Резултати од барањето

 1. mickey mouse

  Животно осигурување

  Во осигурување е најисплатливо да се осигура?
 2. mickey mouse

  Света Гора

  Планина Атос Света Гора е планина и висорамнина во Грција. Таа е еден од Православните центри во светот. Се наоѓа на полуостровот Халкидики, на северот од Грција, или поточно на најисточниот крак од Халкидики - Атос. Атос е планина и полуостров во северна Грција наречено Аγιоν Оρоς на грчки, или...
 3. mickey mouse

  Духовник

  Што е тоа духовник и кој може да биде духовен отец? Многумина од оние кои сакаат активно да живеат во Православната црква се прашуваат како да најдат свој духовник и што претставува тоа. Денес, во овој прилог, ќе зборуваме токму за ова прашање. Слободно можеме да кажеме дека христијанската...
 4. mickey mouse

  Литија

  Литијата е православен обред кој се извршува во форма на торжествена поворка од страна на свештенослужителите и верниците, проследена со црковни химни, икони, крстови, рипиди и други свети предмети, со цел да се отдаде почит кон Бога и Неговите светии и да се испроси Неговата благодат и милост...
 5. mickey mouse

  27 Април 2017

  Три години од денот кога загубивме држава три години од окупација на нашата Македонија. Времето покажа дека народот беше во право. Не беа залудни сите маршовиte на кои учествувавaa без разлика на партиската припадност, сите беa горди македонци, сите беa убедени дека ќе провладее разумот и бар...
 6. mickey mouse

  ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ Штип

  Гледав по форумов и немаше никаде отворено тема за на правен факултет вo Штип.
 7. mickey mouse

  Counter-Strike 1.5

  Пред 12 до 13 години се играше многу 1.5 и сеа кога идеме да играме со другари 1.5 го играме, бар за мене е подобар него од 1.6
 8. mickey mouse

  Монах

  Монаси се лица кои по сопствена волја и по Божjи благослов стапиле во манастир. Се појавуваат монасите за време на гонењето на христијаните, некои толку свикнале на одвоен живот од другите луѓе што и понатаму останале во пустините. Воглавно постојат два вида на монаштво: анхоретски или...
 9. mickey mouse

  Богородични пости

  Овој пост е востановен во чест на Преображението Господово и Успението на Пресвета Богородица и се пости: во понеделник, вторник, среда, четврток и петок се пости без зејтин, во сабота и недела се пости со зејтин, а на празникот Преображение се јаде и риба. До празникот Преображение, пред да...
 10. mickey mouse

  Probistip summer festival

 11. mickey mouse

  Кампови во Градиште

  Дали знае некој што издава кампови во Градиште?
 12. mickey mouse

  Петровденски пост

  Овој пост е востановен во чест на светите Господови Апостоли. Во овој пост се пости вака: Во понеделник, среда и петок не се јаде масло и вино; во четврток и вторник се дозволува масло и вино, а во сабота и недела – масло и риба. Ако падне празник во понеделник, вторник и четврток, се дозволува...
 13. mickey mouse

  Воени пилоти

  Министерството за одбрана распиша конкурс за 8 воени пилоти http://www.ma.edu.mk/?konkurs=%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%88%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D1%81%D0%BB%D1%83%D1%88%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%82 Па...
 14. mickey mouse

  Православен богословски факултет св.Климент Охридски

  Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ во Скопје е основан во 1977 година, десет години од возобновувањето на Македонската православна црква (1967-1977). Тој е всушност возобновител на Светиклиментовиот универзитет од пред 1122 години како негов директен наследник. Името на...
 15. mickey mouse

  Велигденски пост

  Постот значи не само откажување од мрсна и обилна храна туку и контрола на страстите, откажување од пијанства, веселби и радости. Светите отци постот го нарекуваат мајка на здравјето, а и современиот начин на исхрана се повеќе му придава значење на постот, односно на откажувањето од храната од...
 16. mickey mouse

  Сајт на годината

  Може да се гласа на следниот линк http://sajtnagodinata.mk/
 17. mickey mouse

  Најдобра лига во Европа

  Која милсете дека и зошто? Според мене ла лига поради резултатите во лигата на шампиони и лига на европа во последните неколку сезони
 18. mickey mouse

  Спортски обложувалници

  Во која спортска обложувалница играте и зошто? Јас во Моцарт, за тикети коефицентите не им се многу големи но во живо имаат доста добра понуда.
 19. mickey mouse

  Контрапротест во петок против албанците во Република Македонија

  Случајно налетав на фејс бук па дали е некој знае повеќе за ова да каже кој го организира и слично? https://www.facebook.com/events/1444460829155434/?fref=ts
 20. mickey mouse

  Меѓународен славјански институт

  Овој факултет го има во Св.Николе и Битола, а ги има следниве смерови Економски факултет додипломски студии -финансии и кредите -менаџмент на организација постдипломски студии -менаџмет на човечки во мали исредни претпријатија -маркетинг менаџмент Факултет за Психологија додипломски...
На врв Bottom