Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 февруари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
8
А надворешната единица, ок е ли да бучи многу гласно? Дали ми е под соба кај што спијам па ептен се слуша?
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
bidna rabota uplateni 3 daikin sensira za spalna,detska i dnevna i edna vivax aeri+ za trpezarija i kujna zaedno
sakav da izmesham i gree i toshiba vo igrata ama na kraj se otkazav od eksperimentot. zdravje ke vidime mozda i toa ke bide za drugite spratovi (samo daj boze da ima pari)
Како си задоволен од vivax-Aeri+, наспроти,Daikin-sensira,можеш да не информираш,дали се големи разликите се општо греење, ладење,он-офф и т.н.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Сега да решиме уште еден спин на лажговци и манипулаториве кои велеа оти на 200 или 300w нема грење
На ден 27.11
Од 00.00 часот до 8.30 часот
Потрошени 3.5kw..или во просек по 350w на час
Надворешна температура 1-2степени
,-На зададена 23.5степени
Со внатрешна на 11мод климата 24.6степени
На 2.5м од климата
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Значи на 2.5м од климата 25.5степени во просторијата
Инаку гелови ви се исуши и очите му ги извадите на овој ТЗлатко оти не можел да се грее со 200w во 30м2
Па како се греам јас во 70м со 350w..
Одговорот е едноставен..
Квалитетна клима а не Кварцна печка
Автоматски споено мислење:

Заборавив да додадам
Издув на клима 640м3 од 250до450w
со температура 36.5
Издув на клима 880m3 од 450w со
Температура на издув од 42степени
Автоматски споено мислење:

За издувот само обратно
Автоматски споено мислење:

Поука..
Ако Козата Лаже Рогот Не...
На секоја Лага нозете и се кратки..
Автоматски споено мислење:

Мала корекција
3500w /8.5часа=411w во просек
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
19 ноември 2022
Мислења
22
Поени од реакции
34
Дали може некој да ми каже како се поврзува Shorai Edge na WiFi гледам дека во спецификации на климата има опција. Убава ден
 

Attachments

Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Сега да решиме уште еден спин на лажговци и манипулаториве кои велеа оти на 200 или 300w нема грење
На ден 27.11
Од 00.00 часот до 8.30 часот
Потрошени 3.5kw..или во просек по 350w на час
Надворешна температура 1-2степени
,-На зададена 23.5степени
Со внатрешна на 11мод климата 24.6степени
На 2.5м од климата
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Значи на 2.5м од климата 25.5степени во просторијата
Инаку гелови ви се исуши и очите му ги извадите на овој ТЗлатко оти не можел да се грее со 200w во 30м2
Па како се греам јас во 70м со 350w..
Одговорот е едноставен..
Квалитетна клима а не Кварцна печка
Автоматски споено мислење:

Заборавив да додадам
Издув на клима 640м3 од 250до450w
со температура 36.5
Издув на клима 880m3 од 450w со
Температура на издув од 42степени
Автоматски споено мислење:

За издувот само обратно
Автоматски споено мислење:

Поука..
Ако Козата Лаже Рогот Не...
На секоја Лага нозете и се кратки..
Автоматски споено мислење:

Мала корекција
3500w /8.5часа=411w во просек



Da se nasmeeme ovaa tretata slika izgleda kako i nadvoresnata edinica da ti i vo soba pa sigurno edna soba si e imas napraveno komora za odrzuvanje na prehrambeni proizvodi a so vnatresnata edinica si se grees .
E jas ne se falam sto mojava 7kw trosi 1000w i sum zadovolen vo kuka 80 kvadrata grejam i vnatre mi e 25.8 vo dnevna a vo dvete spalni 22 stepena vo kuka zivejam a nadvor momentalno e 5 stepena.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
И уште поконкретно
За Ноември потрошени 189kw
189kw / 26 дена =7.150w дневно
7.150w/ 24часа= 290w во просек по час..
Аууу со колку е грешно..со 295w просек..70м2.
Е тоа е јапанец..
Ама заборавив оти вие не разбирате проста математика..
Навистина Но.1 е грее ама во кварцни печки..
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Дали може некој да ми каже како се поврзува Shorai Edge na WiFi гледам дека во спецификации на климата има опција. Убава ден


Gledas ama ne znaes dali ima vgradeno wifi modul ono pise ama mozebi e opcija samo deka moze da koristis i wifi a da nema bgradeno modul .
Wifi modulite se dvizat okolu 5 do 6000 iljadarki za Toshiba a eve ti link pa vidi sto i kako se instalira .

 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Da se nasmeeme ovaa tretata slika izgleda kako i nadvoresnata edinica da ti i vo soba pa sigurno edna soba si e imas napraveno komora za odrzuvanje na prehrambeni proizvodi a so vnatresnata edinica si se grees .
E jas ne se falam sto mojava 7kw trosi 1000w i sum zadovolen vo kuka 80 kvadrata grejam i vnatre mi e 25.8 vo dnevna a vo dvete spalni 22 stepena vo kuka zivejam a nadvor momentalno e 5 stepena.
Мерачот на температура ми е поставен на звучник бела боја..затоа ти изгледа така инаку цела просторија ми е во едно некаде околу 180м3
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Мерачот на температура ми е поставен на звучник бела боја..затоа ти изгледа така инаку цела просторија ми е во едно некаде околу 180м3

Ne be bato slikata na prv pogled izgleda deka meracot ti e na zid staven a toa gore vo levo koseto izgleda kako nadvoresna edinica za toa ti kazuvam jas
E koga ke razgleda covek ubavo e sosema druga prikazna izgleda banani kupuvas cel paket
 
Член од
19 ноември 2022
Мислења
22
Поени од реакции
34
Член од
16 ноември 2022
Мислења
26
Поени од реакции
26
Цените се отидени у вис веќе одамна... назад враќање тешко...
Макар да споредувам понудава од Телеком со клими.мк за Тошибите исти се цените така да можеш од таму ако веќе имаш буџет за користење.
Се разбира ако плаќаш на рати поголема ќе е цената.... а ако имаш кешарац па може и да добиеш некои 5% попуст за плаќање во готово директно од кај увозникот - Енергија.
Види ја 18ката од Toshiba Shorai Edge, може е уште троа поскапа ама бар е со twin компресор... ако веќе планираш и цел простор 60м2 да го грееш понекогаш а може и да ти се заубави да не палиш котел додека може климата да затопли :)
Или пак види ја Daikin Sensira FTXF50D/RXF50D као поефтина а појака бар според еуровентот.

Фала Златко.

Првично замислениот буџет-граница, веројатно и потреба(35 m²) ми беше 61К за RAS-13 Shorai па откако се потроши фрлив поглед накај поскапата Ras-16 - 75K. Ја гледав и RAS-18 ама е уште поскапа 88K, а е неубедлива, барем според еуровентот на -15 споредбено RAS-16 Еуровент 1а.jpg , знам дека е со дуплерица ротационен комресор исто и RAS-13 Daisekai 99К. Прескапи се за клими со средни карактеристики (Shorai 16 и 18), ги има истите поевтини за min. 5K, вклучена монтажа и сл. а јас сум врзан со Телеком МК заради искористување на буџетот од новиот веројатен договор. 18-ката има и поголема внатрешна единица и веројатно е и побучна, битна ставка ми е и модулацијата, да не испадне уклучи-исклучи модулирање,потрошувачката(COP) исто така. Ќе разгледам и Daikin Sensira RXF50D(72К) или 42(62К) можеби, мислам дека не се класа со Shorai или грешам?
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Здраво,дали има некој искуство за оваа клима да кажи како е задоволен од истата.Јас веќе имам LG 3.5kw неколку години и не сум задоволен како топли а просторијата ми е 34 м2 и сум со намера да ја менувам.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Здраво,дали има некој искуство за оваа клима да кажи како е задоволен од истата.Јас веќе имам LG 3.5kw неколку години и не сум задоволен како топли а просторијата ми е 34 м2 и сум со намера да ја менувам.
За таа цена само Јапанец.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.204
Поени од реакции
3.586
И уште поконкретно
За Ноември потрошени 189kw
189kw / 26 дена =7.150w дневно
7.150w/ 24часа= 290w во просек по час..
Аууу со колку е грешно..со 295w просек..70м2.
Е тоа е јапанец..
Ама заборавив оти вие не разбирате проста математика..
Навистина Но.1 е грее ама во кварцни печки..
Druze, bidejki tuka se odnesuvas so navredi kon site, eve edna slika sakam dami presmetas bidejki si mn, dobar vo presmetkive kolku mi trosi (kvarcnava - gree amber) vo 41m2, 22 stepeni fan medium, 2ri sprat pozicija severo/istok,bez stiropoli i izolacija bez fasada,samo so pvc, obicen malter vnatre i ytong,
Eve imas za noemvri kwh, imas od 00 do sega 11h,presmetaj i pisi....
 

Attachments

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Druze, bidejki tuka se odnesuvas so navredi kon site, eve edna slika sakam dami presmetas bidejki si mn, dobar vo presmetkive kolku mi trosi (kvarcnava - gree amber) vo 41m2, 22 stepeni fan medium, 2ri sprat pozicija severo/istok,bez stiropoli i izolacija bez fasada,samo so pvc, obicen malter vnatre i ytong,
Eve imas za noemvri kwh, imas od 00 do sega 11h,presmetaj i pisi....
Пријателе -Посочи ми каде овде виде навреда..Ако ти како Личност се идентификуваш со Амбер клима..
Навистина си за жалење..На такви не можеш ништо да им објасниш..
Погледни ги бројките и просторот кај мене и тебе, може ќе разбереш нешто..
Автоматски споено мислење:

Само да додадам мојата работела по 24часа на ден а твојата грее дали едвај 4-5часа активно..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom