Резултати од барањето

 1. Ljupco Meljata

  Дефинирање на поимот ОДМОР!

  Ајде после толку дискусии на оваа тема да отвориме тема како би дефинирале поимот Ќе одам на Одмор , Шо ни е целта 1)Одење на море 2)Трошење на пари 3)Одење во планина 4)Дружење со најблиските 5)Друго Дали парите и одморот одат заедно на крај краева.................... Наредете се што ви...
 2. Ljupco Meljata

  Јаглерод моноксид (CO) и CО2 во Скопје

  Дали некогаш сте се запрашале колку возила и асфалтирани улици има во нашево Скопје сите знаме дека речиси нема возила без катализатори но колку монооксидот е опасен за нашиот респираторен систем. Факти за монооксидот 1)два пати е побрз од крвните клетки 2)тешко се абосбира 3)влијае на...
 3. Ljupco Meljata

  Можност за голем наталитет во МК дали е економски неиздржлив?

  Кајганџии сите ние сме оптоварени со нашите економски проблеми во државата и надвор. Е сега после сите препукувања дали некој политичар или некој паметен човек направил или може да направи програма за наталитетот во МК што ако тој биде голем за наредните 10 години што ќе правиме со тој проблем...
 4. Ljupco Meljata

  Купување на нов автомобил во рецесија?

  Што мислите за една ваква тема долго ми се вртеше у глаа: Дали денеска навистина вреди да имате сопствен автомобил? а притоа да го користите само за нормални работи одмор ,работа -дома ,дома-работа ,земајќи ги предвид сите трошоци и обрвски од ваша страна. Во време кога бензинот е скап ,има...
 5. Ljupco Meljata

  Евергрин песни кои стално ви се вртат

  Ајде пишете некои песни кои вие мислите дека секогашт се слушаат
 6. Ljupco Meljata

  Корпоративно општество

  Дали сметаме дека некој одлучува за нашата судбина и ни наложува негови правила на игра. Дали лесно влегуваме во неговата игра без последици за нас како здравје ,фамилија и живот. Медиумите телевизиите и така натака сe оркестрирани во еден правец дали е тоа правиот мотив или лажен. Прави...
 7. Ljupco Meljata

  Што ви е поприоритетно: работата, фамилијата или државата?

  Како се однесувате према овие 3 категории во реалниот живот што ви е најбитно што ве боли најмногу и што мислите како може да има хармонија кога се грижите само за едната вредност на пример фамилијата а ги запоставувате другите или обратно .......... Значи не се мисли за љубов или омраза према...
 8. Ljupco Meljata

  Дали финансиите ги тераат женските да се мажат, а мажите да формираат семејство?

  Шо мислите живееме во 21 век имаме се што ќе посакаме да не насмее тука е Коцев, да не нахрани чичко Мекдоналдс да ни купи компјутер кредитна картичка да не однесе во кино филм на интернет да не заштити од бременост перзеватив да ни купи книга во пдф ипод да не однесе на бања кучна помошничка...
 9. Ljupco Meljata

  Дали се чувствувате монотоно на вашето работно место?

  Темата е интересна и навлегува во навиките и мотивација на вработените во приватниот сектор ,дали е тоа една од причините што младите не сакаат да работат. -досадно работно место -непријатности -немање мотивација слободно пишете си од ваше искуство.
 10. Ljupco Meljata

  30 причини да не стапите во брак пред 30

  Еве една интересна статија од Американец како тој објаснува како треба да се живее животот а притоа да не се прават истите грешки сепак Америте биле напред 50 години од нас браво за прекрасната статија значи едно е секс а друго е брак да не мешаме баби и жаби........ на сајтот имате и...
 11. Ljupco Meljata

  Државна vs Приватнa работа

  Ajde da napravime sporedba vo MK kako otprilika stojat rabotite Drzavno prednosti Sigurna i redovna plata od megju 13000 do 18000 den zboram prosek za onie so najmala funkcija Plateni pridonesi Mali ingerencii Opredeleno rab. Vreme Moznost za eskiviranje i slobodno denovi Lesno zimas...
 12. Ljupco Meljata

  Разлика мегу SSD и HDD

  Kazete gi vasite mislenja megju dvata tipa diskovi koj se prednosti i maani Jas mislam deka zivotniot vek e malce podolg kaj hard diskovite i postou moznost da se vratat podatocite. Dodeka vtoriot pobrzo gi cita podatocite i nema potreba od defragmentacija ali e poskap i pomalku trae odnosno...
 13. Ljupco Meljata

  Дали младите во Македонија се идеалисти!

  Иако има неколу овакви теми модераторот ќе среди кажете според вас зошто се сега толку младите разочарани и копнеат по некои работи. Темава е реална и ќе ве замисли малце значи прашањето е дали се сметате за себе дека сте идеалисти и што сакате да имате или постигнете во вашиот живот. 1)Дали...
 14. Ljupco Meljata

  Дали во бракот жените влијаат на мажите!

  Интересна тема во денешно што мислите вие за овие работи дали денеска Браковите се чудни по многу работи исто и одговорностите ги носат повеќе мажите или жените. Воден од лично искуство приметив дека многу од моите другари се под влијание на сопругите особено кога им кажуваат со кого и како да...
 15. Ljupco Meljata

  Дали образованието образува или вообразува?

  Еве една интересна тема за сите вас на Кајгана претпоставувам дека голем дел од членовите веќе имаат завршено Високо Образование или студираат на некој факултет . Дали образованието такво какво шо е денес е неквалитетно продуцира нетолеранција ,нетрпение желба за самодокажување и некои други...
 16. Ljupco Meljata

  МАКЕДОНСКА МУЗИКА И ДАНОК + Критериум!

  Што мислите за нашите естрадни звезди нови,стари турбо и остала екипа. Дали ЗАМ треба да ги притисне со Плаќање данок или издавање на лиценци . Затоа што вака имаме музичар на секој чекор секој е пејач или пејачка. Дигитализација на МУЗИКА ИПОД сервис 0,99евра доулоад. Второ дали треба да...
 17. Ljupco Meljata

  Дали на Македонија и треба Експретска Влада или Валутен Борд!

  Поради лошата економска состојба во регионот и Глобалната криза во светот,што мислите дека е најдобро за Македонија 1)Наместо партиите да се караат меѓусебе дали е потребно да се состави Експертска Влада како онаа од времето на Кљусев која работеше успешно, 2)Да се состави Валутен Борд од...
 18. Ljupco Meljata

  Вицови за компјутерџии

  Ете зошто не треба компјутерџиите да бидат буквалисти Јак скеч од пред 20 години Топ листа надреалисти ........................... Не се нормални.
 19. Ljupco Meljata

  СКАП или ЕФТИН, ЕФТИН или СКАП

  Ајде една интересна тема во Македонија сите ја знаеме нашата тешка економска криза но и покрај кризата имаме многу проблеми во делот на услугите на пример, За да имате некој бизнис и давате одредени услуги што е најдобро за да се почне со скапа и квалитетна услуга или ефтина услуга, Нашиот...
 20. Ljupco Meljata

  Суровиот Амерички Капитализам

  Ајде доста за СФРЈ ,ајде малце да говориме за Америчкиот капитализам , Изгледајте те го целиот филм The Corporation па продолжуваме коментари http://on.net.mk/kinoklik/dokumentarci/corporation
На врв Bottom