Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Zdravo ekipo. Bev na intevju dekemvri 2021 vo Bitola a brojce dobiv 30 maj 2022. Sega mi se vrateni dokumentite i mi barat poteklo da dostavam dopolnitelni dokumenti. Nekoj so isto iskustvo da mi pomogne kaj mozam da pobaram edno drugo?
Како дозна дека ти се вратени документите? Од Битола ти се јавија да ти кажат?

Јас бев Август 2021 на интервју, Фебруари однесов стар документ, ми кажаа да се јавам за 3 месеци да ми кажат дали стигнало ново бројче или го продолчуваат старото
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здравејте, имам разрешение за постојанно пребиваване, т'рсја ли работа в Швејцарија или нјакој може да ми помогне, искам б'рз отговор
 
Член од
16 јули 2019
Мислења
11
Поени од реакции
5
Како дозна дека ти се вратени документите? Од Битола ти се јавија да ти кажат?

Јас бев Август 2021 на интервју, Фебруари однесов стар документ, ми кажаа да се јавам за 3 месеци да ми кажат дали стигнало ново бројче или го продолчуваат старото
Jas se javiv vo Bitola
 
Член од
17 март 2021
Мислења
4
Поени од реакции
4
Здраво дечки,
Дали некој знае дали работи архивот во Софија?
Зошто немам стари бугарски документи од моите, па ми беше сугерирано таму да побарам.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Здравејте, имам разрешение за постојанно пребиваване, т'рсја ли работа в Швејцарија или нјакој може да ми помогне, искам б'рз отговор
Тоа ти брка работа само за во Бугарија да живееш. За ништо друго не ти вреди.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
22 февруари 2023
Мислења
12
Поени од реакции
3
How did you find out that your documents were returned? Did they call you from Bitola to tell you?

I was interviewed in August 2021, in February I took an old document, they told me to call in 3 months to tell me if a new number has arrived or if they are extending the old one
I have checked my status online through my codes the ministry gave me, and this was the way I learned what documents were missing. I had 2 months to submit them. so, you should check your status everyday, if there is additional documents to be added, it will be shown when you enter your codes at this link
 
Член од
22 февруари 2023
Мислења
12
Поени од реакции
3
hello again,
10 days after subbmiting my additional documents, today i went again on :
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.


is that a normal procedure? has anyone of you been again at this phase after adding required documents?

thank you !
 
Член од
3 април 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Hey guys.does anybody knows when will 2021 files will begin and if it s happening these months?
 
Член од
3 мај 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво на сите. Дали некој знае дали кога ќе добијам уверение за државјанство во Софија, можам да ги направам останатите чекори (регистрација на адреса и добивање матичен број, сликање и земање документи) во бугарската амбасада во Белград? Поради природата на мојата работа, не можам да одам неколку пати во Софија. Инаку, јас сум од Србија.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Здраво на сите. Дали некој знае дали кога ќе добијам уверение за државјанство во Софија, можам да ги направам останатите чекори (регистрација на адреса и добивање матичен број, сликање и земање документи) во бугарската амбасада во Белград? Поради природата на мојата работа, не можам да одам неколку пати во Софија. Инаку, јас сум од Србија.
Можеш само ќе почекаш малку подолго.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Здраво дечки.
Пред месец дена го земав указот од амбасадата на Бугарија во Скопје и дадов адреса. Ми кажаа дека ќе испратат писмо и до два месеци треба да се јавам во општината во Софија и да прашам дали е стигнато писмото и откако ќе стигне ќе може да поднесам за адреса, егн итн. Се има ли некој јавувано и што точно прашувате? (јас не сум со адреса во општина средец и знам дека таму би знаеле за што станува збор со сигурност но за другите општини не знам што точно треба да прашам и какво писмо да објаснам дали е стигнато)
Фала ви
 
Член од
21 септември 2015
Мислења
32
Поени од реакции
26
Здраво дечки, сакам да прашам дали треба да доставам копија од мојот нов македонски пасош бидејќи го променив пред некоја недела?
Интервју: октомври 2021, Скопје
Финална: јануари 2022

Но сега пак сум вратен на задолжителна, инаку аплицирав преку сестра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom