Резултати од барањето

 1. Рудници и

  Отворена посебна градинка за децата на вработените во Министерство за финансии

  Во време кога студентите живеат во скоро воени услови, кога најголем дел градинки во земјава се со преголем број деца (и покрај намалениот наталитет) и премал број вработени, кога од истите тие градинки децата се враќани со повреди (не навлегуваме во причините) и кога не постојат доволно...
 2. Рудници и

  Македонија со најлошо здравство во цела Европа

  МАКЕДОНИЈА СО НАЈЛОШО ЗДРАВСТВО ВО ЕВРОПА, ПОСЛЕДНА НА ЛИСТАТА Франција е на врвот на листата со индекс од 82,58, додека Македонија е последна со индексни поени 35.12 и со тоа има најлоши здравствени услуги во Европа. Фокус 26 јан 2015, 11:16 Македонија е последна на листата по здравствени...
 3. Рудници и

  Koсово ја тужи Македонија за нарушување конкуренција во авиосообраќајот

  После краток период од страшните последици на страшното ембарго, нашите најблиски соседи од Приштина со нова идеја :cool: Косовската Влада покренала жалба против Македонија пред Европската комисија, барајќи земјава да ја прекине праксата на субвенционирање на авиобилети, јавува приштински КТВ...
 4. Рудници и

  Ако автомобилот ви е постар од 2000 година, нема да може да го возите во град!

  Од ЕУРО 2 на ЕУРО 4 за само седум месеци (01.07.2015) и забрани / ограничувања за возила со ЕУРО 2 - после 200000 увезени возила со тој стандард. Абе бизнисмени и пол.Се изнаплатија давачки за увоз, сега пак катализатори.Каков план, секоја чест(y) Ако автомобилот ви е постар од 2000 година нема...
 5. Рудници и

  УКИМ - привилегиран Универзитет?

  СТУДЕНТИТЕ НА УКИМ ЌЕ ИМААТ ПРЕДНОСТ ПРИ ВРАБОТУВАЊЕТО ВО АДМИНИСТРАЦИЈАТА Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска во прво читање ги усвоија Предлог законот за административни службеници и Предлог законот за вработените во јавниот сектор. Законот предвидува при...
 6. Рудници и

  Eволуцијата на Т‘га за Југ

  Виното за прв пат произведено пред 40 години во чест на Струшките вечери на поезијата, со тек на време стана симбол за нашето вино надвор и бренд во национални рамки, а и во околината.Секогаш важело за различно од сите други вина, се до пред некое време, кога почнаа многу промени околу...
 7. Рудници и

  Општествено одговорна компанија

  Дали некој е запознат со значењето на поимот општествено одговорна компанија? Нешто вака? :D САБОТА И НЕДЕЛА РЕОНОТ НА ОХРИД БЕЗ СТРУЈА НАПИШАНО ОД ИНФОРМАТИВНА НА 11 АПРИЛ 2013. ОБЈАВЕНО ВО ОХРИД Од МЕПСО ја известуваат јавноста дека заради изведување работи за модернизација на преносната...
 8. Рудници и

  500 евра минималец за нормален живот

  Живот на „минималец“: без 500 евра нема живеачка! 17/03/2013 // Пред 10 часа // ЕКОНОМИЈА // 1 Коментар Растат трошоците за живеачка, просечната – нето плата се помалку може да ги покрие месечните потреби на домаќинствата. Најновите податоци на Сојузот на синдикати покажуваат дека за да се...
 9. Рудници и

  Кога Македонци не можат да постават државно знаме на ПРИВАТЕН имот!

  И стигнавме до таа точка.... Државното знаме не смее да се вее на приватен имот - струшко Мислешево на нозе Локалната власт донела решение да се прекине со градба и да се урне постаментот, бидејќи бил изграден без дозвола! Жителите на струшкото село Мислешево се решени и со жив штит...
 10. Рудници и

  Државата со намера за наплаќање данок за собирање шумски плодови!

  Ептен слабо нешто буџетот,а? Дали е нормално освен данок од приходи оптоварување со некаква си дозвола за собирање, воведување и дневна такса ?:tapp: ЌЕ СЕ НАПЛАЌА ЗА СОБИРАЊЕ ШУМСКИ ПЛОДОВИ НАПИШАНО ОД НЕЛОСКА ВАЛЕНТИНА НА 25 ЈАНУАРИ 2013. ОБЈАВЕНО ВО ОХРИД Во ЈП „Македонски шуми“ се...
 11. Рудници и

  Цени на земјоделски производи - во Скопје најефтино, во Охрид најскапо

  Пред некој ден излезе официјално соопштение од ДЗС за цените на земјоделските производи, такозвани зеленчук (зарзават) и овошје.Интересно, најниските цени се во регион со официјално најголеми примања, а највисоките во регион со ‘просечни‘ примања.Или отприлика овие цени се обратнопропорционални...
 12. Рудници и

  Снегот пак ги изненади Македонија Пат - 7 часа од Скопје до Охрид и Струга

  Темава ја отворам со намера да ја документираме ‘работата‘ на Македонија Пат, односно дремење за време на работа и префрлување на одговорноста кон факторот изненадување.Истовремено и рекордите постигнати при возење во вакви услови. А вистина ги сфаќам до негде, зошто снегот и зимата се без...
 13. Рудници и

  Гасификација во Струмица

  Паметна идеја, добро ќе е ако ја продолжат и ја надградат на задоволително ниво. СТРУМИЦА - ПРВ ГАСИФИЦИРАН ГРАД Со симболично палење на факелот поврзан на гасоводниот систем градоначалникот на Струмица објави дека општината од вечерва и официјално е прва во Македонија што е системски...
 14. Рудници и

  Помош за Никола Новоселски, Струмица

  На овој млад човек му треба наша помош Понеделник, 24 Септември 2012 20:50 Споделете ја веста со Вашите пријатели Младиот Никола Новоселски, по тешката сообраќајна несреќа која се случи на 8 април 2012 во Струмица има потешкотии со дишењето. За да се подобри неговата состојба, потребна е...
 15. Рудници и

  Навивачи и редари на Левски со расистички и обид за физички напад на свој играч

  Дали мислите дека ова се европските вредности за кои цело време секојдневно 24/7 ни трубат по телевизија, интернет, насекаде?!Дали и ние да го следиме ваквиот европски пример?Пошто нели се огледуваме на ЕУ за секоја ситница...Уште еднаш на дело дволичноста и лицемерноста на ЕУ и нејзините земји...
 16. Рудници и

  40 издание на ракометниот турнир во Струга

  Не очекував ваква добра конкуренција за јубилеј, ама секоја чест се потрудиле доста и околу теренот и околината, а добро е и за промоција на турнирот во иднина.Овогодишни учесници се освен домаќинот РК Струга, домашниот Металург, белоруските Брест Мешков и Динамо Минск, од Романија Дадеман...
 17. Рудници и

  Помош за Илија Јосифовски - потребна се итни испитувања во Нирнберг поради ОДМОР на нашите ‘доктори‘

  Младиот Илија од Охрид тешко боледува од леукемија, потребна му е итна операција во Германија Седумнаесетгодишниот Илија Јосифовски од Охрид боледува од леукемија, а за да преживее, потребна е итна операција во германскиот град Нирнберг, која чини 255.000 евра. Фондот за здравство ќе покрие...
 18. Рудници и

  Tврдоглавоста на магарето - на дело во Битола!

  Кај Тинексо во Нова Битола :eek: Од кај се нашло ова овде, да не избегало од Зоолошка.?Дали мислите дека добро би ја обавувало функцијата сообраќаец.? РЅ:Возачот на крај (y)
 19. Рудници и

  Владата должи околу милион евра на студентите за стипендии

  Во време кога пензионерите се привилегирани во јавниот градски превоз, за одмори, за бањи и слични глупости, студентите се по не знам кој пат занемарени и помножени со нула.Колкави се шансите за работа после дипломирање сите сме свесни, па изгубен е скоро секаков мотив за студирање.Капак на се...
 20. Рудници и

  35 македонски студенти депортирани од Диселдорф

  А името на агенцијата нигде... Кога германскиот сон ќе се претвори во кошмар – 35 македонски студенти депортирани од Диселдорф Им ветиле работа во Германија, а стигнале само до граница. 35 студенти од Македонија не успеаја да си го остварат сонот да работат во Германија. Наместо тоа, минале...
На врв Bottom