Резултати од барањето

 1. teneke

  Аферата „Крио сејв“ го тресе регионот

  Аферата „Крио сејв“ го тресе регионот: илјадници матични клетки пренесени во Полска без дозвола од родителите На швајцарската компанија Крио сејв, во која меѓу другите своите матични клетки ги имаат зачувано и родители од Македонија, Србија, Босна и други земји од регионот, Министерството за...
 2. teneke

  Бебињата родени со царски рез имаат различни цревни бактерии

  Бебињата со родени со царски рез имаат повеќе болнички бактерии од оние што се родени вагинално, покажуваат истражувањата Студијата покажа дека бебињата родени вагинално во најголем дел ја земаат почетната доза на бактерии од нивната мајка, додека бебињата во царски рез имаат повеќе бактерии...
 3. teneke

  Ленинград

  Leningrad (Russian: Ленинград), или Бандформирование "Ленинград", е популарна рок група од Санкт Петербург. Бендот е составен во 97 година и водач е Шнур (Сергеј Шнуров) и се состои од 14 члена. Јас пред некое време ги открив и последниов албум кој е издаден само на интернет, има спотови кои...
 4. teneke

  Данокот за работа преку интернет е 15%

  Сите што работите преку интернет и си пријавувате данок, новата даночна стапка е 15%. Тоа 10% па 18% ако надминиш 1500 еур месечно, не важи за нас. Така да се беше манипулација во врска со прогресивниот данок од стана на оваа Влада.
 5. teneke

  Новиот устав на Куба: истополови бракови, приватни компании, странски инвестиции, но и само една пар

  https://www.mkd.mk/svet/vesti/noviot-ustav-na-kuba-istopolovi-brakovi-privatni-kompanii-stranski-investicii-no-i-samo Новиот устав на Куба: истополови бракови, приватни компании, странски инвестиции, но и само една партија Нацртот на новиот устав има 229 члена и тој ќе го замени досегашниот кој...
 6. teneke

  Најгледани категори за 2018 година на PornHub

  Најгледана категорија за 2018 е Lesbian. Како што гледам во Македонија најгледана категорија е MILF :), а како што гледам во околинава, балканциве во главно се занимаваат со MILF и Mature. Туку ова словенскиве брача, Руси, Белоруси и Украинци што сторија го плескање на цртани :D И најјако...
 7. teneke

  10 интересни предвидувања за 2019

  https://www.businessinsider.com/10-outrageous-predictions-that-could-but-probably-wont-shape-the-global-economy-in-2019-2018-12 Saxo Bank од Данска секоја година објавува многу интересни предвидувања за селедната година, кој што имаат мала веројатност да се случат. Со оглед дека го прават тоа...
 8. teneke

  Медицински бисери

  Многу ми се интересни текстовите од Игор Баречки на BUG, но овие се посебни, затоа што се бисери од медицински истражувања. И тоа буквално се бисери не заебанции :) https://www.bug.hr/zabava/bacanje-medicinskog-biserja-by-doc-1-cola-bolja-od-mlijeka-5202 biser #1 Nije nepoznat podatak da...
 9. teneke

  Tоренти со академски истражувања

  Гледам на оффнет ги објавија, па мислам на кој му се учи може да му бидат од голема корист. Затоа и отворам нова тема нека ги има ако му притребаат на некого во идина. Се разбира ова се е легално (барем си мислам дека е, чим оффнет ги објавува :) ). - базите со податоци се тука - студиите се...
 10. teneke

  Марихуаната ќе биде легална во Канада од 17 Октомври 2018

  Marijuana to be legal in Canada starting October 17, Trudeau confirms https://globalnews.ca/news/4285946/marijuana-legal-date-october-17-canada-trudeau-confirms/ Уште една во низот на држави ја легализира марихуаната.
 11. teneke

  Lord of the Rings (Amazon)

  The streaming service on Monday announced it is bringing J.R.R. Tolkien's fantasy epic to television, with a multiple season commitment. The television series will take place before the 2001 feature film "The Fellowship of the Ring," which kicked off the trilogy directed by Peter Jackson...
 12. teneke

  Intel процесори со вграден AMD Radeon GPU

  Стварно не верував иако се шушкаше некое време, ама дојде и тој ден Intel ќе интегрира Radeon GPU во својата i7 линија на процесори. Првите процесори најверојатно ќе носат ознака Intel Core i7-8705G и Intel Core i7-8809G. Двата процесори ќе бидат 4 јадрени со Hyper Threading и Turbo фрекфенција...
 13. teneke

  Закон за забрана на пушење

  Со оглед дека ќе се менува законот би сакал да направам една анкета што мислите.
 14. teneke

  Jessica Jones

  Ајде јас да започнам официјална тема за серијава. Со оглед колку ми се бендиса Daredevil одвај чекам 20 ноември кога излегуваат сите епизоди на Netflix.
 15. teneke

  Седумдесет родители ќе добијат прекршочна пријава бидејќи не ги вакцинирале децата

  Седумдесет родители ќе добијат прекршочна пријава бидејќи не ги вакцинирале децата http://republika.mk/?p=497548 Вкупно 70 родители ќе добијат прекршочни пријави бидејќи не ги однеле децата на вакцинација. Од нив три се за ХПВ а останатите од календарот за имунизација. Од инспекторатот...
 16. teneke

  Среќен роденден ЈУГО

  На 2 октомври 1978 година започна да се произведува и да се продава популарното Југо во фабриката за автомобили од Крагуевац. До 2008 година кога престана да се произведува направени се 800.000 возила. Се разбира најпопуларно беше во бивша СФРЈ, но се извезуваше во Германија, Полска, Франција...
 17. teneke

  Иднина на дизел моторите после скандалот со VW

  Гледам никој не отвори тема за скандалот со VW, па потикнат од информациите што ги читав деновиве решив да ја започнам оваа тема. Дизел моторите се исклучително популарни кај нас во Македонија, а јас сум љубител на таа технологија заради големиот број на предности во однос на бензинците. Имаат...
 18. teneke

  Swiss Leaks

  Не знам дали знаеете, но има огромен скандал со швајцарската банка HSBC која овозможила да се спроведе најголемото перење на пари во историјата на светот...
 19. teneke

  Како изгледа нападот со првиот функционален ласерски топ?

  По седум години развој и вложени околу 40 милиони долари Американската морнарица може да се пофали дека во своето вооружување има ласерски топ. Оружјето е наменето за блиска борба и е едно од најсофистицираните оружја во светот. Тоа од неодамна е дел од USS Ponce во Персискиот залив, а во...
 20. teneke

  Не бееее, македонка во Red Light District

  Ја гледам денеска оваа вест http://kajgana.com/vo-poseta-na-devojkite-od-crvenata-ulica-vo-amsterdam и гледам оваа девојка вика НЕЕЕ БЕЕЕЕЕ http://youtu.be/WHZXC4GdJQs?t=2m20s
На врв Bottom