Резултати од барањето

 1. Katunec

  Демирхисарскиот заговор ("Брсјачката буна") - буна или востание?

  Ја отварам темава со цел да изнесеме со текот на времето сознанија и пропратни материјали за тнр. Демирхисарсји заговор попознат како Брсјачка буна. Дали се работи за буна или востание, и дали разликата е битна ако се имаат предвид целите на учесниците - слободна и независна Македонија. Би...
 2. Katunec

  Оланд го згрешил името Македонија - реакции во Франција

  Треба да реагираме и да го искористиме моментов на бесплатна реклама што францускиот дибек ни ја створи. Оланд само ја потврди поддршката што Франција и ја дава на Грција како нејзин најголем сојузник во ЕУ. Оваа држава има најнегативна улога за Македонија уште од Балканските војни...
 3. Katunec

  Граѓанска (религиозна?) војна во Ирак?

  Речиси секој ден има десетици мртви во бомбашки напади. Нападите се интензивираа овие денови, а ситуацијата продолжува да ескалира. Последниве три месеца има барем 3000 жртви, а се претпоставува дека се повеќе. Општеството е поделено на религиозна и етничка основа, при што сунитите и шиитите...
 4. Katunec

  Џими Картер: Во Америка демократијата не функционира

  Поранешниот Американски претседател со остри критики за сеопфатното шпиунирање и складирање на податоци во САД. Jimmy Carter Defends Edward Snowden, Says ‘America Has No Functioning Democracy’ “America does not have a functioning democracy at this point in time,” the German newspaper Die...
 5. Katunec

  Унгарија го повика ММФ да ја напушти земјата

  Ungarskata vlada na celo se premierot Viktor Orban donese odluka da ja zatvori kancalaraijata na MMF vo Budimpesta i so toa dade do znaenje deka saka da gi prekine site odnosi so taa megjunarodna finansiska institucija. Guvernerot na ungarskata centralna banka, Gjorgji Matolshi, i pratil...
 6. Katunec

  Втора револуција во Египет (јули 2013. год.). Update: војската ја превзема власта.

  Стотици илјади луѓе се собраа во Каиро и на други места во Египет да протестираат против владеењето на сегашниот претседател Мухамед Морси од редовите на Муслиманското братство. Агенциите јавуваат за вжештена атмосвера, дури повеќе од таа пред една година кога Морси дојде на власт. Пред пола...
 7. Katunec

  Во Атина потпишана Декларација на Интерпарламентарното Собрание на Православието

  Вчера во Атина претставници на правослвани земји потпишаа Декларација на интерпарламентарното собрание на православието (ИСП), која повикува на јакнење на улогата на православието во современиот свет, надминување на националните и верски разлики, како и заштита на националните и верските...
 8. Katunec

  Норвешка, првата НАТО членка со задолжителен воен рок за жените

  Правата и одговорностите треба да се исти за сите, изјавила Лајла Густавсон од норвешкиот парламент. “На оружените сили на Норвешка им се потребни најдобрите ресурси, без разлика на полот, а сега регрутираме само мажи.“ Се сложувам во потполност. Која жена сака во НАТО, нека повели. Еднаквоста...
 9. Katunec

  Во ЕУ стапува на сила забраната за употреба на лековити билки и чаеви

  Подобро што не сме во ЕУ. Петок, 18 Мај 2012 Удар врз алтернативната медицина преку концесии на фармацевтските компании кои вложуваат милиони во синтетички лекови. Производителите на лековити билки, витамини, минерали, додатоци во исхраната, традиционални природни лекови, претежно сите...
 10. Katunec

  Резултатите од војната во Ирак

  Поранешниот Заменик Генерален секретар на Обединетите Нации, Ханс Спонек, најавува дека во 2013 година треба да сносат одговорност тие кои ја предизвикаа трагедијата во Ирак ("која не може да се скрие"). Iraq and the betrayal of a people – Impunity forever? March 8th, 2013 |...
 11. Katunec

  Претседателот на Либералната алијанса на Грција, Грегори Валианат

  Интервју на Марија Котоска МРТВ со претседателот на Либералната алијанса на Грција, Грегори Валианатос:
 12. Katunec

  Масовно клонирање животни

  Научниците во Јапонија го создадоа 26. колено на клонирани глувци кои потекнуваат од еден глушец. Во последниве седум години создале 598 глувци од оригиналниот глушец. Се смета дека се отвара патот масовно да се клонираат одредени “полезни“ животни - како на пример крави што даваат многу...
 13. Katunec

  Новата кредитна картичка со Александар Македонски

  Обединета македонска дијаспора лансира своја кредитна картичка Visa Platinum. Приходите од кредитната картичка ќе се користат за различни цели, образовни и добротворни програми на ОМД. Меѓу другите бенефиции, картичката нуди пристап до интернет банкарство, изнајмување возила и патничко...
 14. Katunec

  Британија го губи кредитниот рејтинг AAA

  Им го намалуваат кредитиот рејтинг наспороти напорите на владата да го смали дефицитот. Кредитниот рејтинг беше круната што Британија ја покажуваше како доказ дека економијата им е појака од тие на државите во еврозоната. Вака почнува економскиот пад... The Government was dealt a massive...
 15. Katunec

  Нова мода-уметност: женските бутови

  http://www.buzzfeed.com/copyranter/next-ad-medium-thighs-of-japanese-girls
 16. Katunec

  ЕУ бара од Израел да ги почитува човечките права на Палестинците, а самата селективно ги почитува

  Видете како ЕУ знае да се заложи за човечки права кога сака или кога има интерес од тоа. Без разлка кој е во право во спорот меѓу Израел и Палестинците, ЕУ воопшто не завлегува во детали како тoa дека Палестинци протестирале фрлајќи камења и повредиле двајца војници, сходно биле уапсени. ЕУ...
 17. Katunec

  Пожар во ноќен клуб во Бразил - 245 мртви

  Пожарот се случил за време на концерт во клубот Kiss во градот Санта Марија. Во градот има шест универзитети, и најголемиот број од посетителите се студенти. Навистина страшно. Видете го видеото на линкот како тие што успеале да излезат од клубот се обидуваат да ги срушат ѕидовите за да ги...
 18. Katunec

  Трговска војна меѓy ЕУ и Русија за компири

  Нека им е наздравје на ЕУ. Прво, забрана за увоз од Холандија. Потоа и за останатите држави ако не поднесат документација за производот - исто како што ЕУ и прави на Русија или било која др. земја. Сево ова спрема правилата на Светската Трговска Организација (СТО). Само да се потсетиме, во...
 19. Katunec

  Македонското малцинство избришано од резолуцијата на ПССЕ за Бугарија

  Парламентарното собрание на Советот на Европа, со амандман го избриша македонското малцинство од текстот на резолуцијата со која го продолжи пост-мониторинг дијалогот со Бугарија. Во резолуцијата ПССЕ е загрижена заради растот на националистичката идеологија и непријателска клима против...
 20. Katunec

  Грците го нападнале германскиот конзул во Солун

  За време на демострациите во Солун вчера, Грците се обиделе да го истепаат германскиот конзул, Волфганг Холшер-Обермаер. Некако се изгуби оваа вест во мноштвото вести за протестите во неколку земји во ЕУ (милион луѓе во Шпанија) и повторниот ќотек што демократските власти им го удираат на...
На врв Bottom