Резултати од барањето

 1. Јаневски

  Почина Трајче Иваноски - Аџи Јанкула од Солунски Патрдии

  Денес (19-12-2021) починал Трајче Иваноски - Аџи Јанкула од Солунски Патрдии. Бог да го прости. https://www.youtube.com/watch?v=DZi-G_-D-j0&t=176s ---- https://www.youtube.com/watch?v=TQiP6kO4GpA https://www.youtube.com/watch?v=yBWVgsIxOlg https://www.youtube.com/watch?v=6dC0Ud0aOro
 2. Јаневски

  Билјана Беличанец

  ---- Автор: А. Антевска Извор: https://sdk.mk/index.php/naslovna/akterkata-biljana-belichanets-pronajdena-mrtva-potvrdija-od-mvr/ ---- АКТЕРКАТА БИЛЈАНА БЕЛИЧАНЕЦ Е ПРОНАЈДЕНА МРТВА, ПОТВРДИЈА ОД МВР 12.228 7 април 2019 Скопје, (САКАМДАКАЖАМ.МК) Актерката и поранешна градоначалничка на Општина...
 3. Јаневски

  Почина Благоја Спиркоски - Џумерко

  Извор: http://telma.com.mk/vesti/pochina-akterot-blagoja-spirkoski-dzhumerko ---- Почина актерот Благоја Спиркоски-Џумерко 11 June, 2015 - 11:20 На 69-годишна возраст денеска почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски-Џумерко. Одиграл повеќе улоги, а најпознат ќе остане по...
 4. Јаневски

  Лоцирање на вени

  Извор: http://kajgana.com/veni-najdeno ---- Вени, најдено 9. јануари 2015 - 11:49 | Д.Л. Научниците открија начин медицинските лица да ги пронајдат вашите вени без да ве збрцаат 5-6 пати додека дојдат до вистинското место. Крводарителската служба на австралискиот Црвен Крст почна да користи...
 5. Јаневски

  Соларен процесор

  Извор: http://kajgana.com/kompjuterski-procesor-od-grafen-koristi-svetlo-mesto-struja Компјутерски процесор од графен користи светло место струја Текст: Д.П. Наука | 18 септември 2013 ---- Графенот се смета за најсилен материјал на светот, а во иднина би можел да се користи за производство на...
 6. Јаневски

  Phonebloks - Дали ова е последниот smartphone што ќе го купиме?

  http://phonebloks.com Значително интересен стандардизационен концепт. Иако сеуште се работи само за концепт, верувам дека има потенцијал, иако можеби нема да биде многу лесно да се реализира. Додатно, цитирам од сајтот: ---- Copyright? No, if you want to set up this platform please do, the...
 7. Јаневски

  Комуникација со коматозни пациенти

  Извор: http://kajgana.com/pacient-vo-koma-prozbore-so-pomosh-na-kompjuter Пациент во кома прозборе со помош на компјутер Текст: И.М. Живот | 14 август 2013 ---- Научници од Канада успеаа да искомуницираат со пациентот кој мислеле дека е во вегетативна состојба последниве 12 години...
 8. Јаневски

  Пакување на лекови - употребливо до

  Извор: http://kajgana.com/pakuvanje-za-lekovi-koe-predupreduva-koga-kje-isteche-rokot-na-traenje Пакување за лекови кое предупредува кога ќе истече рокот на траење Текст: Д.Л. Наука | 09 август 2013 ---- Понекогаш забораваме дека и лековите имаат рок на траење, а посебно е тешко да се следи...
 9. Јаневски

  Соларен авион

  Извор: http://kajgana.com/solar-impulse-uspeshno-ja-zavrshi-pretposlednata-faza-vo-testiranjeto ---- Solar Impulse успешно ја заврши претпоследната фаза во тестирањето Текст: Б.С.Б. Наука | 17 јуни 2013 Авионот на соларен погон, Solar Impulsе, вчера успешно слета во Вашинготн по летот од Свети...
 10. Јаневски

  НАСА инвестира во „вселенски електрани“

  http://kajgana.com/nasa-investira-vo-vselenski-elektrani%E2%80%9C СПС-АЛФА НАСА инвестира во „вселенски електрани“ Текст: Б.И. Наука | 12 април 2012 Поранешниот инженер на НАСА Џон Манкинс, кој моментално работи во компанијата Artemis Inovation Management Solutions, го претставил системот за...
 11. Јаневски

  Месечина, Венера и Јупитер

  Убава е глетката надвор, ако имате момент излезете видете. :) http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=101&egId=18&eventId=89098 Хех ме потсети на „баба Зумбула is back“. :)
На врв Bottom