Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Дневна, трпезарија и кујна (со тоа што кујната можеби и ќе ја затворам). Сите заедно се околу 70 м2



Друже за во викендица ми е, веќе имам дрва така што отпаѓа опцијата на пелети :)
Имаш на пламен камини и печки трајножаречки но цените се отидени двојно со кризата оние што беа 20.000денари сеа се 40.000 денари,
Потоа имаш Копер Неготино и Металец Битола одлични..
За таа просторија ти треба од 9-11киловати моќност..
Гусените печки прво треба да се загреат па потоа да се лижат максимално а овие од огноотпорен челик може веднаш да ги оптеретуваш максимално...
Автоматски споено мислење:

Плуќата ни знае што има лошо. Башка се црнеат ѕидовите, почесто треба да се кречи. Па ќе здими внатре. Мириса. Оџак треба да се чисти. Оџак кондензира. Се цеди саѓи низ дупката кај што влага во ѕид. Сабајле мраз мразосан, па станувај пали. Дур се стопли дошло време за излагање. Дрва носи, цепи, суши, никад нема да се добро исушени 2 години стоени. Ќе чадат х5 од секоја спецификација. Затоа што сите спецификации се за високо суви дрва. Па мкни ги до печката, па чисти пепел. Па пак лом дома. Алиштата мирисаат корнат.

И така натаму.

Е сега со печка на пелети мала, е благодет. Си работи сама, си одржува, има сила. Врвно.

Инвертер па уште еден чекор поголем благодет, копче 23ц, чао. Дури ако често одиш во викендица ставаш или на 18 или 16 колку е најниско, или пак имаат и 11ц против мрзнење, и си ја оставаш да си одржава некоја минимална темпеаратура. Ни да мрзнат цевки, ни да пукаат.

Башка не смрдат овие две ни внатре, а особено не надвор да ти ја утепаат цела идила и чист воздух за кој си отишол во викендица.
Прво не тропај зелени..
Се оваа што го зборуваш е доколку оџакот е непрописно изведен и печката не е добра..
Второ загадувањето од Рек Битола со јаглен за ти да се грееш на инвертор..
Е десет пати поголема отколку дрвјата..да те потсетам оти Рек е од тука само на 1000км воздушна линија..
Дрвото не загадува..туку напротив ја обогатува почвата со хранливи состојки..и ја прави поплодна а со тоа луѓето се поздрави..
Е сеа дрвото не е за мрзи и неработници и луѓе кои се начукаа во градовите ..
Автоматски споено мислење:

Имаш на пламен камини и печки трајножаречки но цените се отидени двојно со кризата оние што беа 20.000денари сеа се 40.000 денари,
Потоа имаш Копер Неготино и Металец Битола одлични..
За таа просторија ти треба од 9-11киловати моќност..
Гусените печки прво треба да се загреат па потоа да се лижат максимално а овие од огноотпорен челик може веднаш да ги оптеретуваш максимално...
Автоматски споено мислење:


Прво не тропај зелени..
Се оваа што го зборуваш е доколку оџакот е непрописно изведен и печката не е добра..
Второ загадувањето од Рек Битола со јаглен за ти да се грееш на инвертор..
Е десет пати поголема отколку дрвјата..да те потсетам оти Рек е од тука само на 1000км воздушна линија..
Дрвото не загадува..туку напротив ја обогатува почвата со хранливи состојки..и ја прави поплодна а со тоа луѓето се поздрави..
Е сеа дрвото не е за мрзи и неработници и луѓе кои се начукаа во градовите ..
А ти кога ќе загрее ладна викендица со инвертер дојди јави се..
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Да работеа поштено државните монополи, немаше да бидат на раб на крахирање и превработени до к*рац со џаболебари!
Државата ти е најлош газда!
А кај нас со таква партизација и неспособност тоа множи го со х100!
Ако си е ЕВН приватна… (така е најдобро)…
Ама треба референдум за правда и да се вратат милијардите украдени со приватизацијата!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Да работеа поштено државните монополи, немаше да бидат на раб на крахирање и превработени до к*рац со џаболебари!
Државата ти е најлош газда!
А кај нас со таква партизација и неспособност тоа множи го со х100!
Ако си е ЕВН приватна… (така е најдобро)…
Ама треба референдум за правда и да се вратат милијардите украдени со приватизацијата!
Realno vo nasava NEdrzavicka najdobro za site e se da e privatno ( bidejki pokazavme i dokazavme deka sami ne sme sposobni da vodime nitu Drzava nitu Pretprijatija ) drzavnite pretprijatija sluzat samo za vrabotuvanje na partiski kadri nisto drugo

Dodeka bese ESM-elektro stopanstvo na Makedonija imavme cesti restrikcii nemase nova energetska infrastruktura i imase slaba naplata od neplakaci ( iako i sega ne e sjajno no e podobro od koga bese Esm ) i Realno od koga dojde Evn se stavi kakov takov red porano mnogu poveke imavme restrikcii Evn investirase vo novi trafostanici ja podobri energetskata infrastruktura ja zgolemi naplatata od neplakacite so smart broila ( sekako deka seuste ima problemi kade sto nema smart broila okolku naplatata No sega e mnogu podobro odkolku koga bese ESM )

Da ne bidam pogresno svaten ne branam nikogo samo kazuvam deka vo ovaa drzava nikogas ne bilo sjajno i deka drzavnive pretprijatija sluzat za vrabotuvanje na partiski kadri e zatoa namesto nesposobni partiski kadri podobro da e privatno i fakt e deka mnogu raboti odkoga dojde Evn se podobrija ( sekako deka uste treba da se podobruva ) no realno odkoga e Evn se namalija i restrikciite i se zgolemi naplatata vo sporedba odkoga bese ESM zatoa koga kako drzava ne sme sposobni da vovedeme red podobro privatno da e odkolku drzavno.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Калорифер за загревање на спална од 11м2. Ќе брка работа?
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
"Се прават калкулациите за цената на електричната енергија од 1 јануари, за четвртата блок тарифа, министерот Бектеши најави дека ќе бара дополнително да се зголеми цената со цел, како што рече, тие што имаат најголема потреба од пониски цени да бидат покриени од тие што нерационално трошат, а со тоа и можат да го сносат тој товар."
Блок 4: од 1051 kWh па нагоре
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Хмммм... едно прашање до дечкиве кои се греат со јапонциве на модулација од 200w. Дали температурата на издув е повисока од 25 степени? И дали можеби паѓа пот од што е топло? Па тогаш за да дува топол воздух треба брзината на издув да биде екстремно ниска, па ако сака нека е климата и свети Тошиба.
Јас имам Грее Амбер Нордик 12ка. Во условите во кои работи, најниско модулира на 400w, со Т на издув од околу 40 степени. Максимална температура на издув има достигнато 62 степени на надворешна температура околу 0, ама тогаш повлече 2.5kw. Максимално сум задоволен од климата. Купена е за 57000 денари минатата зима. Дека троши за едно дваесетина проценти повеќе од овие врвниве, тое е точно ама овој конкретен модел и грее повеќе од нив, бидете сигурни. Монструозно моќна клима
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Хмммм... едно прашање до дечкиве кои се греат со јапонциве на модулација од 200w. Дали температурата на издув е повисока од 25 степени? И дали можеби паѓа пот од што е топло? Па тогаш за да дува топол воздух треба брзината на издув да биде екстремно ниска, па ако сака нека е климата и свети Тошиба.
Јас имам Грее Амбер Нордик 12ка. Во условите во кои работи, најниско модулира на 400w, со Т на издув од околу 40 степени. Максимална температура на издув има достигнато 62 степени на надворешна температура околу 0, ама тогаш повлече 2.5kw. Максимално сум задоволен од климата. Купена е за 57000 денари минатата зима. Дека троши за едно дваесетина проценти повеќе од овие врвниве, тое е точно ама овој конкретен модел и грее повеќе од нив, бидете сигурни. Монструозно моќна клима
Ти имаш 3.5 најверојатно ќе.
Мојот јапанец кој е 6.3к модулира и на 250w температурата е -34степени на 360 температурата е 42 степени и тоа со 620м3 издув..
Инаку овде можеш да го ставиш фанот и на 1020м3 но климата сама го регулира фанот..
Кога потрошувачката ќе падне на 360w издувот од 880м3се намалува на 640м3 а кога ќе дојде испод 250w се намалува на 500m3 модулира од 90w па до 2800w
Така да пријателе немаш никогаш ладен воздух оти се оди автоматски..
Инаку има перфектна модулација оти кога ќе падне на 350степени постојано модулира и по одреден период оди 380,390,410, ,450 и го пали помалиот фан а потоа паѓа и помалиот фан..
Потрошувачка за денешен ден за 10чада работа во 70м2...
 

