Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Еве како работи прави јапанац..и неверојатна модулација на 22000кw
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Тоа е клима 22000вту 6.3kw со Совршена модулација која почнува од 90w--2800w може и во шупа од 15м2 а како и кај мене70м2.
Ја пушташ еднашка и потоа го забораваш далинското до крај на сезоната..
А не како кај Грее сврти се 3 пати,држи 2секунди,помолисе со 3молитви..и на крај ништо од тоа ..ајмо Јово на ново..
А си помал 70.000денари
Која е оваа клима не си пишал.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
На 16 степени надворешна локација Гевгелија, кај комшиите Митсубиши АП 42 сетиран 23 степени, работи со 175 вати, температура во просторија 24. Кај мене Даикин 5ка, сетиран 21 степен во просторијата 23 степени, работи со осцилации од 215 до 380 вати. Вака подесени обата климатизери исклучуваат.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
На 16 степени надворешна локација Гевгелија, кај комшиите Митсубиши АП 42 сетиран 23 степени, работи со 175 вати, температура во просторија 24. Кај мене Даикин 5ка, сетиран 21 степен во просторијата 23 степени, работи со осцилации од 215 до 380 вати. Вака подесени обата климатизери исклучуваат.
Najnormalno e taka da rabotat kako što rabotat. Štosot e da nema oscilacii na T vo prostorijata, a dali toa go pravat so on/off se dodeka ne čustvuvate promaja ako odat prenisko so moduliranje e nebitno za potrošuvačkata., biten e samo prosekot na potrošeni kilovati.
Ušteda od kw dva na +16C nikogaš nema da gi vrati skapo platenite klimi.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Дечки споделете искуство а воедно и дајте предлог за добра печка, камин на дрва за просторија до 60-70 квадрати.
Би ценел совети на луѓе кои се греат на дрва ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Еве како работи прави јапанац..и неверојатна модулација на 22000кw
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Тоа е клима 22000вту 6.3kw со Совршена модулација која почнува од 90w--2800w може и во шупа од 15м2 а како и кај мене70м2.
Ја пушташ еднашка и потоа го забораваш далинското до крај на сезоната..
А не како кај Грее сврти се 3 пати,држи 2секунди,помолисе со 3молитви..и на крај ништо од тоа ..ајмо Јово на ново..
А си помал 70.000денари
Od trite sliki dve se napraveni na 17.Noemv , na vtorata od 17.11 stoi 4,29kw potroseno vo 12:17min.
E pa 4290watti/12casa znaci prosek potrosuvacka e 352watt/cas :)
I toa pod pretpiostavka da rabotela bez gasenje (sto ne go gledame od slikive) a pa nikako ne se gleda deka rabotela so 90w.
Hipoteticki i da rabotela so 90w toa vremenski bilo par sekundi jer prosekot ti e kako sto si pokazal 350w !!!
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Od trite sliki dve se napraveni na 17.Noemv , na vtorata od 17.11 stoi 4,29kw potroseno vo 12:17min.
E pa 4290watti/12casa znaci prosek potrosuvacka e 352watt/cas :)
I toa pod pretpiostavka da rabotela bez gasenje (sto ne go gledame od slikive) a pa nikako ne se gleda deka rabotela so 90w.
Hipoteticki i da rabotela so 90w toa vremenski bilo par sekundi jer prosekot ti e kako sto si pokazal 350w !!!
Најниската модулација со која јас сум ја видел била 195w а по техничкото упатство оди од 90w..
Инаку оваа е од различни денови..
И модулација та во ист ден не стои постојано фиксно него модулира
Автоматски споено мислење:

Пак велат скапите клими не вределе..не можат да се повратат парите,а комфорот на греење..без гасење и баење на далинското..
Особено за во поголеми простории
Едно прашање дали вреди топлотна пумпа со подно греење..
Апсолутно да...Затоа што има најдобар комфор на греење ..
А за тоа дали ќе ги извади парите..
Дали кога купувате кола ..ги губите парите..
Ем јаре ем паре тоа го нема никаде
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Дечки споделете искуство а воедно и дајте предлог за добра печка, камин на дрва за просторија до 60-70 квадрати.
Би ценел совети на луѓе кои се греат на дрва ;)
Принателе.дали печката ти е за една просторија од 70м или за повеќе простории..
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дечки споделете искуство а воедно и дајте предлог за добра печка, камин на дрва за просторија до 60-70 квадрати.
Би ценел совети на луѓе кои се греат на дрва ;)
Таа беља да не те најде. Или земи си инвертер сепак сме 2023 година веќе, а не 1876та. Или ако до толку не смее да е инвертер тогаш печка на пелети. 6kw ќе ти е сосема доволно. Ова за викендици е доста добро заради слаба струја и потреба од големи количини топлина за недела-две во текот на зимата.


Еве ова на пример.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Таа беља да не те најде. Или земи си инвертер сепак сме 2023 година веќе, а не 1876та. Или ако до толку не смее да е инвертер тогаш печка на пелети. 6kw ќе ти е сосема доволно. Ова за викендици е доста добро заради слаба струја и потреба од големи количини топлина за недела-две во текот на зимата.


Еве ова на пример.
А што има лошо во греењето на дрва.
Инаку да не е оваа субвенционирана струја да државата ја купува многу скапо а нас ни ја дава по 7денари..
Во тие случаи не би се греел пријателе на струја..
Само е неправедно кон оние што се греат на дрва оти само тие немаат субвенции....
Поука..Една малку поголема катастрофа и крушки ќе се грееме на струја
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Принателе.дали печката ти е за една просторија од 70м или за повеќе простории..
Дневна, трпезарија и кујна (со тоа што кујната можеби и ќе ја затворам). Сите заедно се околу 70 м2

Таа беља да не те најде. Или земи си инвертер сепак сме 2023 година веќе, а не 1876та. Или ако до толку не смее да е инвертер тогаш печка на пелети. 6kw ќе ти е сосема доволно. Ова за викендици е доста добро заради слаба струја и потреба од големи количини топлина за недела-две во текот на зимата.


Еве ова на пример.
Друже за во викендица ми е, веќе имам дрва така што отпаѓа опцијата на пелети :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Дневна, трпезарија и кујна (со тоа што кујната можеби и ќе ја затворам). Сите заедно се околу 70 м2



Друже за во викендица ми е, веќе имам дрва така што отпаѓа опцијата на пелети :)
Vo vikendica nesto vakvo koristea majka mi: https://www.elipso.mk/kupi/prity-kamin-mini/
ok ova sto ti go spodeluvam e za pomalku od 70m2 ama sigurno imaat i pogolemi od ova, greese kako ludo
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
А што има лошо во греењето на дрва.
Инаку да не е оваа субвенционирана струја да државата ја купува многу скапо а нас ни ја дава по 7денари..
Во тие случаи не би се греел пријателе на струја..
Само е неправедно кон оние што се греат на дрва оти само тие немаат субвенции....
Поука..Една малку поголема катастрофа и крушки ќе се грееме на струја
Плуќата ни знае што има лошо. Башка се црнеат ѕидовите, почесто треба да се кречи. Па ќе здими внатре. Мириса. Оџак треба да се чисти. Оџак кондензира. Се цеди саѓи низ дупката кај што влага во ѕид. Сабајле мраз мразосан, па станувај пали. Дур се стопли дошло време за излагање. Дрва носи, цепи, суши, никад нема да се добро исушени 2 години стоени. Ќе чадат х5 од секоја спецификација. Затоа што сите спецификации се за високо суви дрва. Па мкни ги до печката, па чисти пепел. Па пак лом дома. Алиштата мирисаат корнат.

И така натаму.

Е сега со печка на пелети мала, е благодет. Си работи сама, си одржува, има сила. Врвно.

Инвертер па уште еден чекор поголем благодет, копче 23ц, чао. Дури ако често одиш во викендица ставаш или на 18 или 16 колку е најниско, или пак имаат и 11ц против мрзнење, и си ја оставаш да си одржава некоја минимална темпеаратура. Ни да мрзнат цевки, ни да пукаат.

Башка не смрдат овие две ни внатре, а особено не надвор да ти ја утепаат цела идила и чист воздух за кој си отишол во викендица.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
Ако не сте со кратко памтење, лани @ROBERT 11 продаваше печки на дрва и пелети свеедно :pos:
Роберт лани се грееше со ќумбе, 30C внатре му топлело за ичпари климите нечинеле ...У Атач на Роберт дневната со ќумбето на R32 :)
Прегледај го приврзокот 354522
"Алтернативата за подобро" лани беше какви клими...купи ќумбе 30kw топ инвестиција за 20год, нема утка
Прегледај го приврзокот 354523
лани му беше друга прикаската да се продадат ќумбињата/печките, ама годинава нешто неидат печкиве ради цената на пелетите и дрвата па стручњаков смени плоча, и сеа од годинава он одеднаш у клими се разбира :D
Ете се нашле продавачиве, ете и лајк добил од колегата Птицата за ќумбињата, нека врви бизнисо :D
Си се надополнуваат со глупостите, ко да го гледаме Dumb and Dumber, Тицата го дополнува Роберт а овој му става Лајк...ко на домаќински муабети :pos:
Прегледај го приврзокот 354524
Та-дааам!
Еве ме и мене:pistoldz:
Арно што ги извади тие постови од нафталин, оти некој нешто ќе прочита и ќе научи!
Од вашиве “реклами” тука човек може само да се изгори…
Па ко воли нек изволи!
Автоматски споено мислење:

Плуќата ни знае што има лошо. Башка се црнеат ѕидовите, почесто треба да се кречи. Па ќе здими внатре. Мириса. Оџак треба да се чисти. Оџак кондензира. Се цеди саѓи низ дупката кај што влага во ѕид. Сабајле мраз мразосан, па станувај пали. Дур се стопли дошло време за излагање. Дрва носи, цепи, суши, никад нема да се добро исушени 2 години стоени. Ќе чадат х5 од секоја спецификација. Затоа што сите спецификации се за високо суви дрва. Па мкни ги до печката, па чисти пепел. Па пак лом дома. Алиштата мирисаат корнат.

И така натаму.

Е сега со печка на пелети мала, е благодет. Си работи сама, си одржува, има сила. Врвно.

Инвертер па уште еден чекор поголем благодет, копче 23ц, чао. Дури ако често одиш во викендица ставаш или на 18 или 16 колку е најниско, или пак имаат и 11ц против мрзнење, и си ја оставаш да си одржава некоја минимална темпеаратура. Ни да мрзнат цевки, ни да пукаат.

Башка не смрдат овие две ни внатре, а особено не надвор да ти ја утепаат цела идила и чист воздух за кој си отишол во викендица.
Леле леле постов :facepalm:
Човек кој никогаш ќумбе не запалил објаснува предности и мани…
Мислиш реакторот е ова во Запорожје…
Арно си знаеш Дени! Стисни си копче, ти си екологист, та нека пукнат битолчани…
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.183
Плуќата ни знае што има лошо. Башка се црнеат ѕидовите, почесто треба да се кречи. Па ќе здими внатре. Мириса. Оџак треба да се чисти. Оџак кондензира. Се цеди саѓи низ дупката кај што влага во ѕид. Сабајле мраз мразосан, па станувај пали. Дур се стопли дошло време за излагање. Дрва носи, цепи, суши, никад нема да се добро исушени 2 години стоени. Ќе чадат х5 од секоја спецификација. Затоа што сите спецификации се за високо суви дрва. Па мкни ги до печката, па чисти пепел. Па пак лом дома. Алиштата мирисаат корнат.

И така натаму.

Е сега со печка на пелети мала, е благодет. Си работи сама, си одржува, има сила. Врвно.

Инвертер па уште еден чекор поголем благодет, копче 23ц, чао. Дури ако често одиш во викендица ставаш или на 18 или 16 колку е најниско, или пак имаат и 11ц против мрзнење, и си ја оставаш да си одржава некоја минимална темпеаратура. Ни да мрзнат цевки, ни да пукаат.

Башка не смрдат овие две ни внатре, а особено не надвор да ти ја утепаат цела идила и чист воздух за кој си отишол во викендица.
Да да нема што греењето на струја е врвно нешто и воопшто не загадува освен термоелектраните што работат на воздух…ама сега да не разговараме на таа тема ќе треба да се кршат сонови и фантазии :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Доста на број сте на темава што сте скроз исклучени од реалност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom