Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Израчунале они како ќе им биде есапот со таа брзина на освојување, ич не се секирај ти.
Они треба у Донбас да не губат и да не им влезат на запад у Крим и на север да не им пробиваат више. Све дур е така, у Донбас нека завземаат вака нива по нива.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Израчунале они како ќе им биде есапот со таа брзина на освојување, ич не се секирај ти.
Они треба у Донбас да не губат и да не им влезат на запад у Крим и на север да не им пробиваат више. Све дур е така, у Донбас нека завземаат вака нива по нива.
Mnogu dobro izracunle alal da im e.;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Израчунале они како ќе им биде есапот со таа брзина на освојување, ич не се секирај ти.
Они треба у Донбас да не губат и да не им влезат на запад у Крим и на север да не им пробиваат више. Све дур е така, у Донбас нека завземаат вака нива по нива.
Soznam :cautious:
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Химарсите ги користеа само да го гаѓаат Антоновски мостот и по некој магацин. Чисто се сомневам дека ги употребувале за офанзивни операции.
Ти што мислиш? Гаѓање цели позади непријателски линии дефанзива ли е?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Ти што мислиш? Гаѓање цели позади непријателски линии дефанзива ли е?
ни едно ни друго. Исто како и руските напади врз инфраструктурата.

Кога тоа оружје би било користено блиску непреијателска линија и би служело за да напредува војската како Смерч и Ураган што користат русите тогаш би било офанзива.

Најверојатно немаат доволно ракети за да го користат за таа намена.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Mnogu dobro izracunle alal da im e.;)
Не е идеално. Очигледно не е тоа што било замислено на почеток, но во моментов го гледам како единствен пат до некаква руска победа, во која би го затвориле донбаскиот фронт (завземајќи го Донбас, т.е. ослободувајќи ги Луганск и Доњецк) и би го задржале поврзувањето со Крим.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.014
Поени од реакции
11.200
Најдоброто видео што сум го видел за тактички и оперативна употреба на Химарс.
Ако сакате да го гледате само делот за Украина скокнете до 16:20

Прашање е кој ги раководи системите. Мене не ми е веројатно дека Украинците сами ги работат. Пред се поради тоа што тешки пари може да им платат само за еден систем Русиве. Шпекулции или не ама за волја на вистината оставам можност во веројатноста дека има “официјални” НАТО боотс во Украина. Веројатно се јенки на терен.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Тоа е тој балкански синдром, секогаш некој друг ратува за противникот и управува со нивната армија..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Тоа е тој балкански синдром, секогаш некој друг ратува за противникот и управува со нивната армија..
да, така лесно се обучува некој за да ги користи тие системи. За исправно користење на некои системи треба години обука.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
да, така лесно се обучува некој за да ги користи тие системи. За исправно користење на некои системи треба години обука.
Na kanter lesno e kolku so imav videno :toe:
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
На 27 III 1945 падна последната V2 врз Британија.
ни едно ни друго. Исто како и руските напади врз инфраструктурата.

Кога тоа оружје би било користено блиску непреијателска линија и би служело за да напредува војската како Смерч и Ураган што користат русите тогаш би било офанзива.

Најверојатно немаат доволно ракети за да го користат за таа намена.
t
Прашање е кој ги раководи системите. Мене не ми е веројатно дека Украинците сами ги работат. Пред се поради тоа што тешки пари може да им платат само за еден систем Русиве. Шпекулции или не ама за волја на вистината оставам можност во веројатноста дека има “официјални” НАТО боотс во Украина. Веројатно се јенки на терен.
До сега и двете страни покажаа странски легионери ака платеници
2001 украинци ги летаа нашите летала
Не ме чуди 100% да си во право
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.585
Поени од реакции
26.099
Прашање е кој ги раководи системите. Мене не ми е веројатно дека Украинците сами ги работат. Пред се поради тоа што тешки пари може да им платат само за еден систем Русиве. Шпекулции или не ама за волја на вистината оставам можност во веројатноста дека има “официјални” НАТО боотс во Украина. Веројатно се јенки на терен.
Не се нешто што го немаат Русите. Химарсот може да носи 2 врсти ракети, една ATACMS со дострел од 300 километри, вакви сеуште немаат Украинците, а тие се во класата на Точка У (какви што имаше Украина), претходниците на Искандер (овој комплекс има 2 ракети). И може да носи 6 GMLRS со дострел од 90 километри, што е во класата на Смреч и Ураган, претходниците на Торнадо С (дополнително овие системи имаат по 12 ракети). Тоа значи дека Русија масовно користи оружја најмалце една генерација после Химарсот. Нема ништо загадочно кај Химарсот, помалце од 20% успеваат да ја пробијат противвоздушната одбрана.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.014
Поени од реакции
11.200
t

До сега и двете страни покажаа странски легионери ака платеници
2001 украинци ги летаа нашите летала
Не ме чуди 100% да си во право
Абе не сум воено лице ниту сум воено поткован. Чисто од логика се водам. После видеото што го остави, таков впечаток ми остави. Дека платеници(екс НАТО или припдници на армијата на САД) ги раководоат. Со тоа што и нив мора да ги штитат преку добро разузнавање на терен. Нешто само што САД о НАТО можат да обезбедат преки нивните системи за надгледување. Секако во состав на трупите на терен. Рејнџот им е 60-70 км за да може да погодува позади одбеанбените линии на Русите. Со тоа што се истурени мора да бидат одлично заштитени, и покрај тоа што се екстремно мобилни системи. Поради тоа така напишав дека оставам можност НАТО трупи да се на терен, дали како платеници или доброволци.
Не е тоа пљукни залепи систем, кој туку така функционира.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.851
Според некој најави вистинското тек доаѓа, се чека дозвола од Нато за да може Украинциве да почнат напади на руска територија, кај да е Путин ќе бега во Будимпешта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom