Резултати од барањето

 1. Network

  Пивофест 2013 (18 - 21.07.2013)

  Нови имиња на Пивофест 2013 Владо Георгиев, Даниела Мартиновиќ, Халид Бешлиќ, Bjonko & Copenhagen Chalgija и Вера Јанковиќ се новите имиња кои ќе настапуваат на годинешниот Пивофест во Прилеп. Тие им се придружуваат на веќе потврдените 2CELLOS, Горан Бреговиќ и Inna. Потсетуваме дека Пивофест...
 2. Network

  Производство на биогас

  ДОДЕKА ЗЕМЈАВА СЕ ДАВИ ВО ОТПАД ОД ФАРМИ И ОД KЛАНИЦИ Биогасот од арското ѓубре никако да потече Не само што големите краварски фарми може да го користат за производство на струја за пазарот туку и средните може да добиваат струја за своите потреби Зденка Павковиќ Со само две крави и со...
 3. Network

  Маркетите стануваат производители (Трговските синџири „произведуваат“ најевтино)

  МАРKЕТИТЕ СТАНУВААТ ПРОИЗВОДИТЕЛИ Трговските синџири „произведуваат“ најевтино Според неофицијалните податоци, производите наменети за одреден маркет, со неговото лого, се најпродавани во последниве две години Ајвар, краставички, слатко пакувано за познат синџир маркети со негово лого, но и...
 4. Network

  Пивара Скопје ќе „кастри“ 50 работни места

  Пивара Скопје ќе „кастри“ 50 работни места Една од водечките компании во Македонија, Пивара Скопје АД најави кратење на 50 работни места во рамки на планот за организациско преструктуирање на компанијата. Местата кои ќе се укинат се од дејностите и...
 5. Network

  Енергетска слобода – уште едно нешто кое државата го крие од вас!

  Енергетска слобода – уште едно нешто кое државата го крие од вас! Потикнат од последните поскапувања на електричната енергија последица на недомаќинското работење на главните производствени капацитети во Македонија и погрешното водење на енергетската политика и протестите кои се реакција...
 6. Network

  Поскапува маслото за јадење

  Од денеска 100 денари за маслото за јадење Со цена од 100 денари за литар - маслото за јадење денеска осоамна во дел од скопските продавници. „Зачудени сме како може од вчера до денес зејтинот да стигне до 104 денари. И ова зголемување не е 10 %. Не знам како ќе се живее“ велат граѓаните...
 7. Network

  Отворањето на првиот и единствен Институт за современи композити и роботика на Балканот, во Прилеп,

  Отворањето на првиот и единствен Институт за современи композити и роботика на Балканот, во Прилеп, од страна на компанијата Микросам, е уште еден доказ дека Македонија има компании на чие чело стојат менаџери кои знаат да препозаат светски тренд и да работат по светски стандарди. Самоил Самак...
 8. Network

  Еден сончев колектор може да заштеди 8.400 денари за струја

  Еден сончев колектор може да заштеди 8.400 денари за струја Катерина Попоска Со поставување соларен колектор во домот едно домаќинство годишно може да заштеди 2.400 киловат/часови струја, односно 8.400 денари. Ако сите 600.000 домаќинства во Македонија инсталираат соларен термален колектор...
 9. Network

  Нова индустриска развојна зона во Прилеп

  Нова индустриска развојна зона во Прилеп Зоната ќе биде лоцирана во близина на Алинци, крај магистралниот пат Прилеп-Битола Оваа зона ќе се простира на 67,5 хектари, со можност за проширување на уште 35,7 хектари. Активностите за уредувањето на инфраструктурата ќе започнат годинава и нив ќе ги...
 10. Network

  Седум општини ќе прават заедничка стратегија за вработување

  Седум општини ќе прават заедничка стратегија за вработување Седум општини во земјава Виница,Чешиново-Облешево, Зрновци, Радовиш, Прилеп , Богданци и Штип ќе градат заедничка стратегија за вработување со реализација на пилот проекти. По неколкуте обуки што ги имаа, денес представници од...
 11. Network

  По осми пат се бара инвеститор кој за 14.000 евра ќе го купи ОХИС

  По осми пат се бара инвеститор кој за 14.000 евра ќе го купи ОХИС Токму од тендерската документација заинтересираните инвеститори ќе дознаат дека деконтаминацијата на земјиштето на Охис, богато со канцерогениот линдан, нема да биде обврска на инвеститорот. Заинтересираните имаат рок од месец и...
 12. Network

  Прекувремената работа невидлива за газдите

  Ни денар плус за десетчасовен работен ден Дванаесетчасовна работа на градежни скелиња, покрај жешки преси за пеглање или затворени во канцеларија, без да добијат ниту денар плус за повеќето работни часови. Во ваква ситуација се голем дел од македонските работници, притиснати од газдите да...
 13. Network

  Драхмата ќе ги направи Македонците „Американци“ на Халкидики?! Извозот ќе страда!

  Драхмата ќе ги направи Македонците „Американци“ на Халкидики?! Извозот ќе страда! Ова се добрата и лошата вест за Македонија од сe поизвесното сценарио за враќање на драхмата како национална валута во Грција, односно од излегувањето на оваа земја од еврозоната. Драхмата ќе го зајакне само...
 14. Network

  400 нови вработувања во здравството

  400 нови вработувања во здравството Оглас за вработување на 200 здравствени работници во јавни здравствени установи ќе бидат објавен од утре. Здравствените работници ќе бидат вработени на секундарно ниво во јавните здравствени установи кои ќе распишат оглас. 60 отсто од отворените работни...
 15. Network

  Платите во јавниот сектор ќе се зголемат за 20 проценти.

  Раст на пензиите и платите во администрацијата Платите во јавниот сектор ќе се зголемат за 20 проценти. Според владината мерка во декември оваа година ќе бидат зголемени за 5 отсо, наредната година уште 5 отсто, додека во 2014 година ќе се зголемат за уште 10 отсто. Паралелно на тоа ќе...
 16. Network

  Препорака за сателитска опрема

  Сакам да купам сателитска опрема но секако да не биде многу скапа..Некоја препорака?
 17. Network

  Носител на дејност

  Ми треба совет од некој што се разбира. На мој роднина ,негови познаници му понудија работа во нивната продавница и му кажале дека ако работи кајнив требало да биди носител на дејност. Дали можи некој да ми објасни и пиши повеке дали и колку е ризично.... ако работи и биди носител на дејност?
 18. Network

  Македонија се вклучува во гасоводот „Јужен поток“

  Руската енергетска компанија „Газпром“ се согласи да ја вклучи Македонија во проектот за гасоводот „Јужен поток“, изјави денеска македонскиот претседател Ѓорге Иванов по средбата со неговиот рсуки колега Дмитриј Медвеведе во Санкт Петербург. - Наши експери имаа анализи дека Македонија останува...
 19. Network

  Граѓаните се жалат од скапите цени на Т-Мобајл и Т-Хоум

  Скапи импулси, сметки напумпани до плафон, ограничени разговори. Наместо задоволство и релаксација зборувањето на телефон останува да биде ноќна мора, кошмар за граѓаните. Револтот расте, решение на повидок нема. „Мислам дека еден разговор на телефон не смее да е така оптеретувачки туку за...
 20. Network

  Во УЈП вработени нови државни службеници и намалување на платите на старите?

  Дали е точно дека во УЈП се вработени нови државни службеници со шумарско и земјоделско образование и дали на старите вработени со над 20 години стаж намалени му се платите и зошто ?
На врв Bottom