Резултати од барањето

 1. brainticket

  Post rock/post punk

  Новиот албум на Sigur Rós е солиден, овој бенд досега нема напраено лош албум. Се враќаат на гитарскиот звук после пливањето у амбиенталните води со претходниот. Ги напушти клавијатуристот, еден од основачите на бендот, сеа се трио, немаше никаков (бар така навидум изгледа) ефект врз звукот на...
 2. brainticket

  Progressive Rock

  Comedy of Errors - Fanfare & Fantasy (2013) Релативно непознат бенд, имат два албума, овој последниот е заебан ептен Magma - Félicité Thösz (2012) Мајсторите на прог рокот со нов албум, имрпресивен како и осталата дискографија Gerard - Visionary Dream (2011) Јапански прог, ногу квалитетно...
 3. brainticket

  Progressive Rock

  Galahad - Beyond the Realms of Euphoria (2012) (4.5/5) Galahad е бенд од поновата прог историја, новио албум само ги потврдува како еден од најдобрите прог бендови моментално. За фанови на I.Q. Marillion, Pendragon, Sylvan.
 4. brainticket

  Progressive Rock

  Одлични прог рок остварувања, некои веќе докажани борци, други се пробиваат у голем стил: Big Big Train - English Electric (Part Two) (2013) Spock's Beard - Brief Nocturnes and Dreamless Sleep (2013) Von Hertzen Brothers - Nine Lives (2013) The Kings of Frog Island - IV (2013) -...
 5. brainticket

  Progressive Rock

  Новиот албум на Steven Wilson е мадафака. Претходните два албуми не ми се свиѓаа, али овој е бомбона. Нешто измеѓу Porcupine Tree и соло албумите, вришти од prog. a мелодичен у исто време.
 6. brainticket

  Post rock/post punk

  Прошлиот петок искочи, има го на добар квалитет по торенти.
 7. brainticket

  Post rock/post punk

  Излезе новио на Neurosis, ногу јак е :)
 8. brainticket

  Progressive Rock

  хехе жити се, не го бев забележал овоа, а го иам преслушано албумо ногу пати, иначе јак албум.
 9. brainticket

  Post rock/post punk

  Искочи новиот албум на легендарните Godspeed You! Black Emperor, али ја сум малце разочаран, очекував ногу повише од бенд со такво реноме; додуша, албумот не е до толку лош, има 2 долги траки, солидни, баш у нивни стил, али другите две се ептен отидени дроунови, крај не моеш да им најдеш.
 10. brainticket

  Progressive Rock

  Има ги сите "You Can't do that on Stage anymore" на rutracker. Тражи торент под име: (progressive & art-rock) Frank Zappa (The Mothers of Invention) - Full Discography 1966-2011, MP3 (tracks), VBR 192-320 kbps
 11. brainticket

  Post rock/post punk

  Пиши ми меил да ти пратам торент од документарецот. Ја го гледав, страшен е, баш тие бендови шо ги слушаме и почитуваме, а една од лејбловите у документарецо, Hydra Head Records, се распадна сеа скоро :(
 12. brainticket

  Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  Едно прашање, сменив го пакето, имав MAXAdsl сеа имам Call & Surf start, значи само потпишав договор за смена на пакетот, прашањето ми е дали треба они да дојдат да ми сменат модемо/инсталират нова опрема, или шо ти знам, па откако ќе го направат тоа ќе имам 300 гб нет, или веќе ми тече новиот...
 13. brainticket

  Progressive Rock

  Добро шо ме потсети за албумо, бев го симнал одамна, али забравив на него скрос, така е коа симнеш миљарда албуми и после загубиш осет што кај ти е.
 14. brainticket

  Progressive Rock

  Новио албум на Kaipa, Vittjar, е одлично парче олд скул прог, али секако и со шмек на поновите прог достигнувања. Highly Recommended.
 15. brainticket

  Progressive Rock

  Новиот албум на Änglagård, прв по 18 години, е прилично добар, инструментален прог, запрепастувачки мелодии, синфониски прог Годзила.
 16. brainticket

  Progressive Rock

  Новиот албум на Rush е океј, има солидни песни, не е како у нивните најдобрите времиња, али, може да мине. Се заебав, го чув албумот на Steve Hogarth и Richard Barbieri, демек познати фаци у прог водите, едниот главен у Marillion, другиот член на Porcupine Tree, а албумот тапа, сличен на оние...
 17. brainticket

  Post rock/post punk

  Ја мислев се договоривме за пост-рок бендови да постираме у „Прогресив рок“ темата, а за пост-панк може да се дискутира у „рок музика и рокерски бендови“ темата, за да не се трупат вака куп теми за исти жанрови.
 18. brainticket

  Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  За корисниците на МаксАДСЛ ќе има ли некое намалување на цена/зголемување на сообраќај? И дали и за 3 Max Basic важи неограничен сообраќај и намалени цени?
 19. brainticket

  Рок музика и рокерски бендови

  Ги имам најголем дел од овие албуми, имам и чуено добар дел од нив, топ краутрок и прог изданија, само не ми е јасно како му дозволиле да аплоудира цели албуми туку-така :)
На врв Bottom