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Хмммм... едно прашање до дечкиве кои се греат со јапонциве на модулација од 200w. Дали температурата на издув е повисока од 25 степени? И дали можеби паѓа пот од што е топло? Па тогаш за да дува топол воздух треба брзината на издув да биде екстремно ниска, па ако сака нека е климата и свети Тошиба.
Јас имам Грее Амбер Нордик 12ка. Во условите во кои работи, најниско модулира на 400w, со Т на издув од околу 40 степени. Максимална температура на издув има достигнато 62 степени на надворешна температура околу 0, ама тогаш повлече 2.5kw. Максимално сум задоволен од климата. Купена е за 57000 денари минатата зима. Дека троши за едно дваесетина проценти повеќе од овие врвниве, тое е точно ама овој конкретен модел и грее повеќе од нив, бидете сигурни. Монструозно моќна клима
Какви 25 степени на издув боже сачувај... тоа само кај Хансолот сум го видел кога ќе спушти ниска модулација.
Најниско што сум ја видел Мицу било 31С на издув... кога работеше на минимум со 90w при греење.

Еве на надворешни +10С како си брбори и одржува цел спрат од 65м2 на 21-22С...
На ауто е поставена и си работи на помал фан, би рекол дека преку ден работи со 1 или 2ка што се 260-340m3/h и во просторот буквално не се осеќа дека работи клима.
Навечер деновиве отккао залади знае да засили на 3ка фан и да се слуша дека е жива ;)

Еве лани што сум снимил при слични услови...


Годинава ставив и внатрешна изолација па уште посмирено работи.
IMG_1982.PNG IMG_1980.PNG IMG_1981.PNG

Ноќеска малку покачила ама прогнозата беше за -1С во утринските часови.
Screenshot 2022-11-23 at 09.45.28.png
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Никогаш нема гасење и температурата на 11 метри од климата е разлика од само 1 степен..па и од подот до плафонот е 1 степен..тоа е заради модулација ..

Купена е 65.000денари
Ја палиш и забораваш кај е далинскиот
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Хмммм... едно прашање до дечкиве кои се греат со јапонциве на модулација од 200w. Дали температурата на издув е повисока од 25 степени? И дали можеби паѓа пот од што е топло? Па тогаш за да дува топол воздух треба брзината на издув да биде екстремно ниска, па ако сака нека е климата и свети Тошиба.
Јас имам Грее Амбер Нордик 12ка. Во условите во кои работи, најниско модулира на 400w, со Т на издув од околу 40 степени. Максимална температура на издув има достигнато 62 степени на надворешна температура околу 0, ама тогаш повлече 2.5kw. Максимално сум задоволен од климата. Купена е за 57000 денари минатата зима. Дека троши за едно дваесетина проценти повеќе од овие врвниве, тое е точно ама овој конкретен модел и грее повеќе од нив, бидете сигурни. Монструозно моќна клима
П
Хмммм... едно прашање до дечкиве кои се греат со јапонциве на модулација од 200w. Дали температурата на издув е повисока од 25 степени? И дали можеби паѓа пот од што е топло? Па тогаш за да дува топол воздух треба брзината на издув да биде екстремно ниска, па ако сака нека е климата и свети Тошиба.
Јас имам Грее Амбер Нордик 12ка. Во условите во кои работи, најниско модулира на 400w, со Т на издув од околу 40 степени. Максимална температура на издув има достигнато 62 степени на надворешна температура околу 0, ама тогаш повлече 2.5kw. Максимално сум задоволен од климата. Купена е за 57000 денари минатата зима. Дека троши за едно дваесетина проценти повеќе од овие врвниве, тое е точно ама овој конкретен модел и грее повеќе од нив, бидете сигурни. Монструозно моќна клима
Тоа дека грее повеќе се прикаските и глупостите на Стрелец за неразумни те..
Пријателе таа мора да грее онолку колку и е зададена температура..
Како сеа грее повеќе,Ама и троши повеќе..
Сакаш да речеш оти ти ја местиш на 22степена а таа грее на 28 степени и грее повеќе..
Клима 3.5 која во 30м2 ќе се искључува испод 400w е лудило..
Јас греам 70м со 360w ili 250w
И те молам објасни ми го подобро како тоа троши повеќе,ама и дава повеќе..
Автоматски споено мислење:

