Резултати од барањето

 1. Apokalipto

  Aquilla aircraft од Facebook

  Авионот кој Фејсбук долго време го најавуваше како решение за овозможување на интернет конекција во деловите на светот во кои нема пристап до интернет е веќе готов и е преминато на последната фаза т.е тестирање во реална околина. Авионот, како и технологијата за негова изработка како и...
 2. Apokalipto

  Aquarius

  Аквариус е нова серија која треба да започне на 28ми Мај на NBC каналот, промото и го видов во последната епизода на Grimm. Во серијата се работи за детектив Sam Hodiak (Дејвид Духовни) кој во текот на истрага за исчезнато лице, заедно со уште еден испрашуван осомничен (кој е полицаец на тајна...
 3. Apokalipto

  Што ако “падне“ теоријата на Ајнштајн?

  Во серија експерименти спроведени во соработка помеѓу ЦЕРН и лабораторија во Италија, беше регистрирана брзина на субатомските честици од 300.006 километри во секунда. Тоа би било најголемото откритие во физиката во последните 50 години, бидејќи модерната физика се базира на теоријата дека во...
 4. Apokalipto

  Suits

  Suits е нова ова серија во продукција на Usa Network Television премиерно прикажана на 23ти јуни 2011та година. Снимена е само првата сезона со 12 епизоди. (екстра инфо) Во серијата која по жанр е драма-комедија ни го прикажува Мајк (Patrick J. Adams) чиј сон да стане адвокат е уништен откако е...
 5. Apokalipto

  3D принтер

  Фасциниран сум од видеото и од прикажаното... искрено немам појма како го извеле ова ама ова е навистина револуционерно:
 6. Apokalipto

  Бојкот!

  Романските гнаси му скратија 1600 сила и доста ранк поени на Scymex без никакво образложување и логика за тоа што го направија... мислам дека треба убаво да им покажеме дека не сме дебили кои само ќе купуваат злато за тие после да играат со нас.
 7. Apokalipto

  Топењето на глечерите поволно за климата на земјата

  Според теоријата на Кен Смит, научник вработен во поморскиот истражувачки центар во Мус Лендин во Калиф (западен брег на С. Америка) - “Сантите мраз море да се земат во предвид како олеснувачи на климатската неприлика во која моментално сме, и колку повеќе санти мраз се создаваат од...
 8. Apokalipto

  Марио Бебетели

  Колку смотан може да биде човек понекогаш чудо е... :pos: ^
 9. Apokalipto

  1:0 за тепаните

  Нема што да должам, секојдневна сцена од школото... кретенче гледа девојки и автоматски напаѓа некој слаб кој нема да му врати... ама навидум слаб и навидум... втора верзија со included critical :P
 10. Apokalipto

  Вашите eRepublik профили

  Бидејќи гледам дека не има многу а темата веќе станува непрегледна, ќе ја направам оваа со единствена намена да оставаме наши линкови (НЕ РЕФЕРАЛИ) од eRepublik за полесно да се пронајдеме и да си помагаме. - Ако има интерес може да направам и канал на четот. Да почнеме...
 11. Apokalipto

  Магнетна бура на земјата

  Магнетна бура провоцирана од исфрлањето плазма од Сонцето пред три дена, почна на Земјата, покажуваат податоците објавени на интернет страницата на Центарот за космички временски прилики на американската метеоролошка служба NOAA. Во моментов индексот „Кp“ кој ја карактеризира геомагнетната...
 12. Apokalipto

  Богдан Иванковиќ ака Магнето

  Богдан има необична магнетска привлечност на своето тело: за него се лепат предмети од метал, пластика и порцелан. Оваа моќ на малиот Магнето ја открила неговата мајка, уште додека бил бебе, но дури неодамна одлучила да го однесе синчето на лекар, „од страв да не го истрауматизира синот“ повеќе...
 13. Apokalipto

  Чудото наречено хибернација

  Организмот на мечките и начинот на кој успева да остане непроменет по неколку месечна хибернација, може да и понуди одлични решенија на медицината но и да им помогне на астронаутите кои одат на долги вселенски мисии. Научниците од Универзитетот на Алјаска, кои во лабораториски услови...
 14. Apokalipto

  Перпетуум Мобиле во Македонија

  Очигледно некој или некои намерно грешеа во претходната тема, некои си зедоа преголема слобода, меѓу кои и авторот т.е иноваторот Војо Ушевски кој во темата почна да настапува со свои животни философии и размислувања на кои не им е местото во овој подфорум а истите наидоа на дополнителен потсмев...
 15. Apokalipto

  Австралија под удар на циклонот "Јаши"

  Страшна бура го погоди североисточниот брег на Австралија, ветерот минува брзина од 300 километри на час... Вести во живо: http://www.google.com/search?q=cyclone+yasi&hl=en&prmd=ivnsu&source=lnt&tbs=rltm:1&sa=X&ei=Y2xJTYSIKcuKswbfj4nADw&ved=0CAcQpwUoAQ...
 16. Apokalipto

  Занимливости

  Ќе се обидеме да создадеме нешто во стилот на забавните магазини, барем нешто што порано ...постоеше. Има многу теми за кои не би се развила дискусија, а многу работи кои ќе е интересно да се спомнат и да ги прочитаат сите кои се интересираат за науката. Почнувам со една кратка а интересна...
 17. Apokalipto

  Пливање v2.0

  Типот се вика Hill Taylor. Веројатно ќе му се изнагледаме... потегот со кој ме освои:
 18. Apokalipto

  Дожд во пустините

  Таен проект со технологија за контрола на временските услови во Абу Даби резултирал со 50 вештачки бури изминатата година, што можеби значи дека научниците се на дофат на откритието како да создаваат поројни дождови во пустините. Системот чинел 7 милиони фунти и се верува дека за прв пат...
 19. Apokalipto

  Точка на топење на грчкото

  Тука... едноставно ќе морам да го цитирам Трендо: Според Даглас Адамс, 42 е ултимативниот одговор на универзумот, смислата на животот и се друго. Овде, 42 е секундата од видеото на која се открива смислата на гранитно - азбестниот национален идентитет на монолитната Грција. Грк си додека е...
 20. Apokalipto

  Феромоните не постојат?!

  Мистериозната хемикалија за која изминативе 60 години слушавме дека го привлекува спротивниот пол, едноставно не постои, тврдат сега научниците. Д-р. Ричард Доти од Школата за медицина при Државниот универзитет Пенсилванија објаснува дека цицачите, за разлика од инсектите, не испраќаат...
На врв Bottom