Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Некој да закаснал со доставување на дополнителни документи?
Однесов стар документ во конзулат Битола, ми кажаа јави се за 3 месеци за бројче, го земам денес бројчето и пишува дека треба да се однесат дополнителни документи, потврда за неосудуваност и лекарско пак, рок до 13ти мај. Нема шанса да ги спремам и да ги однесам документите до тогаш и кје мора да каснам.
Имал некој искуство со ова?
 
Член од
7 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
14
Некој да закаснал со доставување на дополнителни документи?
Однесов стар документ во конзулат Битола, ми кажаа јави се за 3 месеци за бројче, го земам денес бројчето и пишува дека треба да се однесат дополнителни документи, потврда за неосудуваност и лекарско пак, рок до 13ти мај. Нема шанса да ги спремам и да ги однесам документите до тогаш и кје мора да каснам.
Имал некој искуство со ова?
Najubavo e do roko da gi odnesete ako ne vo sprotivno gabe e se ke ve odbijat pozz
 
Член од
10 ноември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, ме интересира дали некој знае сигурен посредник за бг пасош и наоѓање на стари документи по архиви????
 
Член од
5 ноември 2020
Мислења
109
Поени од реакции
298
Абе јас не знам шо се замарате со папирологии и останати тракатанци.
По примерот на бедников од Охрид, ќе си викнете некој да ве направи бумбар во лицето, ќе си викнете новинари, ќе кажете како сте угнетувани во Македонија и фино лепо ќе завршите работа... Дури можно е и медал за храброст да ви доделат...
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Абе јас не знам шо се замарате со папирологии и останати тракатанци.
По примерот на бедников од Охрид, ќе си викнете некој да ве направи бумбар во лицето, ќе си викнете новинари, ќе кажете како сте угнетувани во Македонија и фино лепо ќе завршите работа... Дури можно е и медал за храброст да ви доделат...

Којзнае какво е чувството да отидеш таму да се праиш бугар уште да признаеш дека дедо ти бил бугар.
 
Член од
24 јануари 2022
Мислења
15
Поени од реакции
46
Zdravo dali mozi nekoj da mi objasni sto znaci ova
Образувана преписка N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
[Задолжителна] Во оваа фаза, вашето барање за државјанство и вашите документи се разгледуваат од повеќе институции во Бугарија (МВР, национална агенција за безбедност,...) кои треба да се произнесат по него.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво на сите, аплицирав за државјанство со брак во јуни 2021 година и сум на позитивен статус од почетокот на февруари. Дали некој знае до кога ќе трае овој статус?
 
Член од
23 ноември 2022
Мислења
7
Поени од реакции
5
Zdravo posle 3 ipol godini ovoj status ...prasanjto mi e dali moze da dostavam od mojot bratuced dokument deka ima bg pasos on isto ima podneseno preku dedo mi I pradedo mi ama pred 9 godini dali moze toa da zavrsi rabota ...
 

Attachments

Член од
30 јануари 2023
Мислења
10
Поени од реакции
22
Zdravo posle 3 ipol godini ovoj status ...prasanjto mi e dali moze da dostavam od mojot bratuced dokument deka ima bg pasos on isto ima podneseno preku dedo mi I pradedo mi ama pred 9 godini dali moze toa da zavrsi rabota ...
кој број си, која година? Јас сум ноември 2020 година и затоа прашувам?
 
Член од
23 ноември 2022
Мислења
7
Поени од реакции
5
кој број си, која година? Јас сум ноември 2020 година и затоа прашувам?
Noemvri na intervju 2020 ....92xx
Автоматски споено мислење:

Izvinete uste nesto da prasam tuka na forumot Eden pisal deka moze da se pomine I so vakov dokument dali ima nekoj pominato so ova
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Noemvri na intervju 2020 ....92xx
Автоматски споено мислење:

Izvinete uste nesto da prasam tuka na forumot Eden pisal deka moze da se pomine I so vakov dokument dali ima nekoj pominato so ova
Не се брукај подобро.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom