Резултати од барањето

 1. Human

  Фото натпревар #194: Пејсаж

  Драги мои фотографи!!! Проблемот со постирање слики сѐ уште постои. Слободно ставете ги вашите прекрасни фотки ТУКА и после споделете ги со нас <3 Во недостиг на идеи во моментов нека биди пејсаж. Фотографија ќе ставам покасно.
 2. Human

  Фото натпревар #172 Патишта

  ...А до полињата обично се наоѓаат патишта... патчиња, автопати. :D По можност да не бидат улици, т.е. улична фотка. :) Било каков пат, асфалтиран, неасфалтиран, широки, танки, со 4 ленти... Бидејќи е анонимно, ќе ја измешам сликата кај @коцка покасно... :D
 3. Human

  Фото натпревар #165: Силуета

  Силуета на луѓе, куќи, дрва, објекти... Силуета е каде субјектот е темна, црна форма без детали наспроти светла позадина. 55mm, f/5.6, 1/4000, ISO 100
 4. Human

  Мисијата Фобос-Грант

  Мисијата Фобос-Грант е Руска мисија, која треба да ја врати Русија во истражувањето на длабоката вселена. За жал, мисијата тргна наопаку. Моторите кои требаше да го исфрлат леталото од Земјината орбита не се активирале, што е доста невообичаено, имајќи предвид нивниот успех во минатото. Сега...
 5. Human

  Чувајте се од кинескиот колонијализам

  Американската државна секретарка Хилари Клинтон ги предупредила африканските земји да се чуваат од “новиот колонијализам“, со оценка дека опасноста доаѓа од Кина, пишува “Политика“, пренесува НетПрес. “Африка мора да се чува од новиот колонијализам, каде Кина ги шири своите врски, наместо да...
 6. Human

  Воена интервенција во Сирија?

  Ситуацијата во Сирија е слична на ситуацијата во Либија пред воената интервенција. Тенковите се на улици, пукаат врз демонстрантите, гранатираат објекти и сл. Во Сирија која е позната како сојузник на Иран има Руска воена база. Што мислите, дали САД и пријателчињата ќе извршат воена...
 7. Human

  50 години од првиот човечки лет во вселената

  На денешен ден пред 50 години, во вселената полета советскиот вселенски брод Васток, носејќи го со себе првиот човек во вселената, Јуриј Гагарин. Јубилејната педесетгодишнина од првиот лет на човекот во вселената , кој го изведе Јуриј Гагарин, во Русија денес се одбележува со бројни...
 8. Human

  Русите - “цареви“ во вселената

  Со последното лансирање на шатлот Дискавери, Американците остануваат без свој транспорт на луѓе до вселената. Откако Барак Обама одлучи дека премногу чини испраќањето на астронаути во вселената преку НАСА, и дека приватните компании ќе треба да му ја мислат за поефтини начини на кој ќе го...
 9. Human

  Либија на прагот од граѓанска војна

  Либија на прагот од граѓанска војна 21.02.2011 10:24 Демонстрантите ја запалија зградата на либиската влада. Само неколку часа претходно синот на Муамер Гадафи предупреди дека земјата е на работ на граѓанска војна. Саиф Гадафи му се обрати на народот со зборовите: „Либија е на работ на...
 10. Human

  По поплавите и циклоните на Австралија и се закануваат и пожари

  Додека делови од земјата сеуште се борат со поплавите, неконтролирани пожари се закануваат на западна Австралија. Пожарот се раширил на 750 хектари шума во околината на Перт. Ветровите со брзина од 75 километри на час дополнително го шират пожарот додека пожарникарските служби се обидуваат да...
 11. Human

  Ал Каеда подготвува атомска бомба

  Добро, сепак се работи за нашите генијални новинарчиња, далеку попрецизен термин би бил "валкана" бомба. Изворот е од викиликс, од овие кои се против владите и нивните лаги. Да видиме што кажува: Исламската терористичка организација “Ал Каеда“ се обидува да искористи нуклеарни материјали...
 12. Human

  Најлудиот филм на сите времиња

  ....доаѓа од Коливуд! Коливуд е центарот на тамилската кинематографија. Превземено од: [url]http://tocka.com.mk/index8.php?ID=31875
 13. Human

  Иран произведува атомска бомба со поддршка на Кина

  Според новите документи објавени на сајтот “Викиликс”, Иран забрзано работи на производство на атомска бомба со поддршка на Кина. Како што се наведува во документот, иранската влада систематски ја избегнува санкцијата за да ја унапреди својата нуклеарна програма, пишува весникот “Велт ам...
 14. Human

  Армијата на САД избришала авганистанско село од лицето на земјата

  Кога американската армија, во борбата против талибанците, ќе преземе крајни мерки, тогаш се случува Тарок Колаш, село кое е претворено во прав со бомбардирање. Претворањето на цело село во американска стратегија во борба против бунтовниците, го опишала Пола Броудвел, дипломец од воената...
 15. Human

  НАСА и Боинг, заедно во изработка на бесшумни авиони

  По повеќегодишни истражувања, инженерите на НАСА и Боинг (Boeing), се на почеток на нова револуција во авионскиот сообраќај. Бесшумни или подобро кажано, авиони со намален “звучен потпис”, веќе почнуваат да бидат реалност. Подрачјата на авионските коридори и аеродроми, веќе со децении сé извор...
 16. Human

  Германците и Французите гледаат опасност во муслиманската заедница

  Муслиманите опасност за Германците и Французите Околу 40 отсто од граѓаните на Германија и Франција сметаат дека муслиманската заедница претставува опасност по идентитетот на нивните земји, покажале резултатите на истражувањата кои ги спровел Францускиот институт за јавно мислење. Како...
 17. Human

  Кој ја е*е!

  Мислам дека тоа сакаше да кажи. Кој ја ебе. Или не....? :)
 18. Human

  Најпосле – луѓето ќе одат на Марс

  Со помош на нуклеарна технологија, т.е. вселенски брод на нуклеарен погон. Она што и беше предвидено пред многу години. Позади, неинтересната и кратка информација, произлезена од Руската “Energy Space Corporation”, се крие иднината на човековите истражувања во Вселената, за релациите кои се...
 19. Human

  Русија се враќа во Авганистан како сојузник на НАТО

  Русија се согласила да се вклучи во војната во Авганистан на страната на западните земји, кои пред 21 година ги помагаа тамошните муџахедини за да ја поразат армијата на тогашнот Советски сојуз, кој претходно изврши инвазија и окупација на оваа средноазиска држава. Според лондонскиот весник...
 20. Human

  На жителите на Fucking им е доста од зезање!

  Жителите на малото австриско село Fucking, во близина на границата со Германија, се жалат на англиските шегаџии кои постојано ги зезале. Според тоа што го кажале жителите на селото, телефоните постојано им ѕвонеле, во било која доба и личностите пред да почнат да се смеат, постојано го...
На врв Bottom