еве, и по ЧЕТВРТ пат се враќаме со Кајгана филмските награди, годишна виртуелна...
 9. Zlatikevichius

  Филмски предизвик 3.0 (2019)

  Еве не пак, со трета шанса на проектот 5x филмски предизвик. За мене ќе биде четврта година, на Кајгана трета. Првиот предизвик го направивме во 2016,се покажа неуспешен, па во 2017 продолжив сам, само на Letterboxd, за во 2018 да ја воскреснеме темата и испадна, колку-толку, поуспешна. Еве линк...
 10. Zlatikevichius

  Moviespotting 2019

  ТРГНУВАМЕ ВО ПРВО ОДДЕЛЕНИЕ! Да, шест годинки наполнивме, многу пат поминавме, многу филмови избројавме... Спремни сме за на училиште. Или во бројки: за 5 години броеле повеќе од 120 луѓе и избројале точно 20 219 филма!!!!!!!!! Ако земеме во просек секој филм да траел по 90 минути, заедно сме...
 11. Zlatikevichius

  91ви американски филмски награди (Оскари 2018)

  Годинава 2 дена порано од вообичаениот 30 ноември, еве ја темата за Оскарите за 2018 година. Особена чест и задоволство ми е што по седми пат ќе ја отворам токму јас темата за најважната награда во светот на филмот, наградата на Американската филмска академија (во продолжение AMPAS или...
 12. Zlatikevichius

  Нобелова награда за книжевност

  Јас се убив од барање, и ваква тема не најдов. Веројатно модераторите мислеле дека нема што да се коментира во неа, па не ја ни отвориле. До душа, има 2 теми за конкретни доделувања на наградата кога добитници беа Харолд Пинтер и Боб Дилан (од кои првата кантирана). Но со оглед на тоа што...
 13. Zlatikevichius

  Castle Rock

  Серијава мора да има своја тема. Значи мора, дефинитивно! Ќе го сфатите тоа уште по само неколку епизоди, ама епизода 8 е таа со која ќе го потврдите, без двоумење. Ама ај, да почнеме од почеток. Castle Rock е хорор-мистерија anthology серија на Hulu, креирана од Сем Шоу и Дастин Томасон, а...
 14. Zlatikevichius

  Нови лектири за основно образование

  Конечно. Сите се сложуваме дека промената беше и повеќе од потребна заради застареноста на некои од темите во старите лектири, како на пример семејното насилство во „Еднорогиот елен“ од Рифат Кукај, хорор сцените во кои мајките се претвораат во крави и потоа се колат и им се сервираат на...
 15. Zlatikevichius

  Kajgana Movie Awards 2017

  И еве нѐ по трет пат! Можел Џими Кимел два пати по ред. Ај да го видам нека ме стигне мене! За оние кои поим немаат што се случува, ја отворивте темата за третите по ред (неофицијално четврти) Кајгана филмски награди, каде нашата Кајгана Академија, составена од најголемите филмски ентузијасти на...
 16. Zlatikevichius

  Најавна/одјавна шпица на филм

  Една интересна тема, за која се мислев дали да отворам посебна тема или да продискутираме само во генерална. Темава ја отворив, зашто мислам дека таму некаде би се изгубила дискусијата меѓу илјадниците страници, а тука има за што да се зборува, и тоа да трае. Поттикнат бев од текстот објавен на...
 17. Zlatikevichius

  Moviespotting 2018

  И еве ја пак, една од вашите најомилени теми, по петти пат (прв пат броевме во 2014). Еве ја пак и анализата на досега избројаното во изминатите 4 години, во бројки: за 4 години броеле повеќе од 100 луѓе и избројале точно 17 216 филма!!!!!!!!! Ако земеме во просек секој филм да траел по 90...
 18. Zlatikevichius

  5X филмски предизвик v.2/2018

  Се сеќавате на ОВА? Не верувам дека многумина ќе одговорат афирмативно, зашто по само една шестина од предизвикот во 2016, ме оставивте потполно сам, па си водев монолози во темата до крајот на годината. Но, јас си продолжив со мојот предизвик и во 2017, и изгледав дури 75% од сите филмови кои...
 19. Zlatikevichius

  90ти американски филмски награди (Оскари 2017)

  Еве ме. Конечно. Да, освен темата за Оскарите за 2013, сите други, 4 на број, сум ги отворил пред 30 ноември. Особена чест и задоволство ми е што по шести пат ќе ја отворам токму јас темата за најважната награда во светот на филмот, наградата на Американската филмска академија (во продолжение...
 20. Zlatikevichius

  Kajgana Song Contest (KSC) #122

  Мислам дека сме ја немале оваа тема: Kids Covers. Има милиони шоуа за таленти, како XXX Got Talent, Пинкови ѕвездички, Грандови ѕвездички, секакви ѕвездички, има JESC, па има youtube кај што можете да најдете милиони мали таленти кои пејат преработки на песни и звучат дури и подобро од...
На врв Bottom