Резултати од барањето

 1. Erich Zann

  Музички клуб: KRANKŠVESTER V (2021) на Krankšvester до 21.04.2022

  По инспирација на филмскиот клуб кој маестрално си го тера Злате, ја отворам оваа тема, да видиме дали нештото можеме да го тераме, само наместо со филм, со музика. Како функционира? 1. Како клубовите на читатели и филмови. Идентично! Сите слушаме ист АЛБУМ и потоа го коментираме истиот. 2...
 2. Erich Zann

  Во моментов заразен(а) сум со песната.....

  Често пати се случува некоја иста песна да ја вртиме одреден период, со денови и со недели. Оваа тема ќе биде токму за тоа. Постирајте ги песните кои ви се мотаат низ глава веќе одреден период. Да го скршам мразот. https://www.youtube.com/watch?v=CvEjnlj2BU8
 3. Erich Zann

  Здраво Млади

  Можеби треба да оди и во ноќен живот но небитно. Го загледав постерот и за оваа година идат за мене доста интересни бендови кои вреди да се гледаат и тоа како :) Понудата на програмата би била добра и со барем едно име од наведените, но со три одлични состави, чинам е нешто кое не смее да се...
 4. Erich Zann

  Eтно музика од целиот свет

  Нема да тупам со мрсни воведи. Во темава постирајте слободно музика ширум светот. Музика која е препознатлива за тие краишта, која е вткаена во традицијата, историјата и културата. ЗНам дека на форумов има ликови кои слушаат и вакво чудо, па еве тема каде би се дружеле. Да го скршам мразов...
 5. Erich Zann

  Mузичка абецеда

  Одамна ја имам како идеја за реализација во подфорумов. Мислам дека би било доста интересно да се оствари, а воедно би било и примамливо да се провери музичкото знаење преку наслови на одредени песни. Замислата е следна. Постираме наслов на песна кој започнува на одредена буква согласно...
 6. Erich Zann

  НАЈПЕСНА Kajgana Song Contest 2015 (Pink Floyd-Wish you were here-ob1 winner)

  Како и минатата година, предновогодишно, бираме најпесна од сите избори на песни во 2015-та година. Лани победи wot. Правила на гласање. 1.Се гласа од 1 до 10, значи 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10. 2.Траење на гласањето до 20-ти декември. 3.Победниците немаат право да гласаат за својата песна...
 7. Erich Zann

  Најлоши рок песни по ваш избор?

  Кои се најлошите 5 рок песни по ваш избор? Ова „најлоши" не го сфаќајте во буквална смисла, пошто во таа ситуација ќе мора да бараме бендови кои немаат ниту една авторска песна, кои звучат раштимано и кои врска немаат од свирење. Во најлоши сместувајте познати рок песни кои не можете да ги...
 8. Erich Zann

  KEXP-FM

  KEXP-FM e радио станица со седиште во Сиетл, која е посветена и фокусирана на алтернативната музичка сцена, вклучително и инди рокот. Често пати кога вртам низ јутуб ваква музика се погодува да налетам на некој настап снимен токму за оваа радиостаница, која да бидам искрен им пружи и дава...
 9. Erich Zann

  Zvoganj анимации

  Да не должам многу, станува збор за кратки анимации кои ќе ви го разубават денот :D Мислам дека заслужуваат своја тема. Се надевам дека ликот кој ги прави и во иднина ќе продолжи со истото за да ги имаме повеќе за на темава/
 10. Erich Zann

  Разговор самите со себе (сегашните и 10 годишното дете)

  Замислете ваква ситуација. Се сретнувате во затворена соба Сегашните/Моменталните Вие и Вие како дете кога сте биле на 10 годишна возраст. Имате 2 минути да си напрвите муабет самите со себе, било тоа да му дадете некој совет за во иднина, било тоа да го прашате нешто и да му помогните...
 11. Erich Zann

  Учење и видови учење

  Секојдневно ние чоециве учиме, сакале или не многу работи. Но речиси никогаш не сме се запрашале или не сме се судриле со некои информации околу начините на кои учиме и се надоградуваме како личности. Со оваа тема сакам колку толку, да шибнам по некој збор за видовите учење, облиците на учење...
 12. Erich Zann

  Isis

  Добрата страна на Isis, онаа похуманата која наместо сечење глави, одржува концерти и снима албуми. Isis се пост метал бенд кои потекнуваат од Лос Анџелес, а се основани во Бостон. Нивната кариера трае од 97-ма до 2010 година. Нивната музика се поврзува со музиката на Neurosis и Godflesh кои...
 13. Erich Zann

  Кој одбрамбен механизам го практикувате најчесто?

  Мал вовед за тоа што претставуваат овие механизми. — Одбармбените механизми се обрасци на чувствување, кои се релативно ненамерни, автоматски и настануваат како реакција на перцепција на психичка опасност. Конструирани се да ги ублажат или сокријат конфликтите или стресовите кои можат да...
 14. Erich Zann

  Кој е според вас потценет изведувач/бенд?

  Слично на темата за преценети, еве една обратна тема за потценети. Јасен е насловот, немам многу да ја дрвам во воведот. Според ваши критериуми секако, кој изведувач/бенд е потценет? Потценувањето како термин можи да опфаќа повеќе работи, од техничка спремност на бендот (која наидува на...
 15. Erich Zann

  Мали музички таленти

  Во оваа тема ќе постираме некое мали дечиња кои сериозно си владеат со музиката. Без разлика на стилови, правци, инструменти, како ви е волјата така, само да се запази насловот. Нема многу да ширам. Би ја отворил темата со Igor Falecki. Линковите би биле медиа веројатно, онака да се гледаат дечките.
 16. Erich Zann

  Peel Sessions

  ЗНам дека од старт темава ќе биде осудена на пропаст, но ете имав желба да ја отворам, оти сигурен сум дека вредат ваквите реализации. Накратко на англиски за главниот лик и иницијатор на нештово. John Robert Parker Ravenscroft, OBE (30 August 1939 – 25 October 2004), known professionally as...
 17. Erich Zann

  Дали човекот заборава?

  Ме интересира нешто повеќе околу темава, т.е насловов како шо кажува. Пошто имав прилика малку од малку да се запознаам, кроз чколиово со тематикава, па така ми побуди интерес да слушнам и други мислења. Воглавно запознаен сум дека има три теории (сигурно се многу повеќе, но јас ги знам...
 18. Erich Zann

  Најдобра музичка декада?

  Во склоп со темата Деолуцијата на музиката, ја отворам оваа тема каде ќе може да се гласа и образложи која декада по вас ја даде најквалитетната музика и зошто сте се одлучиле околу истата. Имате неколку одговори, со право на глас за само еден. Потоа ќе ги споиме двете теми во една.
 19. Erich Zann

  Постираме песна во чест на....David Bowie

  Во темава ќе се присетуваме на сите починати музичари кои недостигаат во музичката уметност. Постојано знаеме дека се отвора тема кога некоја ѕвезда ќе замине и истата тема згаснува по некој ден. Вака преку темава ,,ќе ги оживуваме" преку присетување на нивното дејствување во музиката, и...
 20. Erich Zann

  Избираме најпесна во подфорумот

  Како што кажува насловот ќе избираме најпесна во подфорумот. Секој член ќе има можност да пријави по свој избор максимум 5 вкупно, а не по жанр. Кога ги пријавува песните, пожелно е да ги подели според жанрови во еден од следниве- метал, рок, панк, пост панк/пост рок. Може да пријави песни и...
На врв Bottom