Резултати од барањето

 1. SkyDriver

  Open Source .vs „Closed“ Source

  Денеска присуствував во хотелот Холидеј-Ин на предавањето на основоположникот на движењето за слободен софтвер и проектот GNU, Ричард Сталман и од она што успеав да го слушнам на предавањето се одлучив да отворам една ваква тема на која се надевам ќе има добра дискусија/компарација издржана со...
 2. SkyDriver

  Инсталација LAMP сервер на Linux

  Инспириран од темата „Туторијал: Како да покренете веб сервер (Windows)“ решив да пишам и еден туторијал и за инстлаирање на LAMP сервер на Linux (во случајов Ubuntu). -- Што е LAMP ? LAMP е кратенка од Linux, Apache, MySQL и PHP и за да го инсталираме целиот пакет потребни ни се неколку...
 3. SkyDriver

  Фрик & Трик Алгоритми

  Незнам дали ова заслужува посебна тема, ама во последно време хит ми станаа програмчињата со математички „трик“ алгоритми па се одлучив да отворам нова тема, па модераторот нека и ја суди иднината на темава. :) __ Значи се работи за имплементирање на математички трик алгоритми во апликација...
 4. SkyDriver

  Македонија, земја на информатичари, „.gov.mk“ сајтови хакнати.

  Ме интерессира какво мислење имате за тоа што владата запнала „Македонија, земја на информатичари“, а воедно како што тргнала работава сите „.gov.mk“ сајтови ќе бидат хакнати... Најнова вест е тоа дека пред неколку дена беше хакнат сајтот на општина Чаир, а претпоставувам дека се сеќавате дека...
 5. SkyDriver

  Python - Пајтон

  Python Python (се чита Пајтон) претставува динамички програмски јазик развиен од Guido van Rossum во раните 90ти години. Јазикот денес се применува насекаде за скрипти, па се до апликации за извршување поголеми операции. Неговата едноставност лежи во тоа што јазикот е динамички, програмерот не...
 6. SkyDriver

  e-Learning Software

  Дали има некој кој до сега имал искуство со e-Learning софтвери ? eLeaP LMS/LCMS e-Learning System ...бидејки ова ми е едно можно решение, а не сум баш запознаен со овие работи... ако има некој кој досега имал искуство со вакви ствари би го замолил да ми подели некој совет, предлог и слично...
 7. SkyDriver

  "Ethical Hacking and Countermeasures"

  Едит: Да напоменам... курсот е наменет со цел да им се пренесат на учениците тајните на хакерите со цел да знаат од каде доаѓа опасноста, но истиот курс содржи „хакерска тематика“... такада ако не е тука „добредојдена“ избришете ја :toe: Курс: Ethical Hacking and Countermeasures - верзија Од...
 8. SkyDriver

  Инсталација и подесување на Ubuntu

  Инсталација на Ubuntu 8.04 и 8.10 Денеска ќе видиме како да инсталираме Убунту (8.04 и 8.10), која ја препорачувам на сите почетници на Линукс како нивна прва дистрибуција. Туторијалот е објаснет во детали, со цел да може секој да го инсталира без разлика дали е експерт или почетник во областа...
 9. SkyDriver

  .NET vs J2EE

  Гледам дека се води војна за тоа кој е подобар, дали .NET програмирањето или пак Java програмирањето... затоа и отварам една ваква тема со анкета. Накратко... Предноста на Java е во тоа што таа не е зависна од платформата, но негативната страна и е тоа што е бавна. Предноста на .NET за...
 10. SkyDriver

  Дете генијалец

  Незнам дали е темава за тука, али поради тоа што се работи за деветгодишно дете кое знае 6 програмски јазици и кое програмира програми за iPhone се одличив да ја постирам тука. Нека поседи неколку дена тука, па потоа може да се префрли во чек дис аут или пак во канта, како и да е модераторот...
 11. SkyDriver

  Паскал - Pascal

  Паскал (програмски јазик) Паскал (англиски Pascal) е современ програмски јазик, развиен во 70-тите години на минатиот век. За негов автор се смета швајцарскиот математичар Никлаус Вирт (Niklaus Wirth). Јазикот го добил името по францускиот математичар и хуманист од XVII век Блез Паскал...
 12. SkyDriver

  Како да покренете локално vBulletin форум

  Значи најпрвин да напоменам... Овој туторијал е напишан од vardarce (член на форумов). 1. Најпрво симнете го WAMP Server, all in one solution за автоматско инсталирање и подесување на Apache сервер, PHP, MySQL, PhpMyAdmin, итн. 2. Покренете ја инсталацијата на WAMP серверот и инсталирајте го...
 13. SkyDriver

  Виртуелен читач на мисли.

  Неможев да сватам како е можно ова... све ми погоди тоа чудото. :jaj: Еве, кој сака може да се обиде со клик ТУКА.
 14. SkyDriver

  Winamp .vs AIMP2

  Winamp ви е доволно познат за да кажам нешто повеќе за него... AIMP2 е супер аудио плеер, супер изгледа, не ви го малтретира процесорот и што е најбитно многу добро се средени плеј листите. ----------------------------- Јас лично користам AIMP2 Player и сега засега сум презадоволен од...
 15. SkyDriver

  CyberMotion 3D-Designer

  Копајки по нетов налетав на ова програмче, го симнав, го инсталирав, али појма неам како се ракува. Ме интересира дали некој до сега го има пробано, дали може да се направи нешто корисно со ова... или нешто подетално околу ова програмче. Download CyberMotion 3D-Designer Gallery CyberMotion...
 16. SkyDriver

  Сите видови на Linux.

  Ако добро забележав никаде не ги сретнав сите видови на Linux на едно место, па затоа решив да отворам една ваква тема. Mandriva Fedora openSUSE Debian Ubuntu Kubuntu Значи ова беа Linux дистрибуциите, па предлагам некој од модераторите или админите, доколку е можно, оваа...
На врв Bottom