Резултати од барањето

 1. maxer

  Заостанат долг,дали треба да се плати или не?

  Значи се работи за заостанат долг од 2000 год. до 2011 год. кон една државна институција ( која се плаќа еднаш годишно),после тоа наредните години после 2011 год. се платени. Е сега од институцијата е извадена листа и на листата постои долгот но велат дека не можат да го наплатат наводно се...
 2. maxer

  Телевизиска дебата во Косово заврши со тепачка

  На денешната дебата на косовската телевизија Клан ТВ дојде до физичка пресметка помеѓу пратениците Фрашер Красниќи од „Самоопределување“ и Милаим Зека од „Иницијатива“. Прво почнаа да се расправаат со тешки зборови и да си упатуваат навреди по што во еден момент Красниќи фрли вода кон Зека. На...
 3. maxer

  Општински градежни работи - лошо изведени!?

  Се работи за градежни работи кои последниов период ги изведува општината но на крај со нивното завршување се доста лошо изведени да не речам ризични за самите жители. Е сега ме интересира законски која е процедурата и дали може некаде да се ургира да се реши проблемот,дали треба како месна...
 4. maxer

  Помош при избор на Андроид бокс?

  Бидејќи не гледам тема за боксовиве морав да отворам тема тука,а заинтересиран сум да купам Андорид бокс но како што гледам има различни и во главно за мене не многу познати брендови освен Хиаоми боксот,е пак сега дајте некој ваши предлози што би било најдобро да се земи!? Од овие што се нудат...
 5. maxer

  Предлог за плинска греалка за затоплување?

  Сакам да поставам греалка на плин која ќе треба да затоплува просторија од 60 до 70 квадрати со висина од 2,70 метри и ќе ми треба предлог кој би бил најдобар избор на модел во однос на цена и квалитет,колку kW би требала да биди јачината на грелаката,и доколку имате некој предлог на греалка...
 6. maxer

  Како е подобро да се легализира објектот како приватен или деловен...?

  Се работи за објект кој се наоѓа во приватен имот (двор) кој е реновиран и ќе се користи за производство на прехранбени продукти,но претходно треба да се легализира и дилемата е како е подобро да се легализира како деловен или како станбен објект? Дали може да се легализира како станбен...
 7. maxer

  Мотор за лизгачка порта?

  Каде може кај нас да се најде мотoр за лизгачка порта? Вака нешто: Или дали може некако да се направи со помош на ова...
 8. maxer

  Купување на мобилна фискална каса?

  1. Освен Дуна и Акцент кој друг продава и од каде е најдобро да се купи мобилна фискална каса,и на што најмногу треба да се обрати внимание при купување? 2. Дали и колку треба да се плати нејзино годишно одржување?
 9. maxer

  Купување евра?

  Сакам да купам т.е разменам денари во евра,ме интересира која е најдобра опција дали во банка или во менувачнца,каде би ми се исплатило најповеќе? п.с не најдов соодветна тема за ова прашање,доколку има нека ја преместат модераторите.
 10. maxer

  Албанците масовно бегаат од Косово

  Снимка од автобуската станица во Приштина од синоќа го привлекува вниманието на јавноста од регионот, а на истата е претставен општиот хаос предизвикан од страна на патниците, кои се туркаат обидувајќи се да влезат во и онака преполниот автобус за Германија. Се поголемата економска криза и...
 11. maxer

  Косовари киднапираат деца...

  На социјалните мрежи се појавија загрижувачки неофицијални информации за случај во скопскиот трговски центар „Рамстор“ кога непознати лица од Косово украле дете додека мајка му пазарела во супермаркетот. Таа се свртела само на секунда и забележала дека и го нема детето. Благодарение на нејзината...
 12. maxer

  Новите казни кои ги подготвува МВР ќе ги наплаќа Управата за јавни приходи

  Казните во сообраќајот ќе ги наплаќа упрвата за јавни приходи. Сите граѓани кои во рок од 8 дена нема да ја платат казната или пак нема да внесат негативни поени во сообраќајните книшки, Министерството за внатрешни работи ќе ја активира УЈП која преку трансакциските сметки ќе изврши поефикасна...
 13. maxer

  Македонци се степаа со Африканци во Перт

  „Оставете ги да се убијат доколку патувале половина Земјина топка само за да го донесат нивниот менталитет тука“, ова е коментарот на Фејсбук под веста на австралискиот Канал 7 Њус за масовна тепачка на стотина Македонци и Африканци кои се тепале меѓу себе во градот Перт. Фејсбукот покрај за...
 14. maxer

  БРИКС основа свој монетарен фонд

  ММФ наскоро нема да биде единствената организација на светот која може да даде меѓународна финансиска помош. Земјите на БРИКС ќе основаат алтернативни институции: сопствен монетарен фонд, развојна банка и заеднички девизни резерви. Сето тоа би требало да им помогне на земјите од БРИКС постепено...
 15. maxer

  Цела Македонија мета на измама - ВНИМАВАЈТЕ или отиде сметката до небо

  Цела Македонија е мета на измама. Денеска на сите телфони на т-мобиле стасала порака на која на кирилица пошува ,,итно ме бараат,, и број телефонски. Внимавајте!!!! СЕ РАБОТИ ЗА ИЗМАМА. По проверката од страна на МКnews откривме дека бројот се наоѓа на остров Св Елена, а бројот е од оние со...
 16. maxer

  Јамб Коцки со Жарко Коцкица

  Секоја чест за Жаре,добро сработено :icon_lol:
 17. maxer

  Проблем со активирање на fix/net пакетот од ONE!?

  Активирав пакет од ОНЕ за фиксен и интернет,и покрај тоа што чекав над 15 дена (а ми беше кажано дека за најмногу 10 ќе се заврши работата) го имам следниот проблем. Значи ја зедов опремата и ја поврзав на следниот начин: Во рутерот преку сплитер го поврзав телефонскиот кабел,а од рутерот во...
На врв Bottom