Резултати од барањето

 1. Славјански

  Ќе се модернизира производството на пченка во Македонија! Кои се негативните ефкти на ГМО?

  САД ќе им помагаат на македонските земјоделци да одгледуваат повеќе пченка Проектот ќе финансира набавување на високоприносни сорти на пченка за дополнителни 28 полиња во полошкиот регион. http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=127958&kategorija=2 Иако се почесто на рафтовите во нашите...
 2. Славјански

  Кој ги убива учителите на исламот кои проповедаат мир?

  Sunni Sheikhs who were not preachers of hate, Martyred by the FSA so far Martyr scholar Sheikh Dr. Mohammed Saeed Ramadan Bouti Died on 03/21/2013 Shahid Sheikh Adnan difficult Imam Mosque Mohammadi Mezzeh Died on 20 -03 -2013 Martyr Sheikh Hassan Bertawi preacher Imam Mosque in nuclear Rukn...
 3. Славјански

  Охридската архиепископија укината со грчка измама

  Според истражувањето на Гаврил Крстовиќ, српски истражувач во Цариград од 1869 година, кој имал на располагање голем број документи од архивата на Вселенската патријаршија, но и од архивата на Турската Империја, во врска со укинувањето на Охридската архиепископија, барањето на Вселенската...
 4. Славјански

  Бугарската ТВ7 известува за настаните во Скопје, дно од дното

  http://tv7.bg/news/politics/8840212.html Што приметив ? Баткиве дури контактирале со нивните од Блгарија и меѓу убиените момчиња немало ниту еден со бугарски пасош ама биле млади па доста од нив и немале пасош. Па по имената пробале да видат дали се блгарски граѓани, има совпаѓање на имињата...
 5. Славјански

  Посетата на Лавров на Сирија (07.Фев.2012)

  Едно прашање само ќе поставам. Едно. Дали ова го пренесоа западните медиуми ?
 6. Славјански

  Боливија, првата цивилизирана земја

  Bolivija postaje prva država koja će zemlji dati podjednaka prava kao i ljudima U Boliviji priroda će dobiti pravo na svoj ciklus bez ljudskog utjecaja, pravo na čistoću i pravo da se nad njom ne vrši genetski inženjering. Bolivija donosi zakon o "Majci Zemlji" (španjolski: "La Ley de...
 7. Славјански

  ФБИ, Досие Адолф Хитлер, бегтство во Аргентина

  Излегоа документи за бегството на Адолф Хитлер во Аргентина. Не постојат заговори, не постои лажење на човештвото. Дали истите тие, нивната филозофија и моќта на парите денеска под превезот на демократијата ги бомбардираа Србија, Либија, Ирак итн итн ... линкот...
 8. Славјански

  Германија влегува и во јужниот тек

  Germany's BASF, Gazprom sign memorandum on South Stream http://en.rian.ru/business/20110321/163133428.html Germany's BASF on Monday signed a memorandum of understanding with Russia's gas giant Gazprom to enter the South Stream pipeline project. Gazprom CEO Alexei Miler and BASF board...
 9. Славјански

  ПУТИН ЌЕ ПОБАРА ОД СРБИЈА ДА НЕ ВЛЕЗЕ ВО НАТО

  Главната работа која премиерот на Русија Владимир Путин треба да ја направи при посетата на нашата земја, најавена за 23 март, е да побара од Србија да не влезе во НАТО. Тоа е многу поволна ситуација за Србија бидејќи со тоа добиваме прилика на Западот да покажеме дека и друга голема сила се...
 10. Славјански

  Владата на САД ги труе птиците

  Се извинувам што е на српски но веста е шокантна, одредени теории на заговор добиваат на цена со оваа постапка. Za smrt 200 čvoraka odgovorna je američka vlada, saznali su stanovnici Janktona u Južnoj Dakoti, koji su u ponedeljak pronašli stotine mrtvih ptica i mislili da je reč o novom, u...
 11. Славјански

  Русија ги смета за „нелегитимни“ изборите на Косово

  Москва ги смета изборите на Косово за „нелегитимни“, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Алексеј Сазанов. - Не ги сметаме легитимни одржаните парламентарни избори на Косово на 12 декември, бидејќи тие беа организирани од властите на самопрогласената република...
 12. Славјански

  Русија и Кина го откачија доларот во меѓусебната трговија

  China and Russia have decided to renounce the US dollar and resort to using their own currencies for bilateral trade, Premier Wen Jiabao and his Russian counterpart Vladimir Putin announced late on Tuesday in St. Petersburg. Chinese experts said the move reflected closer relations between...
 13. Славјански

  Како тоа се прави: Путин во Бугарија

  Пред неколку години на форумов напишав, нашата едносмерност и слепоста со ЕУ и НАТО ќе не доведе до безизленост. Денеска ние и таму сме, добиваме такви удари од ЕУ и НАТО да веќе името не ни се спомнува. Како Македонија ние имаме кредити одредени, минат труд. Тоа дипломатијата треба да си...
 14. Славјански

  Мистериозен проектил над Калифорнија

  Интересно е што армијата на САД во своите првични изјави се изјасни дека тој не е лансиран од нејзина страна. Од друга страна одкако помина време да не падне брука почнаа со изјави дека се работи за авион. Што е и чиво е мистериозното летало ?
 15. Славјански

  Русија во служба на еврејските интереси.

  Добар текст за моментални состојби во Русија, од релевантен човек за истите. Се извинувам што е на србски. Иран без руских С-300 у интересу Израела Леонид ИВАШОВ | 24.09.2010 | 21:52 Начелник Генералштаба руских оружаних снага саопштио је 22. септембра 2010. године да је руска...
 16. Славјански

  СAД бараат објаснување за Мартин Треневски

  СAД бараат објаснување за Мартин Треневски Слободанка Јовановска Стејт департментот крена глас околу Мартин Треневски, барајќи новоименуваниот контроверзен амбасадор да го стори тоа што го вети премиерот Никола Груевски, т.е. да им ги дообјасни своите ставови со кои на 1 септември треба да...
 17. Славјански

  Им текна: Македонија може да учествува во „Јужен тек“. Апдејт: веќе учествува!

  Македонија може да учествува во „Јужен тек“ Македонија можеби ќе се вклучи во меѓународен транзитен коридор за гас „Јужен тек“, ако се изгради крак низ македонска територија. За ова можност денеска во Санкт Петерсбург разговарале претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, министер за финансии...
 18. Славјански

  Израелските студенти планираат помош за Курдите во Турција

  Students plan counter-flotilla Flotilla organized to aid Turkey's oppressed Kurds, Armenians; show up world's hypocrisy after sharp criticism of Israel's raid on Gaza flotilla Israeli students are planning a "peace flotilla" to Turkey with humanitarian aid for nations who suffered under...
 19. Славјански

  ИРСКА, референдумот за лисабонскиот договор, ветувањата

  Ирска беше една од ретките земји која се спротистави на лисабонскиот договор и централизацијата на европа. По првиот неуспешен референдум европските демократи организираа уште еден, но овој пат со познатите системи на заплашување на народот, ако не се изгласа договорот тогаш ирска ја чека...
 20. Славјански

  Македонија на амбасадорски пансловенски состанок во Москва

  Москва, 26. мај (ИНПРЕС) За продолжувањети и зачувувањето на заедничкото историско, културно и духовно наследство, во бугарската амбасада во Москва, со рускиот прв дипломат Лавров, разговарале амбасадорите на словенските земји во Русија. Присутни биле амбасадорите на Белорусија, Бугарија...
На врв Bottom