Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    660

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.384
uste ne sfakas deka veke nikoj vo svetot ne ja ebe evropa? ako sakas nesto so eu pregovaraj prvo so vasington pa london i sredeno e.... oni ke mu zapovedaat na brisel i berlin sto i kako.

nebitni se.
Автоматски споено мислење:




do sega te pocituvav i gi citav linkovite sto gi postirase ama ova e veke koj znae koj pat koga postiras gluposti sto ni sam ne gi citas taka da veke nema... od statijata, yandex e holandska kompanija. ne, ne idat nikade naprotiv se prefrlaat u rusija, odnosno se formira ruska kompanija sto ke gi prezeme operaciite na holandskata...

Yandex's parent company, which is headquartered in the Netherlands, will lose ownership and control of all businesses of the Yandex Group.

A new, Russian-incorporated company will take over those operations, with a new board headed by Aleksei Kudrin...
Автоматски споено мислење:



vodata... cekaa da padne sneg da gi spukaat pumpite posle cefkite sami ke ispukaat... za nekoj den i gas ke im isklucat i tolku e....

inace gledajte go johny fd... proukrainski americki bloger sto zivee u kiev veke 2 god... glup e, ama ke vidite realen zivor u kiev momentalno. ke bide interesen nardnive nedeli, sega samo sto se vrati od atina pa uste mu e interesen zivotot bez struja. bas da vidime kolku random americki mongol moze da izdrzi... :icon_mrgr:

Последниве 10 минути климава дефроз ми прави на работа па одма варам чаеви да се згреам, да снема струја 15 минути ќе пцујам све живо. Едноставно не можеме да живееме без струја, кој што сака нека каже.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Последниве 10 минути климава дефроз ми прави на работа па одма варам чаеви да се згреам, да снема струја 15 минути ќе пцујам све живо. Едноставно не можеме да живееме без струја, кој што сака нека каже.
Тоа е првата работа што ти иде на ум (а без која ќе преживееш и полесно ќе се навикнеш).

Што правиме со складирањето на храна/фрижидерите, со готвењето храна ај има алтернативи како плин/дрва.
Полошо - што со банкарските платежни системи. Продажба во кеш денес е реткост освен на пазарите а продавниците не смеат да продаваат без сметки (ниту па имаме спремни легислативи за ситуации кога долго време нема струја).

Водоснабдување - зградите повисоки од неколку спратови ќе останат без вода, без вода нема ни канализација. Реоните кои водоснабдување имаат од бунари (како тие на влевот на Лепенец) целосно ќе останат без вода. Итн, итн... За доволно време ќе следи целосен колапс на цивилизација. Во вакви банана држави без функционални државни механизми, тој временски период ќе биде многу пократок.

Одржување ред и мир - што ќе се дешава кога и џандарите нема да можат да донесат дома храна и потребштини како и цела држава, дали ќе продолжат да си ја вршат должноста - или како и сите ќе се свртат на обезбедување живот за најблиските? Што ќе се случи во недостаток на полиција а во ситуација кога луѓе умираат од глад/студ и баналности?


Ова ќе биде добра прилика за „експеримент“, следење на настаните во постапокалиптично сценарио во реалност.
Украина се држи колку толку пошто САД и цел запад ја помагаат (не од што им мислат добро, се разбира). Засега. Ама и таму колапсот секако ќе почне ако останат доволно време без струја.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.384
Што ќе кажат овие усташи, балисти, татари, северџани и т.н. на преку 100 луѓе стрелани у Херсон овие прошли неколку недели. Меѓу себе се кодошеле кој на кого имот да му земе, ебате проклетијата од народ.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Овде буквално е опишано упатството за пропагандата и наративата кои овде ги пренесуваат таквите како тенеќе, цитро, и дежурните северџани/бугари/шќиптари/итн. Кој нема време нека скокне директно на вториот дел со упатството.



One thing that is striking about the text of Ukraine gaslighting messaging points is the focus on creating dissent in the military with the intent of achieving regime change in Moscow. One thing I have inferred despite my considerable distance from Russian Telegram is the degree to which it seems to be highly critical of the Russian government’s conduct of the war. This seems to go beyond possible self-selection. Yes, ex-soldiers and other war nerds can no doubt come up with mistakes made, as well as having a general hankering for more aggressive action. Mind you, Russia is now moving into that footing with its dissection of Ukraine’s electrical grid. That is presumably be followed sometime in the winter with an increase in the tempo of the war. But Surovikin promised a grinding war. If that translates into grinding in more places, and faster loss of Ukraine/Western men and materiel, will that be kinetic enough to make these armchair generals happy?

What has struck me with my limited contact with Russian Telegram is that its members seem too often to become overwrought about minor setbacks, like the loss of three Russian helicopters at an airbase due to apparent sabotage. Yes, this is bad and suggests not enough care was taken to prevent such an event (although one could easily argue given the ferocity of Ukraine intent that the level of successful terrorist operations has been comparatively modest). But the level of upset on Telegram seemed wildly disproportionate, and hence not organic…particularly given that the Western press also flogged the story.

Some of the messaging in the Western press is also so uniform as to raise questions about how so many journalists can suddenly be thinking the same thing. For instance, now that they can’t not mention Russia’s destruction of Ukraine’s electrical grid, the spin is that this move is an act of desperation by Russia, a last-ditch effort to salvage its failing campaign….which will clearly fizzle into nothing when they run out of missiles.



Now to Macgregor, who I hope you will thank for letting me publish his finding. Hoisted from e-mail:


I am indebted to XXXX who sent this material to me this morning. The material is very revealing.

The instructions below from the Kiev Government to its propaganda organs read like talking points for the Washington Post, New York Times, and most of the major western media. These points were lifted from a Ukrainian telegram channel. The stories that appear in Western media begin with the utterly false and misleading assertions on the list below. Encouraged by Western Governments, Western Journalists eagerly adopt them and present the fairy tales that proceed from them as factual.

Trotsky who distinguished himself during the Russian Civil War and the Russian Invasion of Poland with the creation of similarly effective lies and fabrications would be enormously proud of Zalenskiy and the work he and his apparatus are doing.




According to the source, this is a conditional training manual for a week from the functionaries of the Office of the President and CIPSO for their bot farms and social media to work in the RU segment.

Media plan, November 21-27
Topic: Problems of mobilization

  • Search and creation of materials about the problems of providing mobilized weapons, equipment, mistakes in managing on the battlefield and during training.
  • Use authentic videos from the mobilized, published in Russian news and military Telegram channels.
  • Obtaining, creating and disseminating insider information about problems in the regions. Detailed coverage, generalization of problematic incidents for the entire mobilization process.
  • The direct accusation of the Russian high command and leadership of the Ministry of Defense of corruption, low qualifications and neglect of the lives of their subordinates.
Topic: Losses in manpower and equipment

  • Use of numerical data of the General Staff of the Armed Forces of Ukraine, ISW, CIT, Oryx and other approved sources.
  • Emphasize high casualties among mobilized, not professional Russian military. The task is to create a conflict between the career military and those called up for mobilization for further development and consistent updating.
  • Calls to lay down arms and surrender – saving lives is more important than war for undefined goals and the Kremlin regime. Involvement of youth opinion leaders and organizations to disseminate such appeals.
  • Losses in technology – translate the assessment into financial indicators. Emphasis: the money spent on the war, the Kremlin should have distributed among the population, so that it becomes richer.
  • Emphasize the losses of the economy from the war and the imposed sanctions.
Topic: Internal conflicts in power

  • Key line: to strengthen the basis for the revolt of the military against the Kremlin in case of a crisis.
  • Return to theses about conflicts in the Russian elite, among the “Kremlin towers”. The task is to undermine the trust of civil officials and security forces in each other.
  • The accusation of officials of the Presidential Administration and the government of disagreeing with the actions of the military, in parallel to disseminate information about the violent dissatisfaction of the military with the political decisions of the Kremlin. Task: to launch information about the next conflict between the civilian and security forces of the regime.
  • The use of defector speakers to launch information about conflicts between law enforcement agencies – the military, the FSB, the National Guard.
  • Continuing the line: discrediting past referendums on joining Russia. The key thesis is that among the Russians, the annexation of regions does not enjoy support, their preservation as part of Russia is not considered important following the results of the war.
Topic: Russia is a terrorist state

  • Key line: The whole world considers the Russian regime to be terrorist in its essence, punishment for its crimes is inevitable.
  • Active coverage of Russian strikes on civilian infrastructure. Emphasize the suffering of the civilian population from the power outage, the victims of the civilian population from shelling.
  • Accents in coverage: The European Parliament recognizes Russia as a “State Sponsor of Terrorism”. The Dutch Parliament will vote on a resolution recognizing the Russian Federation as a “State Sponsor of Terrorism”. Emphasize European unity on the issue of recognizing the Putin regime as a terrorist one.”
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.820
Поени од реакции
5.926
Америка треба да излезе од НАТО за да стави крај на војната во Украина

Место за дипломатија нема. Зеленски инсистира на освојување на целата територија окупирана од Русија, вклучително и Крим. Руските воени злосторства украдоа од Украинците на ниво над какво било помирување. Пропагандата на Путин ќе го направи незамисливо секое дипломатско помирување кое нема да опфати руско присвојување на украинска територија.

Со други зборови војната во Украина ќе продолжи да трае и бескрајно да цеди од САД по 100 милијарди долари годишно ако дипломатијата е стратегијата наместо повлекувањето од НАТО.

Конгресот ќе го поправи и сопствениот имиџ и ќе биде поздравен како глобален миротворец ако го започне прекинувањето на војната во Украина преку ставање на крај на американското членство во НАТО. Со тоа ќе започне и очајно потребниот предизвик на империјалната претседателска моќ.

- Bruce Fein was associate deputy attorney general under President Reagan

Си подготвуваат терен за повлекување од Украина. :cautious:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.126
Поени од реакции
17.914
Ѕверој се и Украинците, не само Украинките ...

 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.595
Ѕверој се и Украинците, не само Украинките ...

Они ок се, тие што ги праќаат во сигурна смрт не се. Исто како тебе да те гледам, да те регрутирал таче да се бориш за слобода против русија, за да си ја зачува фотељата :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.955
Автоматски споено мислење:



Со болни и ненормални не дискутирам.
Автоматски споено мислење:


Дроновите пртаљи ги прават.Само не се од тие иранските играчки на батерии.
Лепото а ќе извадиш некоја статистистика за тоа колку деца се убиени од 2014 до 24.02.2022 во Доњецк и Харков или тие деца не се бројат ?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Лепото а ќе извадиш некоја статистистика за тоа колку деца се убиени од 2014 до 24.02.2022 во Доњецк и Харков или тие деца не се бројат ?
Тие деца не постојат во западните медиуми, што значи не ни е гајле.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
875
Поени од реакции
2.095
Секојдневие на Украинските војници, гинат за Американски интереси. Ама уште некои форумџии мислат дека има шанси да ја добијат војната

 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.900
Секојдневие на Украинските војници, гинат за Американски интереси.
Американските интереси се нивни интереси. Тешко е да најдеш Украинец сега што не сака да ја сруши Русија или да не сака да влезе во НАТО.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Американските интереси се нивни интереси. Тешко е да најдеш Украинец сега што не сака да ја сруши Русија или да не сака да влезе во НАТО.
Абе сите сакаме нешто. Украинците на крај, ќе си ја добијат нивната земја уништена, задолжена за десетици години, а од НАТО нема ништо да видат.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
875
Поени од реакции
2.095
Американските интереси се нивни интереси. Тешко е да најдеш Украинец сега што не сака да ја сруши Русија или да не сака да влезе во НАТО.
Не е сигурно Украински интерес да ја имаш 2рата најголема војна сила на своја граница за непријател, од војнава не можат ништо позитивно да добијат.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.900
Абе сите сакаме нешто. Украинците на крај, ќе си ја добијат нивната земја уништена, задолжена за десетици години, а од НАТО нема ништо да видат.
Сигурен сум и дека навивачите за Хитлер исто мислеле за државите кои ги нападнал. :)
Автоматски споено мислење:

Не е сигурно Украински интерес да ја имаш 2рата најголема војна сила на своја граница за непријател, од војнава не можат ништо позитивно да добијат.
Се разбира, но тој дел воопшто не зависи ниту зависел некогаш од НАТО, туку од Русија.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Американските интереси се нивни интереси. Тешко е да најдеш Украинец сега што не сака да ја сруши Русија или да не сака да влезе во НАТО.
секој Издрогиран украинец да те корегирам, секој свесен и реален знае дека оди во самоуништување во ваков предизвик и војна со русија...... секој свесен украинец ќе прифати нафта и гас по смешни цени и ќе бара неутралност и сојуз со оравославни, а не со западни сатанисти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom