Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Медиумите си го направија своето... јас лично не сум согласен со главниот наратив за убиство, по мене ова е кривично дело тешка телесна повреда со смртни последици, бидејќи од тоа што имавме информации од судењето во ниту еден момент обвинетите немале намера да направат убиство, ниту знаеле дека можат да настапат такви последици, бидејќи во момент на афект предизвикан од оштетениот обвинетите го нападнаа не со цел да го убијат, туку да го претепаат и толку, ниту имаше вадење штангла, нож или некое друго ладно оружје каде што некој од обвинетите би знаел дека може да настапи смрт... али како што кажав медиумите си го направија своето.

Бидејќи сум учествувал како копиљак во милион тепачки ке кажам само дека не чувал господ и мене и тие со кои сум се тепал, сме се млателе како говеда и никому ништу пораснавме и сега на тоа гледаме со смеење.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Медиумите си го направија своето... јас лично не сум согласен со главниот наратив за убиство, по мене ова е кривично дело тешка телесна повреда со смртни последици, бидејќи од тоа што имавме информации од судењето во ниту еден момент обвинетите немале намера да направат убиство, ниту знаеле дека можат да настапат такви последици, бидејќи во момент на афект предизвикан од оштетениот обвинетите го нападнаа не со цел да го убијат, туку да го претепаат и толку, ниту имаше вадење штангла, нож или некое друго ладно оружје каде што некој од обвинетите би знаел дека може да настапи смрт... али како што кажав медиумите си го направија своето.

Бидејќи сум учествувал како копиљак во милион тепачки ке кажам само дека не чувал господ и мене и тие со кои сум се тепал, сме се млателе како говеда и никому ништу пораснавме и сега на тоа гледаме со смеење.
И јас сум учествувал во не знам колку тепачки ама кога некој паднал долу ''играта''завршува. Бев учесник во една крвничка тепачка, прво еден наш беше излупан па после ние дојдовме по нив, ние 5 тие 3ца, едниот од нив избега од старт, останаа 2, ги посравме од ќотек, едниот некако се извлече и забега, остана уште еден и тоа полу свесен, ние 5 тој 1, публика имаше едно 10 тина од страна, никој не ни проба да спречи, значи никој не се ни обиде, ние сами застанавме, немаше веќе смисла, запаливме колите и фативме магла, овие што седеа од страна од после го зеле да му помогнат и јавиле полиција.
Денес човекот што остана сам е здрав и жив, во тоа време се умеша трета страна да не помират ради некој околности, и како што спомна ти, не дека толку се гледаме со смеење али пиеме пиво без да се враќаме на тие времина.
Постапката на осуденава тројка нема никакво оправдување.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Мртво маче на улица ти е жал да шутнеш, а не па човек во бесознание да го шутираш ко боксерска вреќа со клоци у глава.
Добија точно што си заслужија, а можеби треба и повеќе.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.259
Поени од реакции
22.480
Мртви мачиња не се шутираат по улица. Мртви хрвати , да. :icon_mrgr:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
И јас сум учествувал во не знам колку тепачки ама кога некој паднал долу ''играта''завршува. Бев учесник во една крвничка тепачка, прво еден наш беше излупан па после ние дојдовме по нив, ние 5 тие 3ца, едниот од нив избега од старт, останаа 2, ги посравме од ќотек, едниот некако се извлече и забега, остана уште еден и тоа полу свесен, ние 5 тој 1, публика имаше едно 10 тина од страна, никој не ни проба да спречи, значи никој не се ни обиде, ние сами застанавме, немаше веќе смисла, запаливме колите и фативме магла, овие што седеа од страна од после го зеле да му помогнат и јавиле полиција.
Денес човекот што остана сам е здрав и жив, во тоа време се умеша трета страна да не помират ради некој околности, и како што спомна ти, не дека толку се гледаме со смеење али пиеме пиво без да се враќаме на тие времина.
Постапката на осуденава тројка нема никакво оправдување.
Некој едноставно се исклучува, јас кога некој падне моментално престанувам, другар ми е како животно се исклучува и удира до крај… сто пут сум го прашал кој ти е филм сакаш ли да ги убиеш на тоа одговора, абе нејќам да убијам никого но едноставно кога почне се исклучувам и не можам да се контролирам, дури не се ни сеќава на тепачката… значи секој со своја психа.

во секој случај ни јас тројкава не ја амнестирам, но по мене казниве се драконски.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Koja koincidencija...
Denes vo Hrvatska zavrsuva sudski process za skoro identicen slucaj kako kaj nas :
- grupa 4-ca mladi (od 24 do 29 godini) tepaat covek (professor, vo slucajot)
-edna od napagacite e devojka(!) koja, navodno, bila najbrutalna (!) vo tepanjeto, ( go udira so metalen lanec)
-napadnatiot professor, paga I umira (!)
-sudenjeto vo evropska Hrvatska Trae tocno godina I pol...
-napagacite se osudeni na zatvorski kazni od 1,5 do 3 godini

Автоматски споено мислење:

Mnogu ist slucaj, mnogu razlika vo kazna

P.S. Sto e rabotava so agresivnost na ponezniov pol?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
855
Поени од реакции
3.442
Кај се Саше Мијалков и брачедму Груевски, скапуваат ли по затвори?
Кај се номадите што потеа муда по темиве? Че си лежите...
Такви копита превеслани преку океан суви немало никад во човековата историја.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.870
Пред некој ден онака на зафрканција, разговараме со еден пријател кој е во политиката и го прашувам кога е на дневен ред федерализацијата на Македонија. Се изнасмеја типот, вика а бе каква федерализација, да не сакаш ти да правиш ‘‘ Фри Шоп‘‘ на граница. Вели, никој не е будала да бара федерализација во овој момент. Вака ја држиме и контролираме цела држава. Ако правиме федерализација, тогаш ке се затвориме во рамки во кои сме ограничени. Овака, ‘‘ Јампала Гостивара‘‘, држиме контрола кај сакаш си се заебааме со кого сакаш. Ја се смејам заедно со него и да бидам искрен, до некаде се согласувам, зошто ако гледаме реално, албанците контролираат фактички се во државата. На крајот испаѓа дека македонците само аминуваат она што албанците го поставуваат како цел. Далеку од тоа дека тоа е за подсмевање или за некакво ‘‘ ситење ‘‘ со оглед на хаосот во македонскиот политички кампус, ама реално, типот има право. Што ке ти федерализација бе! Ма, дај све!!!! ‘‘All inclusive‘‘, како на одмор коа идеш у Турција, пишува Агим Јонуз во колумна за коха.мк.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom