Резултати од барањето

 1. Human

  Месечината, дали навистина слетавме?

  Ако не можеш да собериш 2+2, слободно врати се во прво одделение. Или ете оди чуди се како функционира земјата заедно со оној рамниот во истоимената тема. Што има да мислите, учите, читате... денеска се преживува и без тоа.
 2. Human

  Вонземјани, НЛО...

  Рамноземјаш вс ванземаљец.
 3. Human

  Пресвртница за Украина

  Можеби, но само можеби е надвор од контекст.
 4. Human

  Прествртница и за Саудиска Арабија?

  Токму за ова зборувам. Ова е поекстремен случај, бидејќи Турција не само што бркаше свои интереси, туку добар дел од нив беа во конфликт со тие интереси на САД. Кај останатите земји тоа не е толку изразено, напротив кај добар дел од нив тие се во линија едни со други. Мислам ова е нормално...
 5. Human

  Прествртница и за Саудиска Арабија?

  Премногу ги гледаш работите од перспектива дека САД имаат целосна контрола врз сите земји кои се нивни сојузници. Не е тоа точно. САД до одреден степен имаат само влијание врз истите. Често пати им се поклопуваат интересите, па можеби оттука ти изгледа како САД да имаат целосна контрола...
 6. Human

  Нуклеарна војна, и загрижувачкиот тренд на неразбирање на последиците од истата

  THAAD, по дефиниција, во името содржан (Terminal High Altitude Area Defense), е систем кој е наменет за соборување на балистички проектили во последната, терминалната фаза од летот. Постојат boost фаза (забрзување и лет низ атмосферата), cruise фаза (лет надвор од атмосферата без погон), и...
 7. Human

  Нуклеарна војна, и загрижувачкиот тренд на неразбирање на последиците од истата

  Не постои технологија за соборување ракети во boost фазата (почетната фаза од летот).
 8. Human

  Нуклеарна војна, и загрижувачкиот тренд на неразбирање на последиците од истата

  Rs-28 Sarmat е во фаза на тестови и не е оперативно оружје. Ракетните штитови во Источна Европа не можат да соборуваат ракети кои полетуваат, само такви кои идат надолу и тоа само во тој регион каде се поставени. Нуклеарна војна, како и секоја војна може да биде добиена/изгубена.
 9. Human

  Иран

  Со секоја помината година, воена интервенција врз Иран ќе станува се поскапа и поскапа. Да Иран ни оддалеку не е способен да се одбрани од Американска агресија, но и тоа како е споспобен да направи огромна штета во регионот. Ќе гаѓаат танкери во заливот, ќе ја гаѓаат и решат цела нафтена...
 10. Human

  Пресвртница за Украина

  ОМГ, граѓанска војна во Русија. Абе секоја чест на мислењето. Ни требаат повеќе вакви луѓе. Русија веројатно е една од поретките земји каде иако имаат доста различни етнички групи, скоро и да не постои барем една што може да прави проблеми, освен народите околу Кавказот, кои и историски се...
 11. Human

  Пресвртница за Украина

  Нема гајле Русија. Ова е само насилна завршница на нешто што можеше да се изигра поинаку. Ќе се дистанцираат од Европа, но тоа и онака наближуваше. Европа си е крива сама по себе и ќе страда заради тоа. Ќе биде лошо и за Русија, но кратко. Ќе се преориентираат полека кон Азија. Сето ова можеше...
 12. Human

  Пресвртница за Украина

  Нема да навлегувам до причините што доведоа до оваа ситуација бидејќи е малку посложено и подалечно отколку што изгледа, ама ако ставиш очила со филтер, баш така изгледа како што го опиша. Смени го филтерот со тој другиот и оп, го добиваш Бачето. Повторно си грешка, никаква корист Русија нема...
 13. Human

  Пресвртница за Украина

  Не бе Тенеке, не навивам јас за никого. Види и поназад што пишував, прочитај. Премногу глупости се пишуваат, не само од тебе. Конкретно за договорот од Минск, кога беше направен во 2014та, неколку месеци со ред не беше почитуван од Киев, се зголеми влогот во судирот тогаш, повторно двете...
 14. Human

  Пресвртница за Украина

  Лол, војнава е директна последица на непочитувањето на тој договор од страна на Киев. Ок, заборавив. Тенеке.
 15. Human

  Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

  Ако сакаа да им држат војска на северот на Украина, ќе користеа артилерија да бомбардираат постојано и ќе навлезеа плитко во Украинска територија, со тоа избегнувајќи посериозни загуби. Како што прават впрочем по целиот фронт. Најверојатно целта им беше брз пад на Киев. А тоа не се прави со...
 16. Human

  Пресвртница за Украина

  Така е Тенеке.
 17. Human

  Пресвртница за Украина

  Информиран сум. https://cil.nus.edu.sg/wp-content/uploads/formidable/18/1936-Convention-Regarding-the-Regime-of-the-Straits.pdf Русија, како и Турција се под сила на овој договор, за транзит на воени бродови низ Босфорот. Цитатот погоре е директно од договорот. Ова подолу е од DW, линкот...
 18. Human

  Пресвртница за Украина

  Значи не се бламирај. Цело време пишуваш глупости. Навивај, што сакаш прави, ама биди свесен дека само глупости излегувааат од тебе.
 19. Human

  Пресвртница за Украина

  Admiral Tributs serves in the Russian Pacific Fleet, November 01 Slava class cruiser Varyag and Udaloy class destroyer Admiral Tributs were reported south of Sri Lanka as they are heading from the Mediterranean back to their homeport Vladivostok. Ниту бродовите се во Црно Море, ниту Турција...
 20. Human

  Пресвртница за Украина

  Ова значи две работи. Или загубите им се премали, па процентуално има логика да имаат 60% загуби од пријателски оган (САД во 91ва во Ирак 50% од загубите им беа од пријателски оган), или Украинците се комплетно некомпетентни и не можат да нанесат штета на непријателот. Логиката е таа.
На врв Bottom