И си дал 57.000 за што.за прикаските на Грее и two stage компресори и Нордик до -30 за држава која нема врска со нордиска клима и во која од 6месеци зима ,4месеци се со температура од 8-12степени
Инаку Тошиба се откажа уште 2004 година..од two stage и нивни беше изумот и се откажаа оти дојдоа варијабилни компресори..
И јас не сум задоволен од фујитсу но за модулација се ок..за оваа во некој друг пост..
Но никогаш нема да речам јас ја имам оваа клима на марка и мора да е најдобра..
Сеа би купил д
Автоматски споено мислење:

Заборавив..
Издувот кај мене на 1050м3 најголемиот издув дава 55степени..а доколку го намалам ќе добијам и ја 62степени..
Прво види им го сајтот на Грее како лажат јавно и без срам оти two stage климите давале 51 степен на издув а останатите 40степени ,каква лага и манипулација..
Секој може да го провери оваа кај климите Нордик..
И уште нешто ..не само што ќе даде мојата клима поголема температура од твојата туку и со најмалку 30посто помала потрошувачка
Влези и на еуро вент и види им ги коповите помали се за 20-30% од сите..
Зошто затоа што давале потопло ..а другите клими играле балет
Па како давале..
Прикаски за неразбраните .
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
25ц не може да има бидејќи воздухот горе во собата е најмалку 25ц. Само на вентилатор да пуштиш ќе биде 25ц. А ако додадеш 280-350w на изменувачот со понизок фен треба да е околу 42ц издувот. Со тоа температурата е повисока од телесната дури и кога е измешана со околниот воздух и не се чувствува ладен провев.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
П

Тоа дека грее повеќе се прикаските и глупостите на Стрелец за неразумни те..
Пријателе таа мора да грее онолку колку и е зададена температура..
Како сеа грее повеќе,Ама и троши повеќе..
Сакаш да речеш оти ти ја местиш на 22степена а таа грее на 28 степени и грее повеќе..
Клима 3.5 која во 30м2 ќе се искључува испод 400w е лудило..
Јас греам 70м со 360w ili 250w
И те молам објасни ми го подобро како тоа троши повеќе,ама и дава повеќе..
Автоматски споено мислење:

И си дал 57.000 за што.за прикаските на Грее и two stage компресори и Нордик до -30 за држава која нема врска со нордиска клима и во која од 6месеци зима ,4месеци се со температура од 8-12степени
Инаку Тошиба се откажа уште 2004 година..од two stage и нивни беше изумот и се откажаа оти дојдоа варијабилни компресори..
И јас не сум задоволен од фујитсу но за модулација се ок..за оваа во некој друг пост..
Но никогаш нема да речам јас ја имам оваа клима на марка и мора да е најдобра..
Сеа би купил д
Автоматски споено мислење:

Заборавив..
Издувот кај мене на 1050м3 најголемиот издув дава 55степени..а доколку го намалам ќе добијам и ја 62степени..
Прво види им го сајтот на Грее како лажат јавно и без срам оти two stage климите давале 51 степен на издув а останатите 40степени ,каква лага и манипулација..
Секој може да го провери оваа кај климите Нордик..
И уште нешто ..не само што ќе даде мојата клима поголема температура од твојата туку и со најмалку 30посто помала потрошувачка
Влези и на еуро вент и види им ги коповите помали се за 20-30% од сите..
Зошто затоа што давале потопло ..а другите клими играле балет
Па како давале..
Прикаски за неразбраните .
Не реков дека климава е подобра од твојата или дека е врв на понудата. Само кажав дека сум задоволен и дека е многу моќна на греење. Со Хитачито кое го имав претходно за истиот простор, разликата е небо и земја во корист на амберов со иста потрошувачка. А тоа хитачи беше 14ка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom