Резултати од барањето

 1. Ернесто ЧЕ Гевара

  Измамени студенти од Венера Кемаловски, агенција за посредување

  Група студенти од утрово се собираат пред канцеларијата на агенција за посредување при работа во Скопје и бараат да им бидат вратени парите што ги дале за да заминат на студентска работа во Германија. Стотина од нив, велат, агенцијата „Венера Кемаловски“ треба да им врати околу 250 евра, кои...
 2. Ернесто ЧЕ Гевара

  Петиција: Пиво после 19/21 ч.

  Едноставно, нема потреба од многу објаснување. Да потпишеме петиција и да влијаеме Собранието на РМ да донесе измени во Законот за трговија, за да можеме да купуваме алкохолни пијалоци после 19 часот, односно после 21 часот во лето. Потпишете на линкот подолу...
 3. Ернесто ЧЕ Гевара

  Сојузни избори во СР Германија 2017

  На 24 септември оваа година ќе се одржат сојузни избори во СР Германија. Традиционално 2те најголеми партии, ЦДУ на Меркел и СПД која од пред 2 месеци ја води Мартин Шулц, се очекува да освојат најголем број гласови. За разлика од претходните неколку избори, овојпат Меркел нема голема предност...
 4. Ернесто ЧЕ Гевара

  Протести во Србија

  Со оглед на тоа што од ден на ден стануваат се помасовни (6ти ден по ред се протестира), мислам дека треба да има посебна тема за протестите во Србија. Ситуацијата во Србија е таква што речиси да нема независни медиуми, па за протестите се известува главно по социјалните мрежи. Највлијателните...
 5. Ернесто ЧЕ Гевара

  ПЕТИЦИЈА: Оставка на Ѓорге Иванов

  ОСТАВКА НА ЃОРГЕ ИВАНОВ Ние, граѓаните на Република Македонија, бараме итна оставка на Ѓорге Иванов од позицијата Претседател на РМ. Ѓорге Иванов го крши Уставот и ја турка Македонија во нестабилност и немири со спречувањето на мирен трансфер на власта. Го потсетуваме Иванов дека во САД Хилари...
 6. Ернесто ЧЕ Гевара

  Почина Дејвид Рокфелер

  На возраст од 101 година почина милијардерот Дејвид Рокфелер. Неговиот портпарол Фрејзер Сајтел наведе дека Дејвид починал утрово во својот дом во својот роден град Њујорк. Рокфелер беше американски банкар и еден од најбогатите луѓе во светот. Според податоците на „Форбс“ неговиот имот се...
 7. Ернесто ЧЕ Гевара

  ЦИА објави илјадници документи за Македонија

  Добро, ЦИА не објави документи само за Македонија, ама темава е за документите кои се однесуваат на Македонија. Нека одлучат админите дали е темава за овде или за во подфорумот Историја. Американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА објави над 12 милиони тајни документи меѓу кои има и...
 8. Ернесто ЧЕ Гевара

  GREEN WALLS, BLACK FOOD - филм за условите во СД Гоце Делчев

  „Green walls, black food“ или во превод „Зелени ѕидови, црна храна“ е насловот на документарниот филм за студентскиот дом „Гоце Делчев“, кој ги прикажува условите во кои живеат студентите во овој дом. Режисерка на филмот е студентката по Филмска и ТВ монтажа при Факултетот за драмски уметности...
 9. Ернесто ЧЕ Гевара

  IN MEMORIAM: Почина Актерот Ацо Јовановски

  Вечерва во Скопје на 86 годишна возраст почина актерот Ацо Јовановски (1930 – 2016), бард на македонското глумиште, кој целиот свој работен век го помина во Драмскииот театар од Скопје. Ацо Јовановски (роден на 31 декември 1930 во Скопје) е македонски филмски, театарски и телевизиски актер...
 10. Ернесто ЧЕ Гевара

  Најгледана телевизија во МК?

  Ова прашање го слушам често деновиве, официјални податоци никаде не можат да се најдат, можат да се најдат на интернет различни податоци (кој од кој понашминкан). Ме интересира овде меѓу форумџиите, која телевизија најмногу ја гледате(нормално, доколку гледате ТВ), но не мислам на Фатмаѓул...
 11. Ернесто ЧЕ Гевара

  Најгледана телевизија во МК?

  Ова прашање го слушам често деновиве, официјални податоци никаде не можат да се најдат, можат да се најдат на интернет различни податоци (кој од кој понашминкан). Ме интересира овде меѓу форумџиите, која телевизија најмногу ја гледате(нормално, доколку гледате ТВ), но не мислам на Фатмаѓул...
 12. Ернесто ЧЕ Гевара

  Куп на Македонија 2019/2020

  Мислам дека покрај првенството, и Купот треба да си има посебна тема. Денеска и утре се играат натпреварите од 1/16 финалето од Купот на Македонија. Ова се натпреварите: Куп на Македонија 1/16 финале Денеска: Кожув - Вардар Зајази - Шкендија Малеш - Металург Љуботен - Шкупи Еуромилк - Ренова...
 13. Ернесто ЧЕ Гевара

  Фестивал на дувачки оркестри - Пехчево 2015

  Во чест на празникот Павловден, општина Пехчево традиционално продолжува да го организира Фестивалот на дувачки оркестри. Фестивалот на дувачки оркестри Пехчево 2015, ќе се одржи во Пехчево, од 10 до 13 јули 2015 година. Годинава е јубилејното 5-то издание на фестивалот. Настанот на фејсбук...
 14. Ернесто ЧЕ Гевара

  23 години независна Република Македонија

  На овој ден, 8ми септември, пред 23 години, мнозинството македонски граѓани преку референдум се изјаснија за сопствена, независна и суверена држава, со име Република Македонија. На референдумот му претходела Декларација за независност што првото повеќепартиско Собрание на Република Македонија ја...
 15. Ернесто ЧЕ Гевара

  Интернет кампања: Сакаме стадион во Битола!

  Фудбалските фанови од Битола од денеска преку социјалните мрежи покренаа акција наречена „Сакаме стадион во Битола“. Тие велат дека акцијата е потикната од континуираното запоставување на Битола во однос на капиталните проекти во Скопје. - Градот нема спортска сала, ако не се смета старата...
 16. Ернесто ЧЕ Гевара

  Един Џеко осуден на 12 години затвор за воени злосторства

  Судот во БиХ го прогласи Един Џеко за виновен за воени злочини против воени заробеници и за воени злочини против цивили сторени во селото Трушина во1993 – та година и го осуди на казна затвор од 12 години. Џеко е осуден за стрелањето на осум хрватски војници, кои биле заробени од армијата на...
 17. Ернесто ЧЕ Гевара

  СП 2014 - Група Ф (Аргентина, Босна и Херцеговина, Иран, Нигерија)

  ГРУПА Ф Ова е група во која имаме еден поранешен светски шампион(Аргентина, двапати шампион) и еден дебитант(Босна и Херцеговина). Иран досега има три настапи на СП, а Нигерија четири. Во оваа група, Аргентина ја има фаворитската улога и според очекувањата би требало да заврши на првата...
 18. Ернесто ЧЕ Гевара

  Војо Стојановски

  Вечерва по кратко боледување почина пејачот на народна музика Војо Стојановски на 65 годишна возраст. Тој остави позади себе остави голем број на песни и концерти одржани во Македонија и странство. Војо Стојановски е роден на 2 февруари 1949 година во с. Букојчани, Кичевско. Негови најпознати...
 19. Ернесто ЧЕ Гевара

  Македонија е првата земја во Европа со мрежа целосно базирана на интернет протокол

  Ајде бидејќи сум нестручен да зборувам на оваа тема, нека каже некој на кој му е познато ова, дали е ова точно, дали навистина сме први во Европа? Бидејќи веста е од курир, не ми е баш веродостојна.
 20. Ернесто ЧЕ Гевара

  Лажна дојава за бомба во тетовско училиште

  „Напуштете го објектот многу брзо, инаку ќе се случи нешто лошо“- ова е дел од пораката која утрото, откако по меил ја добија десетина вработени, го испразни О.У. Братство Миѓени во Тетово. Испраќачот, со адреса на која пишувало „лудак ретардиран“, во пораката се заканил дека има бомба во...
На врв Bottom