Резултати од барањето

 1. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Кажи му де зошто само AmberNordic.... Па од 50к плус 16к сте ја опнале.... јесте да сите се поскапени али амберкава машала имала потенцијал.... ниеден друг модел на пазаров не е толку поскапен.
 2. Z

  Најдобар избор на TV

  OLED или QLED? Ај вака за полесно: https://www.neptun.mk/categories/televizori/LG-55-G13-LA или https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-QE-65-LS-03-AAUXXH https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=50616
 3. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Па и транспорт ќе треба да си платиш :/
 4. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  https://www.facebook.com/watch/?v=5381542918596646 Објавава е од пред 17часа... така да не е стара како објава... А опремата што се вградува може да е постара....она 200w панелине сумливо.... мислам веќе има панели од 800w+
 5. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Пазете тоа искомплексирано до максимум им било, морало еден куп одобренија од оштините пред да се инсталира системот.... во спротивно нема да добиете дозола за договор за откуп од ЕБН. Башка тоа со инвертерите имало зезанција која никој не ја кажува совреме пред инсталација, т.е. ако е трофазен...
 6. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Аи аи пуцање у нога! Споредба од пресметката вчера и денес на истиот им калкулатор..... 1000ка плус?!!?!? 1656535375 Значи ништо од муабетот дека тие што трошат помалку дури поефтино ќе плаќаат.... Океј да нe се препичвам, сметката во Февруари ми беше 4900 сеа вака иди да биде 5300... ама јас...
 7. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Така оди тоа... како минатиот пат.... викаа 50% за да си легниме на брашното со 10% Сеа првата распределба беше катастрофа за оваа да ја прифатиме лесно.... а покачувања сепак да има... тек кога ќе кренат ддв пак на 18%.
 8. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Според новиве цени би имал ~650денари помала сметка споредено со највисоката што сум ја платил за 34 дена во Фебруар? https://erc.org.mk/page.aspx?id=478
 9. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Остај гледам па ќе му спомни по трет пат, 2 клими ако сака поинаку или 1 клима ако сака ко шо сака. За квалитетно ладење и греење на 60м2 куќа без изолација ќе треба многу поголема инвестиција од 500 еур. Со една клима од 500 еур може да ладиш (не квалитетно/комфорно али сепак ќе излади) и да...
 10. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Шо можи.... парички. 1654819149 Шо пара оди лепенкава?
 11. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  @ts01 едно прашање.... Тоа блоковите во Србија, исто се однесуваат само на скапа тарифа... или вкупна потрошна?
 12. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Истото можеш да го постигнеш со едно вентилаторче од 100денари, една празна кутија и 30сетина празни шишенца од сокчиња од 0.5. Ги ставаш шишенцата со вода замрзната од фрижидер во една канта, пример по 5 шишенца во кантата во која го насочуваш вентилаторчето и правиш дупки за влез и излез на...
 13. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Ако така мислиш да ти продадам една 4.5kw.... доста зачувана.... Ја со неа греев 22м2 до пред 2 години и имав сметки од по 7500 денари.... Последниве 2 години највисоката сметка ми е 5700 денари ем греам скоро двојно поголем простор. Сега реновирам по дома и печката е разѕидана и симната во...
 14. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Хмм ова звучи малку понормално од претходното објаснување... Не би било коректно да го остават тоа на милост на инкасаторите... На крај на година лани како ги поделија прецизно киловатите на потрошна по стара и нова цена? Веројатно не е важно кога се чита струјомерот, уредот чува информација...
 15. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  WTF.... 50kw разлика од блок до блок е премалку... Ова вака има смисла ако цената на блок 1 е малку поскапа од евтината тарифа.... рецимо 4денари/киловат... шо нема шанси да се случи xD
 16. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Каде е тоа? Америка? Русија? Другар што до лани копаше крипто на ситно со само 2 рига (12 графички) плаќаше 12000 сметка во летно а 20000 во зимно време... ама си вадеше една просечна платичка месечно. Сеа е отселен во Германија.... тогаш планираше и за таму да стави некој РИГ ама сеа нешо се...
 17. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  И не може да се најдат.... на 2-3 места прашано викаат нема сега за сега.... дур по месец-два... ако сакаш да те пишат на список... На муабетот со скалестата цена на струјата во домаќинствата мислам дека одамна требаше да се спроведе.... Ама.... до 300kw да ја намалат цената за 50%.... па...
 18. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  За некого дезинформации за некого не.... Јас само пишав дека може... ако се погоди ладен период и неизолиран простор доволно голем за 5kw клима да работи со 80%-100% капацитет цело време. Кај мене во 30м2 неизолирана куќа во Прилеп.... што викаш бренд клима 3.5kw имаше денови кога ближеше 30kw...
 19. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Многу нормално.... 5ка клима во поладни денови може да работи и со 2-2.5kw константно....што во 24часа би накуцало 50+kw... што по средна цена би дошле некаде 300 денари. Се зависи од просторот кој го грееш... големина на просторот, изолација, столарија, позиционираност.... Со климиве некако си...
 20. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Поевтинките тие се... Од поскапите би ти предложил да си видиш Мицубиши.... врвен модел 3.5kw LN35 ... или 5kw од пониската серија AP50.
На врв Bottom