Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.186
Поени од реакции
19.264
Неам броено ниедно возило ја. Чисто ме интересира зашто тука има 750-1000 загинати, а кога глеавме колони руски возила изгорени на автопат беше 0. Кај е разликата?
Ќе се надмудруваме со зборови и досетки? Ако навистина те интересира обрати се кај авторот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Ќе се надмудруваме со зборови и досетки? Ако навистина те интересира обрати се кај авторот.
Значи авторот е, ти не мислиш така :D

Добро, бар има храброст да даде прецизни естимации.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.186
Поени од реакции
19.264
Значи авторот е, ти не мислиш така :D

Добро, бар има храброст да даде прецизни естимации.
Не знам зошто тек сега те удира откровениево али мило ми е што конечно го исцртавме кругот.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.136
Чекаат успеси па да кажат дека почнала офанзивата, вака не почнала (и нема неуспеси).
Па не би рекол дека почнала офанзивата или контрао... кој како ја вика веќе.
Скоро сите напади (а се долж целата линија-фронт) би ги класифицирал во тактичко извидување, за да се “опипа“ колку е времето на реакција, кои сили се распоредени, и други потребни параметри... значи стоперица во рака и мери време на реакција, а можеби и не сум во право, да почекаме некој ден ќе знаеме за сигурно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Мислам дека операцијата ќе биде поише како кај Харкив. Константен притисок, мавање на логистика и тн.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Мислам дека операцијата ќе биде поише како кај Харкив. Константен притисок, мавање на логистика и тн.
Така броеја и кај Херсон, на крај си ги спакуваа парталите и дим да ме њама.
Ни Херсон ни Харков ви е ова. Има покољ да биде сега за напаѓачите. Башка што оваа ,,контраофанзива" е најавувана, а пак таму каде што треба да удрат, има две дебели утврдени линии и измеѓу нив полна бројка на мали линиички. :kuracc:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.136
Според овој ТГ канал, а и другите пренесуваат исто, од обидите за пробој ништо, конечно авијацијата на РФ е вклучена повеќе и веднаш се гледа резултатот.

photo_2023-06-05_20-43-12.jpg

127 дивизија перешла в контратаку на Времьевском выступе, уничтожаја и отбрасываја врага

▪Наши друзьја с одного из самых горјачих сејчас участков фронта вышли на свјазь и рассказали подробности последних боёв на стыке Запорожского и јужно-Донецкого фронтов, которые начались вчера и продолжились сегоднја.
▪Парни уверјајут - Нескучное не взјато, там наши и они выходјат на свјазь каждые 2 часа.
▪В ходе наступленија в рајоне Нескучного враг после потери техники на минных полјах смог зајти на наши передовые позиции, но нарвалсја на ожесточенныј отпор танков и пехоты, прикрываемых огнём артиллерии и авиации.
▪Завјазнув, украинские нацисты подтјанули резервы 28 омбр и 31 омбр ВСУ.
▪На подмогу прилетела армејскаја авиација: "Аллигаторы" и "Ночные охотники" атаковали бронегруппы ВСУ управлјаемыми ракетами.
▪Россијскаја артиллерија начала работать из всего спектра вооруженија по наступајуштим силам: Д-30, Д-20, САУ и РСЗО.
▪После артподготовки, подразделенија 127-ј дивизии ВС РФ двинулась в контратаку. Россијские бојцы обратили украинских боевиков в бегство.
▪Предварительные потери ВСУ: 20 танков, 41 БТР, 16 бронированных машин, 4 артиллеријских установки и более 300 человек ранеными и убитыми личного состава.
▪Прјамо сејчас враг подтјанул новые бронегруппы и пытаетсја ввести их в бој, по местам скопленија наноситсја огневое поражение, бои продолжајутсја.

t.me/RVvoenkor - цинк
Се говори дека во борбите се внесува и ОТАН оружјето (леопарди и друго) што полека наликува на контраофанзива на правецот Запорожје.

Многумина кон битката за Артјемовск, поранешен Бахмут, се однесуваат со омаловажување но ако се земат во обзир бројките на загинати - од Украинска страна 67.000 и 32.000 припадници Вагнер кои за сега се шпекулација но ете и да се 10 пати фризирани сепак се работи за огромен број на жртви, а тоа само по себе говори дека се работи за една голема битка.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Познат ми е нешто филмов... Изгледа поставиле комесари (ама не советски) да ги пукаат тие што не јуришаат (се предаваат). :unsure:




Неам броено ниедно возило ја.
Па другар, нема броени ни Гагс... Реално ако ти него го ставаш во некоја множина, тогаш му даваш за право и тој тебе да те стави во другата група.
Автоматски споено мислење:

Наводно видео од двајца украински војници кои пребегуваат кон руската страна.

Ах поѓавола, не видов дека веќе си постирал... :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

Па не би рекол дека почнала офанзивата или контрао... кој како ја вика веќе.
Скоро сите напади (а се долж целата линија-фронт) би ги класифицирал во тактичко извидување, за да се “опипа“ колку е времето на реакција, кои сили се распоредени, и други потребни параметри... значи стоперица во рака и мери време на реакција, а можеби и не сум во право, да почекаме некој ден ќе знаеме за сигурно.
Можеби не масовна офанзива, ама цели колони оклопни транспортери не би го нарекол само борбено извидување. Поише преходница и почеток на озбилен напад, и согледување дека масовно го јадат цело село, па непродолжување.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.186
Поени од реакции
19.264
Situation southwest of Donetsk: Ukrainian Army launched new offensive in this area and managed to recapture the town of Novodonets'ke. It's important to note that Ukrainian troops took control over positions in the grey area during the last days, which allowed later to launch the attack from the southern shore of Shaitanka river. Meanwhile the town of Neskuchne was fully secured by Russian Army and Ukrainian attack towards Urozhaine was repelled.

IMG_20230606_063728_266.jpg

Despite reports about the partial capture of Berkhivka by Ukrainian Army the reality was that attack was repelled and now the town is under full control of Russians. In addition, Ukrainian attacks at Mayorsk, Ugledar and Soledar axis were repelled by Russian forces too.

Украина ја обвинува РФ дека ја уништиле браната Каховка на реката Дњипро.

Fx6VQwDXwAATjXV.jpeg
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
5.433
Situation southwest of Donetsk: Ukrainian Army launched new offensive in this area and managed to recapture the town of Novodonets'ke. It's important to note that Ukrainian troops took control over positions in the grey area during the last days, which allowed later to launch the attack from the southern shore of Shaitanka river. Meanwhile the town of Neskuchne was fully secured by Russian Army and Ukrainian attack towards Urozhaine was repelled.

Прегледај го приврзокот 380880

Despite reports about the partial capture of Berkhivka by Ukrainian Army the reality was that attack was repelled and now the town is under full control of Russians. In addition, Ukrainian attacks at Mayorsk, Ugledar and Soledar axis were repelled by Russian forces too.

Украина ја обвинува РФ дека ја уништиле браната Каховка на реката Дњипро.

Прегледај го приврзокот 380881
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Автоматски споено мислење:

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.186
Поени од реакции
19.264
Situation north of Bakhmut: Yesterday Ukrainian Army advanced south of Berkhivka reservoir and reached the dam and the southern houses of the town (dark blue line). However, Russian Army counterattacked and forced it towards the reservoir.

IMG_20230606_134313_530.jpg

Situation southwest of Donetsk: Following the withdrawal of Ukrainian Army the town of Novodonets'ke was retaken by Russian Army.

IMG_20230606_134414_804.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom